Muhabbet Kuşlarında Yumurta Sıkışması

Yumurta sıkışması muhabbet kuşlarında sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Bu durumun başlıca nedeni beslenme yetersizlikleri, yumurta kabuğu üretimi sırasında aşırı kalsiyum kullanımı ve sık yumurtlama sonucunda meydana gelen hipokalsemi yani kalsiyum eksikliğidir.

Yukarı saydığımız nedenler ile beraber vücutta kalsiyum miktarının azalması ve hipokalseminin oluşması uterine inersiyasına yani tembelliğine sebebiyet verir. Bunun neticesinde ise muhabbet kuşları kasılma olmadığından yumurtayı yumurtlayamazlar.

Muhabbet kuşlarında yumurta sıkışmasının başlıca nedeni yukarıda saydığımız nedendir. Fakat bazı farklı nedenlerde yumurta sıkışmasına ve yumurtlayamamaya neden olabilir. Bunlar arasında stres faktörleri, A vitamini eksikliği, kötü bakım koşulları, kronik yumurtlama sorunu, çok küçük yaşta yumurta verme, büyük yumurta, dişi muhabbet kuşunun genital kanalının uygun olmaması ve diğer bazı anatomik anomaliler sayılabilir.

Yumurta Sıkışması Belirtileri

Yumurta sıkışmasının başlıca nedeni karın bölgesinde yer alan şişliktir. Bu abdominal şişkinlik bir uzman tarafından kontrol edildiğinde yumurta tespit edilebilir. Bunun dışında ıkınma, tüylerde kabarma, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtilerde görülür. Bazı ileri olgularda uterus prolapsusu meydana gelebilmektedir.

Yumurta Sıkışmasında Tanı ve Tedavi

Genellikle belirtiler ve özelliklede karın bölgesindeki şişlik bu durumdan şüphe ettirir. Yine abdominal palpasyon ile yumurta tespit edilebilir. En doğru ve kesin tespit için abdominal röntgen çekilmesi uygundur.

Tedavide ise çeşitli uygulamalar yapılabilir. Elle yardım ve bölgeye masaj yapılarak yumurtanın çıkarılması sağlanabilir. Bunun yanında muhabbet kuşunun nemli ve sıcak bir ortamda tutulması faydalı olacaktır. Ayrıca çeşitli kalsiyum, oksitosin ve A vitamini preparatları kullanılabilir. Nadiren cerrahi yöntemlere uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu