Kauai Kuşu ve Hüzünlü Son Şarkı

Dünya’da yaşam başladıktan sonra binlerce, hatta milyonlarca canlı türü yok oldu. Bu canlı türlerinden bazıları insanoğlu ile karşılaşırken, bazıları insanlık tarihinden önce yok oldular. Fakat özellikle son yıllardaki yok oluşların büyük bir çoğunluğu hatta neredeyse tamamı insanoğlu tarafından gerçekleştiriliyor. Doğaya verdiğimiz zarar, bozduğumuz doğal düzenler, kaçak ve acımasızca yapılan avcılık ve saymakla bitmeyen diğer maddeler. Bunların hepsi bir canlı türünün yok ediyor ve yok etmeye yaklaştırıyor.

İnsanların neden olduğu yok oluşların son yıllardaki örneklerinden birisi ise kauai kuşları…

Genel Özellikleri

Kauai kuşu, Hawaii adalarından Kauai adasına özel endemik bir kuş türüydü. Adını yaşadığı bu bölgeden almaktadır. Bu kuşların kanatları ve kuyrukları siyah renkte, gövdeleri ise daha açık renkte parlak kahverengi tonlarındaydı. Dişilerde ise gövdelerindeki siyah tüyleri çevreleyen beyaz halkalar vardı. Gözleri sarı renkliydi ve yaklaşık olarak 20 cm uzunluğa ulaşıyorlardı. Bu kuşlar doğal ortamlarında küçük canlılar ve meyveler ile besleniyordu. Bu kuşların en önemli özelliklerinden birisi ise eşlerin birbirlerine söyledikleri o muhteşem şarkılardı. Bir daha canlı olarak duyamayacağımız o şarkılar…

Nesilleri Neden Tükendi

Bu kuşlar zaten belirli bir bölgede yaşayan ve nüfusları çok yoğun olmayan kuşlardı. Fakat insanlar ve insanların adaya getirdikleri diğer hayvanlar bu kuşların sayılarının giderek azalmasına ve sonrasında ise türün yok olmasına neden oldu. İnsanlar adaya domuz, fare, sinek gibi birçok tür getirdi. Bu türler ister istemez adadaki doğal dengeyi bozdu. Bazı hastalıkların bu adada yayılmasına neden oldu. Özellikle adaya getirilen sivrisinekler bu kuşların neslinin tükenmesine önemli rol oynamıştır. Bu nedenlerden birisidir. Tabi ki bozulan doğal dengeler, küresel ısınma, insanların doğal yaşam alanlarını yok etmesi diğer nedenlerden bazılarıdır.

Kauai kuşu doğal yaşam alanlarında en son 1985 yılında gözlemlendi. Sonrasında ise erkek bir kauai kuşunun 1987 yılında sesleri kayıt altına alındı. Bu ses dişi bir eşe seslenişti, ona söylediği bir şarkıydı. Fakat bu şarkı cevap bulmadı. Bu türün son üyesiydi ve bir süre sonra bu üyede Dünya’dan ayrıldı. Dolayısı ile kauai kuşları için bu hayat bitmişti.

1987 yılında kaydedilen kauai kuşuna ait hüzünlü şarkıyı ada fotoğrafçısı David Boynton kaydetmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu