Monk Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Monk papağanı aynı zamanda quaker papağanı veya keşiş papağanı olarak ta bilinmektedir. Küçük papağan türlerinden olan monk papağanı sevecen, insanlar ile iyi ilişkilere sahip, öğrenmeye istekli ve zeki papağanlardır. Büyük bir papağan türünün tüm zevkini ve eğlencesini küçük bir türde bulmak isteyenler için en ideal türlerden birisidir. Dünyada oldukça popüler olan evcil hayvanlardan ve papağan türlerinden birisidir. Ülkemizde ise nispeten daha nadir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ırkın bilimsel ismi ise Myiopsitta monachus‘tur. Gagadan kuyruk ucuna kadar 25-30 cm boyuta ve yaklaşık 110-120 gram ağırlığa sahiptir.

Monk Papağanı Kökeni

Güney Amerika kıtasının küçük bir bölümüne özgü olan monk papağanının doğal yaşam alanı, Bolivya’nın merkezinden ve Brezilya’nın güneyinden Arjantin’in orta bölgelerine kadar uzanır. Bu küçük papağanlar genellikle ormanlık alanlarda yaşarlar ve güçlü topluluk bağları kurmaları ile de tanınırlar. Bu kuşun önemli özelliklerinden birisi ise yuva inşa ettiği bilinen tek papağan türü olmasıdır. Küçük dal ve odun parçaları ile yaptıkları yuvalarını inşa ederken ciddi zaman harcarlar. Yuvalarında çoğunlukla birden fazla oda vardır. Monk sürüleri, monk toplulukları oluşturmak için genellikle yan yana yuvalar inşa eder. Bazı yuva toplulukları ciddi büyüklüklere ulaşabilir.

Monk Papağanı Mizacı

Monk papağanları doğaları gereği kendine çok güvenen ve sosyal kuşlardır. Bu kuşlar oldukça eğlenceli; küçük palyaçolar gibidirler. Küçük bir kuşun vücudunda büyük kuşların kişiliğine sahiptirler. Cesur ve cana yakın, çok gevezelik yapan ve olağanüstü konuşma yetenekleriyle tanınırlar. Bu küçük papağanların, büyük papağanlar kadar ilgiye ihtiyacı vardır. Evcil hayvan olarak evlerde bakılan monk papağanları, sahipleri ile çok yakın bağ kurma eğilimindedir ve sadık olmaları ile bilinirler. Bir monk papağanı ile bir bağ kurduğunuzda uzun yıllar sürecek olan arkadaşlık ve dostluğun adımını atmış olursunuz. Sahibi eve geldiğinde onu güzel ötüş ve heyecan ile karşılar. Başının ve vücudunun sevilmesinden hoşlanır. Oldukça narin ve çocuklar ile iyi iletişim kuran yapıdadırlar.

Monk Papağanı Konuşur Mu?

Monk papağanları konuşma yetenekleri olan papağan türlerinden birisidir. Verilecek olan iyi bir eğitim ile geniş çaplı kelime haznesine ulaşabilirler. Aynı zamanda birkaç kelimeyi bir araya getirerek kelime öbeklerini de öğrenebilirler. Sesleri taklit etme özelliği de oldukça gelişmiştir. Genel olarak ses seviyesine baktığımızda ise orta seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Ara sıra yüksek sesli çığlıklar atabilir ama bu diğer büyük papağan türlerindeki gibi yoğun kesinlikle değildir. Yine de apartmanda bakarken, bu konuda da eğitimi vermek gerekir. En iyi konuşan papağan türleri hakkında “En İyi Konuşan 5 Papağan Türü” konumuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Monk Papağanı Dış Görünüşü

Yetişkin ve standart bir monk papağanının kafa, kanat ve sırt kısmı yeşil renkte; göğüs bölgesi, boyun altı ve yanak kısımları ise gri renktedir. Bu papağanların muhteşem mavi tonlarında uçuş tüyleri ve kuyruklarının alt tarafında daha açık yeşil bir renk tonu vardır. Aynı zamanda yeşil olarak bahsettiğimiz kısımları mavi ve sarı renklerde ve bu renklerin tonlarında da olabilmektedir.

Mavi Monk Papağanı

Monk Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Bu papağan türü, monomorfik olan bir türdür, yani erkek ve dişiler dış görünüş olarak birbirlerine benzemektedirler. Bu nedenle papağanın cinsiyetini belirlemenin kesin yolu DNA ile cinsiyet tayinidir. Bunun dışında alanında uzman kişiler ultrason ve cerrahi bazı yöntemler ile cinsiyeti belirleyebilirler.

Monk Papağanı Bakımı

Monk papağanları oldukça aktif olan kuşlardır ve bu nedenle onlara oynamak için yeterli alanın sağlanması gerekmektedir. Kafes seçimi yapılırken kafesin bir kenar uzunluğu en az 50 cm boyutunda olmalıdır. Tabi ki daha büyük ve geniş kafesler daha iyi olacaktır. Kafesi açmayı öğrenebileceklerinden kafesin yapısına ve kapılarına dikkat etmek gerekir. Kafeste en az 2 yemlik ve uygun bir suluk olmalıdır. Bunun yanında banyo yapmayı çok sevdiklerinden uygun mevsimlerde kafeslerinde banyo mutlaka olmalıdır. Bunun yanında monk papağanları oyuncakları sevdiğinden kuşların sağlığını tehdit etmeyecek, uygun oyuncaklar kafeslere konulmalıdır.

Monk papağanları oldukça uysal ve sakin yapıda olsalar da, tehdit altında hissettiklerinde saldırganlaşabilirler. Evlerini yani kafeslerini de ciddi anlamda sahiplendiklerinden bu bölgeye yabancı birisinin yaklaşmasını ya da başka bir kuşun yaklaşmasını tehdit olarak algılayabilir. Bu nedenle başka bir kuş ile iletişim kurmasını istiyorsanız onların ilk olarak uzaktan birbirlerini bir süre tanımalarına izin vermelisiniz. Aksi takdirde, diğer kuş davetsiz misafir gibi görünecektir ve evlerini korumak için savaşacaklardır.

Monk Papağanı Beslenmesi

Doğal yaşam ortamlarında bu kuşlar, meyveler, sebzeler ve kuruyemişler ile beslenirler. Evde bakılan monk papağanları için uygun olarak hazırlanmış olan yüksek kaliteli hazır yemler kullanılabilir. Kuşun ana besinini bu oluşturmalıdır. Bunun dışında çok yaygın vermemek şartıyla çeşitli meyveler, sebzeler ve kuruyemişler verilebilir. Bu kuşlara ayçiçeği tohumu, yer fıstığı ve darı gibi besin maddeleri çok fazla verilirse aşırı kilolu olma eğilimindedirler. Avokado, çikolata ve kahve gibi kuşlar için zehirli olan yiyecekleri asla vermemeniz gerekir. Kulun önünde her zaman temiz ve taze su bulunmalıdır.

Monk Papağanı Fiyatları 2023

Monk papağanlarını özellikle büyükşehirlerdeki petshoplardan ve bu kuşun üretimini yapan yetiştiricilerden alabilirsiniz. Yavru monk papağanları 5.000 ile 7.500 TL arasında satılmaktadır. Eğer yetiştiricilerden alırsanız veya daha önce bu kuşu besleyip şu anda sahiplendirmek isteyenlerden alırsanız fiyatlar 5.500 ile 7.000 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhabalar 01 Ocak 2023 tarihi ile birlikte güncel monk papağanı 5.500 – 7.000 TL arasındadır. Güncelleyelim.

  2. 01.01.2023 tarihinden itibaren monk papağanlarının fiyatları 5.500 – 7.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Lütfen fiyatları güncelleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu