VetBilgi

Köpeklerde Topallama NedenleriKöpeklerde Topallama Nedenleri

Köpeklerde hareket sistemi ile ilgili en çok ortaya çıkan belirti topallamadır. Topallama hareket sistemi içerisinde yer alan; kemikler, kaslar, ligamentler, eklemler ve diğer ögelerden kaynaklı olabilir. Birçok nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Fakat çoğu topallama vakasında asıl kaynak bir travmadır. Bu bir trafik kazası, yüksekten düşme, ters hareket yapma, darbe alma olabilir. Bu tarz etkiler hareket sistemini oluşturan dokular üzerinde hasar yaparak topallamaya sebebiyet verebilir. Tabi ki travma dışında başka nedenlerden kaynaklı topallamalarda görülebilir. Sinir kaynaklı veya yetersiz mineral ile alakalı topallamalar da sık görülür.

Topallamanın En Büyük Nedenleri

Kırıklar: Ekstremitelerde meydana gelen her türlü kırık olgusunda topallama görülür. Kırıkların birçok sebebi olabilir. Çok büyük bir kısmı travma kaynaklıdır. Kırık sonucunda kemik dokunun bütünlüğü bozulur. Hayvan hissettiği ağrı nedeni ile ekstremitesini basamaz ve topallık şekillenir. Ekstremite kırıklarında hayvan ayağını yere hiç basmaz.

Çatlaklar: Yine travma genellikle travma kaynaklıdır. Kemik dokuda şekillenen çatlakların en büyük belirtisi topallamadır. Çatlağın yeri ve şiddetine bağlı olarak topallamanın şiddeti değişir. Bazen belirti görülmeyebilir.

Çıkıklar: Ekstremiteyi oluşturan kemikler arasındaki bağlantının normal pozisyon dışına çıkmasına çıkık diyebiliriz. Travma kaynaklı olabileceği gibi doğuştanda olabilmektedir. Çıkıklarda topallama görülür.

Hareket Sistemi Enfeksiyonları: Hareket sistemine ait olan kemikler, kaslar, ligamentler, eklemler ve diğer dokuların enfeksiyonları değişik türlerde ve şiddetlerde topallama yapabilir.

Yumuşak Doku Hasarları: Topallamanın en büyük nedenlerindendir. Genel olarak çok şiddetli bir topallama görülmez. Hafif bir aksama şeklinde görülür. Fakat ciddi yumuşak doku hasarlarında topallamanın şiddeti de o oranda artar. Bir diken batması bile yumuşak doku hasarıdır ve topallama yapabilir.

Burkulma: Eklemin normal pozisyonunun dışına çıkması ve kısa sürede tekrar eski haline gelmesine burkulma denir. Tabi ki bu esnada eklem üzerinde bir hasar şekillenecektir. Bu ise topallamaya neden olur.

Ligament Sorunları: Özellikle ligament kopması durumunda topallama görülür. Bunun dışında ligamentler ile ilgili birçok problemde topallama önemli bir belirti ortaya çıkar.

Diğer Nedenler: Birçok farklı neden saymak mümkündür. Özellikle yavru köpeklerde beslenme yetersizliği, vitamin ve mineral eksiklikleri durumunda kemik doku problemleri ve bunun neticesinde de topallamalar görülebilir. Yine sinir problemleri sonucunda topallamalar görülebilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çetinalp dedi ki:

    Rottweiler erkek köpeğim ön sağ ayağına basamıyor. Tedavi ettirebileceğim mümkünse ücretsiz yada belediye veterineri önerebilir misiniz? O halini gördüğümüz her an içim acıyor. Veterinere ödeyecek imkanım da yok.

BİR YORUM YAZ