Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru bir köpek sahibi olduğunuzda yapmanız gereken önemli görevlerden birisi köpeğinize tuvalet eğitimini vermektir. Özellikle ev içerisinde köpeği ile birlikte yaşayacak olan kişiler bu konuya özellikle dikkat etmeli ve vakit geçirmeden tuvalet eğitimini vererek büyük bir sorumluluktan kurtulmalıdır.

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi tabi ki köpekten köpeğe değişmek ile beraber genelde biraz sabır ve zaman isteyen bir uğraştır. Yavru köpeklerde belirli bir olgunluğa ulaştıktan sonra bu eğitimi vermek daha kolaydır. Yani birkaç aylık köpeklerde bu eğitim biraz zordur. Çünkü bu dönemde köpeğiniz çişini tutamaz ve sık sık tuvalet ihtiyacı olur. Büyüdükçe eğitimi vermek ve köpeğin tuvalet alışkanlığı kazanması daha kolaydır. Bazı eğitmenler 3-4 ay bekleyin dese de ben eve geldiği andan itibaren bir şekilde bu alışkanlık için eğitim verilmesine başlama taraftarıyım.

Öncelikli olarak evinize gelen yavru bir köpeğin tüm evde gezmesine çok fazla izin vermeyin. Böyle yaparsanız istenmeyen bazı durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve bu durumda ilk günlerden bir soğukluk meydana gelebilir. Bu nedenle birlikte vakit geçirdiğiniz zamanlar dışında belirli bir alanda tutun. Fakat bu alanın özenli olmasına, ışık görmesine ve evde olduğunuz dönemde sizinle iletişim kuracak şekilde ayarlanmasına özen gösterin.

Tuvalet Eğitimine Başlangıç ve Eğitim Süreci

Öncelikli olarak gazete kağıdı veye özel pedler ile bir alan belirleyin köpeğinizi bu alana yönlendireceksiniz. Bunun için küçük bir oda ya da banyo seçilebilir. Belirlediğiniz alana tamamen gazete kağıdı veya ped yayın. Gazete kağıdı koyuyarsanız ıslaklığın alt zemine geçmemesi için birkaç kat koyabilirsiniz. Bunun yanında tuvalet için bazı solusyonlarda var. Bunları da kullanabilirsiniz. Yavru köpeğiniz tuvaletini doğru yere yaparsa yani bu kağıt veya pedin üzerine yaparsa ve siz bunu görürseniz, anında ödüllendirin ve sonra kirli pedi ya da kağıdı alın ve yerine temiz kağıtları koyun. En üste ise az ıslanmış olan gazete kağıdını koyun ki, tekrar oraya gitmesi gerektiğini anlasın.

Bir süre sonra köpeğiniz tuvaletini hep bu gazetelerin üstüne yapacaktır. Bu duruma geldiğinizde ikinci aşamaya geçebiliriz. Bunun için alanı daraltmamız gerekecektir. Öncelikli olarak köpeğiniz zaten bu alanın belirli kısımlarını kullanamaya başlayacaktır. Bunu çok rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Kullanmadığı alanlardan başlayarak gazete kağıtlarını veya pedleri toplamaya başlayabilirsiniz. Birkaç günde birkaç parça kağıt alarak 1 veya 2 parça kalana kadar işleme devam edin. Bu süreç içerisinde tabi ki ödüllendirmeye de devam ediyoruz.

Üçüncü aşamaya geçiyoruz. Köpeğinizin muhtemelen tuvalet ihtiyacını dışarıda karşılamasını istiyorsunuzdur. Bunun için tuvaletini yaptığı kağıdı git gide dış kapıya yaklaştırmaya başlayın ve daha sonra tuvalet kağıtlarını kapının dış tarafına koyun. Köpeğiniz tuvaletini üzerine yaptığı kağıtları takip edecektir ve bir süre sonra kağıtlar dışarıda kaldığında kapının yanına girerek size tepki verecektir. Tabi ki bu süreç hemen olmamalıdır. Sabırlı şekilde davranarak bu alışkanlığı doğru bir şekilde öğretmelisiniz. Bu süreçte ödüllendirmelisiniz. Artık dışarıya çıkmaya başlayabilirsiniz. İlk etapta dışarı da yanınızda veya tuvaletini yapacağı alanda birkaç parça alıştığı gazete kağıdı veya ped olursa iyi olur. Yavru köpeğinize dışarıda tuvaletini yapmayı öğrettikten sonra, ilk günlerde her 30 dakikada bir onu dışarı çıkartıp, tuvaletini yapması için fırsat vermeyi unutmayın.

Günde Kaç Kere Köpeğimi Tuvalete Çıkarmalıyım?

  • 7. haftadan 4. aya kadar günde 4 kere
  • 4. aydan 7. aya kadar günde 3 kere
  • 7. aydan sonra da günde 2 kere

Yanlış Yere Tuvaletini Yaptı, Ne Yapmalıyım?

Eğer köpeğiniz yanlış bir alana tuvalet yaptıysa cezalandırmamak gerekir. Eğer yaparken yakalarsanız hemen alıp yapmasını istediğiniz yere götürün ve ödüllendirin. Eğer yaptıktan sonra görürseniz “hayır” veya olumsuz olarak öğrettiğiniz komutu söyleyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu