Muhabbet Kuşu Türleri ve Renk Varyasyonları

Muhabbet kuşları tüm dünyada kedi ve köpekler ile birlikte en popüler 3 evcil hayvan arasında yer almaktadır. Ülkemizde ise kuşkusuz ki en çok beslenen ve en yaygın ev hayvanıdır. Bu sevimli kuşlar birçok özellikleri ise insanların tercihi haline gelmiştir. Kökeni Avustralya olan muhabbet kuşları sevimlilikleri, birçok farklı renk ve varyeteye sahip olması, bakımlarının kolay olması, eğitilebilir olması ve konuşma yetenekleri ile tercih sebebi olmaktadır. Tabi ki tüm bunların yanında insanlar ile ilişkisi oldukça iyidir, mükemmel bir arkadaştır ve sevgi doludur.

Herkes tarafından bilinen muhabbet kuşlarının birçok farklı renk ve desenini görmüş olmanız muhtemeldir. Peki temelde muhabbet kuşları kaç farklı renge sahiptir? Hangi desenlere sahiptir? Türleri ve varyeteleri nelerdir? Muhtemelen bu soruları kendinize sordunuz. Şimdi bu soruları toparlayarak sizlere cevap verelim. Konumuzda muhabbet kuşu renk, çeşit, varyete ve mutasyonlarını öğreneceksiniz.

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet kuşlarında birçok farklı renk varyasyonu görmüş olmanıza rağmen temelde sadece iki farklı çeşit muhabbet kuşu vardır. Bunlar geleneksel muhabbet kuşu ve İngiliz muhabbet kuşu isimleri ile anılırlar. Geleneksel muhabbet kuşu Avustralya’dan köken almaktadır ve doğal olarak oluşmuş olan bir muhabbet kuşudur. Tüy renkleri yeşil, sarı ve mavi ve siyah çizgilidir. İngiliz muhabbet kuşu ise çeşitli genetik çalışmalar ve melezlemeler ile elde edilmiş olan türüdür. Birçok farklı renk ve kombinasyonda görmek mümkündür.

İngiliz Muhabbet Kuşunun Renk Varyasyonları

Melezleme sonucunda elde edilmiş olan İngiliz muhabbet kuşlarının 32 kadar renk mutasyonu söz konusudur. Bunları farklı bir ırk veya tür olmadığını söylemekte fayda vardır. Bunlar sadece renk mutasyonlarıdır. İngiliz muhabbet kuşu renk varyasyonlarını beyaz tabanlı ve sarı tabanlı olmak üzere 2 ana gruba ayırmamız mümkündür. Muhabbet kuşu renk varyasyonlarından en bilinenleri ve tercih edilenlerinden bazılarını daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

En açık mavi renge sahip muhabbet kuşudur. Göğüs bölgesi açık mavi ve turkuaz tonlarındaki renklere sahiptir. Kanat kısımlarında siyah ve beyaz kısımlar ve çizgiler vardır. Kuyruk ucunda ise genellikle koyu renkli bir alan bulunur. Kafa kısmı beyazdır. Aynı zamanda yanaklarında koyu mavi bir leke ve yine bu kısımlarda mor lekeler vardır.

Kobalt Muhabbet Kuşu

Kobalt Muhabbet Kuşu

Gök mavisi muhabbet kuşuna göre daha koyu bir mavi ve lacivert tonlarında bir kuş türüdür. Koyu mavi ve siyaha yakın renklerde kuyruğa sahiptir. Başın üst kısmı ve kanat kısımları siyah, beyaz çizgili şekildedir. Başın ön bölümü genellikle beyazdır ve yanaklarda oldukça koyu mavi renkte lekeler vardır.

Beyaz Muhabbet Kuşu

Beyaz Muhabbet Kuşu

Adından da anlaşılacağı üzere çok büyük bir kısmı beyaz olan tüylere sahiptir. Bazen çok küçük alanlarda mavi veya diğer renklerde lekeler olabilir.

Albino Muhabbet Kuşu

Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşları tüm renk pigmentlerinden yoksun olarak dünyaya gelmiş olan kuşlardır. Bu onlara tamamen beyaz bir görünüm kazandırır. Beyaz muhabbet kuşunda görülebilen küçük renkli çizgiler veya lekeler bunda hiç yoktur ve tüm tüyler saf beyaz renktedir.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları için geleneksel ve doğal renk modeli olduğunu söyleyebiliriz. Parlak yeşil tüy rengi ağırlıklı olan kuşlarda bazı bölgelerde siyah, beyaz, sarı ve mavi lekeler söz konusudur. Yine yanak kısmında koyu mavi ve siyah lekelerde çoğunlukla görülür. En çok karşılaştığımız, klasik muhabbet kuşu renk ve varyetesidir.

Sarı Muhabbet Kuşu

Sarı Muhabbet Kuşu

Eşsiz ve benzersiz bir görünüme sahip olan bu muhabbet kuşlarında tüylerin ana rengi sarı ve sarı tonlarındadır. Tüyler tamamen sarı renkte olabileceği gibi özellikle alt kısımlarında açık yeşil renkte ve bazen belli belirsiz lekeler olabilmektedir.

Gri Muhabbet Kuşu

Gri Muhabbet Kuşu

Kökeni mavi muhabbet kuşu olan bu renge sahip varyetelerde mavi renk ortadan kalkmış ve vücudun büyük bir kısmını gri renkli tüyler kaplamıştır. Çok detaylı bakıldığında maviyi anımsatan bir gri renk görülebilir. Bunun yanında kafa, sırt, kanat bölgesinde koyu renkli çizgiler, yanaklarda yine mavi ve koyu renkli lekeler vardır.

Sizlere sıralayacağımız başlıca muhabbet kuşu türleri, çeşitleri veya varyeteleri bu şekildedir. Geleneksel olarak muhabbet kuşları sadece yeşil ve sarı tonlarında bulunurken melezleme ve seçici üretim yöntemleri ile onlarca farklı çeşitte muhabbet kuşu görmemiz mümkün hale gelmiştir. Bu kadar çok seçenek arasında mutlaka sizin kişiliğiniz de yansıtan, size daha yakın gelecek bir muhabbet kuşu mutlaka vardır. Bu mükemmel, sevecen ve zeki canlılar sizin için iyi bir arkadaş ve dost olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu