Yavru Köpekler İçin En Kaliteli Köpek Maması Seçimi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için köpeklerin kaliteli köpek maması çeşitleri ile beslenmeleri gerekir. Köpeklerin beslenme ihtiyaçları yaşlarına, ırklarına, büyüklüklerine, aktivite düzeylerine ve genel sağlık durumlarına göre değişiklik gösterir. Beslenme ihtiyaçlarını değiştiren bu unsurlardan yaşam evreleri temel öneme sahiptir.

Köpeklerin gelişimlerinin çok hızlı ilerlediği yavruluk dönemi özel beslenme ihtiyaçlarının öne çıktığı yaşam evrelerinin başında gelir. Yavru köpekler için en doğru mamayı seçmeye çalışmak yavru köpek sahiplenenlerin temel sorumluluklarından biridir. Henüz büyüme dönemine olan köpekler çok fazla enerji ihtiyacı duyar ve bu esnada dengeli bir biçimde beslenmeleri gerekir. Günümüzde çok fazla sayıda köpek maması mevcut olduğundan en doğru seçimi yapmak bir hayli zor olabilir.

Köpeklerde yavruluk döneminin devam ettiği süre ırklara göre değişiklik göstermektedir. Küçük ırklarda yavrular 7 ay gibi kısa bir sürede yetişkin haline gelirken büyük ırklarda bu süre 2 yılı bulabilmektedir. Bu süreç esnasında beslenme fiziksel olduğu kadar zihinsel gelişim için de önemlidir. Yavru köpeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için doğru mamayı seçmek oldukça önemlidir.

Yavru Köpek Maması Tercihi ile Dengeli Beslenme

Yavru köpekler hem kuru hem de yaş mama ile beslenebilirler. Yetişkin köpekler için günde iki öğünlük bir beslenme biçimi ideal olarak kabul edilirken yavru köpeklerin günde dört öğün yavru köpek maması yemesi gerekir. Yavru köpeklerde fiziksel gelişim ve büyüme yetişkin köpeklerden 20 kat daha hızlı gerçekleşmektedir. Ancak bu durum yavru köpeklerin daha fazla yemesi gerektiği anlamına gelmez. Onların kısa aralıklar ile az miktarda mama yemesi gerekmektedir.

Köpeğin ırkına, yaşına ve ağırlığına bağlı olarak miktarın ayarlanması son derece önemlidir. Bu noktada mama ambalajları üzerinde yer alan tablolardan yararlanılmalıdır. Yaş mamayı köpekler daha lezzetli bulur. Diğer taraftan kuru mama dengeli bir beslenme sunar ve porsiyonlanması daha kolaydır.

Köpek Maması Değişimi Dikkatle Yapılmalı

Piyasada çok miktarda yavru köpek maması bulunmaktadır. Bu mamalar yavru köpeklerin besin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak formüle edilir. Bu noktada seçimi yaptıktan sonra sürekli bu seçime bağlı kalmak işleri kolaylaştırmaktadır. İnsanların aksine köpekler aynı anda farklı yemek türlerine ihtiyaç duymaz ya da sevdikleri bir mamanın tadından sıkılmazlar. Köpekler mamaları ile çok sabit bir ilişki içerisindedir. Bu nedenle doğru miktarda protein, yağ ve diğer gıdaları içeren bir mamada karar kıldıktan sonra değişiklik yapması tavsiye edilmez. Mutlaka bir değişim yapılması gerekiyorsa bu değişim bir anda olmamalı ve eski mama ile yeni mama karıştırılarak yumuşak bir geçiş şeklinde yapılmalıdır.

Hipoalerjenik Köpek Mamaları

Hipoalerjenik mamalar, gıda alerjisi olan köpekler için üretilen mamalardır. Gıda alerjisi olan köpekler sadece hipoalerjenik köpek maması ile beslenmektedir. Köpeklerde gıda alerjisi sonradan da oluşabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle köpeğiniz belirli bir mama için sonradan hassasiyet gösterebilir. Hipoalerjenik mamalar veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılır. Diğer taraftan gıda alerjisi olmayan köpeklerde de hipoalerjenik mama kullanımının bir zararı bulunmamaktadır. Hipoalerjik mamalar, gıda alerjisi olmayan köpeklerde gıda alerjisi gelişme riskini de minimuma indirmektedir.

Yavru Köpek Mamasına Bağlı Kalın

Yavru köpekler henüz büyüme aşamasında olduğu için beslenme ihtiyaçları yetişkin köpeklerinden farklıdır. Bu nedenle yavru köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayan mamaların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca ilk kez köpek sahibi olan kişiler köpekleriyle yemeklerini paylaşmayı severler. Bu paylaşım her ne kadar özel bir deneyim gibi gözükse de aslında köpekleri davranış ve yeme alışkanlığı bakımından olumsuz etkiler. Üstelik üzüm gibi insanlar için oldukça zararsız olan bir meyve köpekler için çok zararlıdır. Bu nedenle yavru köpeklere insanların tükettiği yiyeceklerden verilmemesi çok daha güvenli bir tercih olarak öne çıkar.

Yavru Köpeklerin Tüm İhtiyaçları Petlebi.com’da

Yavru köpeklerin sağlıklı gelişimlerini destekleyen yavru köpek mamalarından cilt ve tüy sağlığını destekleyen tarak çeşitlerine, köpeklerin yaşam boyu sağlıklarını desteklemek için gerekli olabilen vitaminlerden konforlarını artıracak köpek yatağı çeşitlerine aradığınız tüm ürünleri Petlebi.com adresinde bulabilirsiniz. %100 orijinal ürün garantisi veren online petshop’tan siz de dostunuzu mutlu edecek tüm ihtiyaçları temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu