Yumurta Üzerindeki Kodlar ve YT

Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği’ne bağlı olarak üretilmiş olan yumurtalarda bazı bilgilerin yer alması zorunludur. Bu bilgiler arasında yetiştirme kodu, işletme numarası ve yumurtlama tarihi (YT) zorunlu olanlardır. Bu bilgiler ambalaj dışında direk olarak yumurta kabuğunun üzerinde okunaklı bir şekilde yer almalıdır. Sizlere bu bilgiler hakkında bilgi vereceğiz.

Bu Bilgilerin Amacı Nedir?

En önemli nokta aslında burasıdır. Bu bilgiler oldukça önemlidir. Yumurtanın nerede, kim tarafından, hangi çiftlikte ve hangi tarihte üretildiği bu bilgiler arasında bulunmaktadır. Bu sayede yumurtanın geçmişi ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabiliyoruz. Aynı zamanda yumurtlama tarihinin belli olması ile yumurtanın tazeliğini ve son kullanma tarihini bilebiliyoruz. Bu bilgiler sayesinde geriye dönük işlemlerde yapılabiliyor ve tüm yumurtalar kayıt altında tutulabiliyor.

Yumurta Üzerindeki Kodlar

Yumurta üzerinde 2 farklı kod bulunmaktadır. Bunlardan birisi örneğimizde de göreceğiniz OTR060000060000-01 şeklindeki koddur. Diğeri ise YT:01/01/2018 şeklindeki koddur. Öncelikli olarak ilk koddan başlayalım.

İlk kodumuzda yer alan bilgiler yetiştirme metodunu, ülke kodunu, il kodunu, işletme numarasını ve kümes numarasını temsil etmektedir.

OTR060000060000-01

O: Yetiştirme metodunu temsil eden numaradır. Burada 4 farklı kod olabilir.

O: Organik üretilen yumurta
1: Serbest gezen tavuklara ait yumurta
2: Kümeste bakılan ve yumurtlayan tavuklara ait yumurta
3: Kafeste bakılan ve yumurtlayan tavuklara ait yumurta

TR: Bu kısım ülke kodunu ifade etmektedir. Ülkemizde üretilen yumurtalarda TR ibaresi yer almaktadır.

06: Yumurtanın üretildiği çiftliğin bulunduğu ili ifade etmektedir. 06, 10, 16, 40, 42 gibi il kodları yer almaktadır.

000006000: İşletme numarasıdır. İşletmeye ait olan ve sadece bu işletmede bulunan koddur. İşletmenin kimlik numarasıdır diyebiliriz.

01: İşletme içerisinde birden fazla kümes yer alıyorsa kümes numarasını ifade etmektedir.

YT Ne Demektir?

YT, yumurtlama tarihini ifade etmektedir. Yumurtanın yumurtlandığı tarihi ifade etmektedir. Burada gün, ay ve yıl şeklinde bilgi yer almaktadır. Yumurtanın tazeliğinin bilinmesi ve son kullanma tarihinin belirlenmesi için oldukça önemlidir. Son kullanma tarihi Yumurtlama Tarihi (YT) sonrasında 28 gündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu