Wolfdog Hibrit Irkı Hakkında Genel Bilgiler

Wolfdog hibrit ırkı, çok özel ve kendine özgü özellikleri ile farklı bir ırk olarak yaşamını sürdürmektedir. Kısacası kurt ve köpek kırması olarak tanımlanabilir. Kurt kırması olduklarından evcilleştirilmeleri zor olan bu ırkın, kurt özelliklerinin yüzdesi ne kadar az ise o kadar kolay evcilleştirilebilmektedirler.

Wolfdog Hibrit Irkının Fiziksel Özellikleri

Köpeklere oranla oldukça güçlü bir kas yapısına sahiptirler. Kondisyonları çok yüksektir, çok çevik ve oldukça ataktırlar. Kurt kırması olmaları öldürücü özelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Wolfdog hibritler hangi köpekler ile kırma olmuşlar ise özellikleri ona göre belirlenmektedir. Golden, labrador, haski köpek ırkları ile kırma olan wolfdog hibritler, daha rahat evcilleştirilebilmekte, evlerde beslenmeleri daha kolay olmaktadır.

Wolfdog hibrit yani kurt-köpek kırması ırkı, evcilleştirilebilen kurt olarak bilinmektedir. Kurt kırması olmaları sebebiyle tüm hava koşullarına dayanıklı, fiziki olarak çok güçlü ve atak hayvanlardır.

Kurt-Köpek Kırması Bakımı

Wolfdog hibrit ırkı, köpek bakımından daha fazla özen isteyen bir ırktır. Güçlü yapısı nedeniyle daha fazla beslenmeye ihtiyacı olmaktadır. Evcilleştirilince, insanlar ağır yük işlerinde, kızak çekmede bu ırkı güçlü kasları sebebiyle kullanmaktadırlar. Beslenmesine özen gösterilmelidir. Kurt kırması bu ırkın beslenme, temizlik ve bakımları düzenli ve yeterli yapıldığı sürece sağlıklı ve güçlü olarak yaşayabileceklerdir.

Wolfdog Hibrit En Çok Nerede Yaşar?

Wolfdog köpek ırkı, güçlü yapıları gereği her hava koşuluna dayanıklıdır. Kırmanın Alaska Kurdu ile olanı, soğuğa oldukça dayanıklı olmaktadır. Golden ya da Labrador köpek cinsi ile kırma olan ırk, daha ılıman hava koşullarını tercih etmektedir. Kurt-köpek kırması bu ırk, dünya üzerinde her yerde bulunmakla birlikte yaklaşık yarım milyon adet ile en çok Amerika’ da yaşadığı bilinmektedir.

Kurt-Köpek Kırması Nasıl Belirlenir?

Hayvan hakları kuruluşları, wolfdog hibrit ırkının kurt köpeği olarak isimlendirilmesini yanlış bulmakla birlikte, bu ırkın doğru adının tüm dünyada kurt-köpek kırması olarak bilinmesi konusunda bilgilendirmeler yapmaya devam etmektedir. Aynı zamanda, hayvan hakları kuruluşlarınca, ırklar incelenir ve beş nesil atadan kurt kırması olan ırklar wolfdog hibrit olarak kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu