Türkiye’de Yasak Köpek Irkları

Bilindiği gibi bazı köpek ırlarının bakılması ve beslenmesi yasaklandı. Çeşitli yasalar ile bu durum resmi bir hale getirildi. Yasaklanan köpek ırkları; saldırgan tavırlarıyla bilinen pitbull terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila brasileiro ile bu ırkların melezleridir.

Yasa çıkmadan önce bu köpeklere sahip olanlar için belli bir kayıt süresi tanınmıştı. Bu kayıt süresi içerisinde bu ırk köpekleri beslediğini belirten kişiler bazı şartlar ile bu köpekleri beslemeye devam edebildi. Fakat yasa çıktıktan sonra bu ırklara sahip olmak yasal olmayan bir durum haline geldi. Bu ırkları besleyenlere çeşitli cezalar getirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Bakanlığı’nın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hayvan beslenmesi ve barındırılmasına düzenlemeler 2004 ve 2007 yıllarında getirildi. Türkiye’de insanlara yönelik köpek saldırılarının yaşanmasının ardından, birçok ülkede de yasak olan bazı köpek cinslerinin beslenmesine yasak ve düzenlemeler getirildi. Yasa kapsamında pitbull terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila brasileiro ve bu ırkların melezlerini üretmek, sahiplendirilmesi, ülkeye girişi, satışı ve reklamı, takası, sergilenmesi, hediye edilmesi yasaklandı.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Örnek resim diye koyduğun köpeğin pitbull ile hiç bir ilgisi yok. Cinsi american bully onun. Sizin gibiler yüzünden amerikan staff terrier ve amerikan bully ırklarına pitbull gözü ile bakıyorlar. Bilmiyorsanızda araştırın…

    1. Merhaba, görsel editörlerimizin gözünden kaçmış olabilir. Gerekli düzenleme yapılmıştır. Bizim gönlümüz hiçbir ırkın yasak olmaması yönündedir. Sadece köpekleri saldırgan ve hırçın bir şekilde yetiştirmeye çalışan kişilere gerekli cezalar verilsin yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu