Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerinizde bulunan evcil hayvanlarınızın sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi için temel ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamanız gerekir. Beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek için göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta köpeğinizin yaşı, cinsi, fiziksel özellikleri ve damak tadına uygun köpek maması seçimidir. Yaşamlarının ilk bir yılı yavru olarak bilinen köpekler için yavru köpek maması tercih edilmeli ve içeriğinin köpeğin gelişimini destekleyici yönde olmasına dikkat edilmelidir. Yavru köpekler büyük cins ve küçük cins köpekler olarak kategorize edilir ve her iki cins içinde özel olarak hazırlanmış köpek maması çeşitleri bulunur.

Yetişkin köpeklere göre sindirim sistemleri ve çene kasları daha hassas olan yavrular anne sütünden sonra doğru mama tercihi ile sağlıklı bir gelişim gösterir. Mama çeşitleri içerik ve ambalaj olarak çok farklı seçeneklere sahiptir. Seçilen mamanın taze olması ve saklanma koşullarına uygun olarak muhafaza edilmesi köpeklerinizin sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için çok önemlidir. Kuru mamalar paketi açıldıktan sonra ağzı kapalı olarak serin ve kuru yerde saklanmalı koku ve nemden uzak tutulmalıdır. 

Köpek Maması Çeşitleri

Farklı içeriklerle üretilen mama çeşitleri arasından en uygun ürünü seçebilmek için köpeğinizin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. Deri ve tüy yapısı da mama seçimini etkileyen faktörlerden biri olarak bilinir. Hassas derili hayvanlarda bazı içerikler alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden özellikle balık içerikli mama çeşitleri kontrollü olarak verilmelidir. Her köpeğin ihtiyacı olan günlük besin maddeleri vitamin, mineral ve kalsiyumla zenginleştirilmiş olan mama çeşitleri belirli porsiyon miktarları ile verilmeli ve lif oranı yüksek olan mama çeşitleri tercih edilmelidir.

Aşırı kilo alımını önlemek için yüksek yağ ve kalori oranı olan mamaların yanı sıra tahıl içerikli ve besin değeri zengin olan mamalar tercih edilebilir. Mama seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de mama içeriğinin et oranın yüksek olması ve sebze içerikli olmasıdır. Bir yaştan sonrasında tüm köpekler yetişkin sınıfında değerlendirilir. Balık, et ve tavuk gibi protein içerikli mama çeşitlerinden damak tadına uygun olan ürünlerle beslenebilir. Kuzu eti ve pirinç içerikli yetişkin köpek mamaları köpeğinizin ihtiyacı olan E vitamini, çinko, magnezyum ve özellikle göz sağlığını korumada faydalı olan taurin ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca içeriğinde bulunan omega 3 ile sağlıklı ve parlak tüy oluşumunu destekler.

Hassas derili köpekler için özel olarak üretilen somon içerikli mamalar pirinç, karbonhidrat ve proteinlerle desteklenmiş olup deri ve eklem sağlığını korumaya yardımcı olur. Köpeğiniz için seçtiğiniz mamaları ilk verdiğiniz günden itibaren bir süre gözlemlemeniz oluşabilecek bir alerjik reaksiyona karşı tedbir almanız için büyük önem taşır. Alerjik bünyeli köpekler için üretilen hipoalerjik mama çeşitleri ile ihtiyacı olan besin maddelerini sağlığına zarar gelmeden karşılaması sağlanabilir.

Yaş Köpek Maması

Köpek maması çeşitleri arasında yaş mamalar da bulunur. Yaş mamalar protein ağırlıklı et, ciğer, tavuk gibi içerikler ile hazırlanır. Köpeklerinizin beslenme rutinine entegre edebileceğiniz yaş mamalar çeşitli faydaları da içerir. Özellikle protein oranından yüksek olan yaş mamaları yapıları açısından köpeklerinizin çiğneme içgüdüsünü gidermelerine destek olur. Sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı olan özel içeriklerde yaş mamalar da bulmanız mümkündür. Vitamin, mineral ve lif oranı yüksek yaş mamalar çeşitli ırklar için özenle hazırlanır. Köpek maması üreten pek çok markanın yaş mama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Köpek Maması Nasıl Verilmelidir?

Köpeklerin ırkı ve günlük harcadıkları enerji miktarı göz önünde bulundurularak gerekirse bir veteriner hekim eşliğinde doğru bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Böylece köpeğinizin besin ihtiyacını yeterli miktarda karşılarken hazımsızlık ve sindirim problemlerini önleyebilir, köpeğinizin aşırı kilo alımını kontrol altında tutabilirsiniz. Köpek beslenmesinde günlük bir rutin oluşturulması belirli saatlerde ve porsiyonlarda mama verilmesi genel beslenme tavsiyesidir.

Köpek Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpekler için genellikle tercih edilen ve beslenmeleri için en uygun olan mamalar kuru mamalardır. Yavru köpekleri anne sütünden sonra kuru mamaya alıştırmak için öncelikle bir miktar yaş mama ile karıştırmak ya da ıslatarak vermek tavsiye edilir. Köpeğinizin mama seçimini yaparken kısırlaştırılmış olup olmadığı da büyük önem taşır. Kısırlaştırılmış köpeklere uygun mama çeşitlerini farklı marka ve içeriklerle Juen Pet Market’te bulabilirsiniz. Kısırlaştırılmış köpekler daha az enerji harcar ve metabolizma hızları daha düşüktür. Bu yüzden onlar için özel içerikler ile hazırlanan mama çeşitlerini tercih etmeniz fazla kilo alımını ve mide problemlerini önlemede yardımcı olur.

Ayrıca yaşlı köpekler için de özel olarak üretilen mama çeşitleri karbonhidrat oranı düşük vitamin, mineral ve omega değerleri yüksek olarak hazırlanmıştır. Yaşlı köpeklerde hareket azlığı ve oluşabilecek tansiyon hastalıkları da göz önünde bulundurularak özel bir beslenme programı uygulanmalıdır. Özel diyet uygulanan köpekler içinde light köpek maması seçimi gelişimini doğru yönde desteklemeye yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu