En Zeki ve İtaatkar Köpek Irkları

Köpekler yüzyıllar boyunca insanlar ile beraber yaşamış ve insanlara birçok alanda faydalı olmuş canlılardır. Geçmişten günümüze köpekler koruma, bekçilik, sürü korunması ve yönetimi, suçlular ile mücadele, avcılık, iş gücü gibi birçok alanda kullanılmıştır. Çok fazla köpek ırkı vardır ve bu köpek ırklarının her birinin farklı bir özelliği, ayrı bir başarılı olduğu alan vardır.

Köpeklerden istenilen karşılığı alabilmek için iyi bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Özellikle sahibine karşı itaat eğitimi oldukça önemlidir. Köpekler zaten itaatleri ile bilinirler ama yinede bu konudan başlanarak eğitim verilmesi gerekir. Bazı ırklar çok kolay eğitim alabilirken bazılarının eğitimleri daha zordur ve istenilen seviyeye ulaşmayabilir. İyi bir eğitim ile köpeğiniz birçok komutu sizin isteğiniz ile uygular ve ölümüne size itaat eder. Tabi ki bunun için her ırkın özelliğini bilmek ve buna göre eğitim vermek gerekir.

Dediğimiz gibi bazı köpekler oldukça zekidir ve akıllıdır. Eğitim çok kolay olarak verilir. Dünya’da birçok yerde köpekler için zeka ve IQ testleri yapılmıştır. Bu testler sonucunda bazı ırklar ön plana çıkmıştır. Sizler için en zeki ve akıllı köpekler olarak nitelendirilen köpek ırklarından kısa kısa bahsetmek istedik.

Border Collie

Border Collie

Bir Collie ırkı olan Border Collie yaklaşık olarak 300 yıldır koyunlar için çoban köpeği olarak İngiltere ve İskoçya’da kullanılmaktadır. Border Collie köpek ırkları arasında en zeki ırklardan birisi olarak kabul edilmektedir. Birçok otoriteye göre en zeki köpek ırkıdır. Komutları öğrenme ve komutlara itaat anlamında oldukça başarılıdır. Yaklaşık olarak erişkin bir Border Collie 50 cm boya ve 17-22 kg ağırlığa sahiptir. Vücut renkleri genellikle siyah ve beyazdır. Tüyleri uzundur.

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Listemizde 2. sırayı Alman Çoban Köpeği’ne ayırdık. Ülkemizde daha çok Alman Kurdu ismi ile bilinmektedir. Kökeni adındanda anlaşılacağı gibi Almanya’dır. Atletik, iri ve güçlü olmasının yanında zekası ilede ön plana çıkmaktadır. Birçok yerde en zeki köpek ırkları arasında gösterilmektedir. Yetişkin bir Alman Çoban Köpeği 57-62 cm boya ve 25-40 kg ağırlığa sahiptir.

Kaniş

Kaniş

Bu ırkta Almanya kökenli olan bir ırktır. Fakat Fransa’da daha popüler olmuştur ve bir süre sonra Fransa’nın milli köpek ırkı olarak kabul edilmiştir. Kanişler Dünya’nın en zeki köpek ırkları arasında kabul edilir. 3 farklı türü vardır. Bunlar standart, minyatür ve oyuncak Kaniş olarak olarak adlandırılırlar. Özellikle evde zeki bir köpek beslemek isteyenler için en uygun ırklardan birisidir. Kolay eğitilir ve evde bakımı kolaydır.

Golden Retriever

Golden Retriever

Kısaca Golden olarak bilinir ve en yaygın köpek ırklarından birisidir. Geçmişte avcılıkta daha sık kullanılan bu köpek ırkı günümüzde iyi bir aile köpeği olarak ün salmıştır. Genellikle sakin, insan ve diğer köpekler ile iyi anlaşan bir özelliktedir. Birçok kritere göre en zeki köpek ırklarından birisi olarak kabul edilmektedir. IQ testlerinde genellikle ilk 5 sırada yer almaktadır.

Doberman

Doberman

Bu ırkta Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Geçmişte iş köpeği olarak kullanılmıştır. Bu ırkın ortaya çıkmasında Alman Çoban Köpeği, Danua, Alman Pinscher, Rottweiler, Beauceron, Manchester Terrier ve Greyhound ırklarının rol aldığı belirtilmektedir. Sahibine karşı oldukça bağlı bir köpek ırkıdır. Dominant yani baskın bir köpek ırkıdır. Bu nedenle tecrübeli bir eğitmen tarafından eğitilmesinde fayda vardır. Yetişkin bir Doberman yaklaşık olarak 65-72 cm boya ve 35-40 kg ağırlığa sahiptir. FCI’nın kabul ettiği standartlara göre siyah veya koyu kahverengi renge sahip olabilir.

Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği

Kökeni İngiltere olan oldukça zeki ve akıllı bir köpek ırkıdır. Geçmişte özellikle koyun sürülerinde kullanılmıştır. Özellikle itaat konusunda oldukça başarılıdır. Büyük boy köpek ırkları sınıfına girmiş olsada oldukça zarif ve narin bir görünümü vardır. Bacakları ile kuyruğundaki tüyleri uzundur. Yüz ile ayak kısmındaki tüyler ise kısadır. Kulakları küçük ve kıvrık şekildedir. Karakter açısından son derece iyi bir aile ve ev köpeğidir. Çocuklar ile arası oldukça iyidir. Yetişkin bir Shetland Çoban Köpeği yaklaşık olarak 32-36 cm boya ve 7-10 kg ağırlığa sahiptir.

Labrador Retriever

Labrador Retriever

Zekası, itaati, söz dinlemesi ve hareketliliği ile bilinen bir köpek ırkıdır. İnsanlar ile birlikte yaşamayı çok sever ve insanlara en yakın köpek ırklarından birisidir. Oyun oynamayı ve insanlar ile vakit geçirmeyi çok sever. Ortalama olarak yetişkin bir Labrador Retriever 58-62 cm boya ve 28-32 kg ağırlığa sahiptir. Tüy rengi beyaz, sarı, koyu kahverengi veya siyah olabilir. Özellikle güvenlik güçlerinin en çok tercih ettiği ırklar arasında yer alır.

Papillon

Papillon

Kökeni Fransa, Belçika ve İspanya bölgelerine dayanan bir köpek ırkıdır. Küçük yapısına aldanılmaması gerekir. Oldukça zeki bir köpek ırkıdır. Verilen eğitimlere hızlı ve çok iyi bir şekilde yanıt verir. Dış görünüşe baktığımızda küçük ebatlarda ve uzun tüylere sahip bir ırktır. Süs köpekleri içinde eğitimi en iyi alan köpek ırklarından birisidir. Uzun tüyleri nedeni ile tüy bakımına dikkat etmek gerekir.

Rottweiler

Rottweiler

Bir koruma ve bekçi köpeği olan Rottweiler Almanya kökenli köpek ırkları arasında yer alır. Bu ırk bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Eğitime oldukça yatkın bir ırktır. Fakat dominant bir ırk olduğundan dolayı eğitim veren kişinin tecrübeli ve oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Genelde birçok kişi dış görünüşünden dolayı çekinsede; iyi huylu, genelde uysal ve çocuklarla çok iyi geçinen, sadık, itaatkar, yumuşak başlı ve çalışmaya hevesli bir köpek ırkıdır.

Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği

Kökeni Avustralya olan ve burada koyun sürülerinde bir köpek ırkıdır. Dış görünüş itibariyle Border Collie ırkı ile karıştırılır. Oldukça güçlü ve çalışkan bir köpektir. Hareket etmeyi sever. Bu nedenle sabit olarak kalacağı ortamlardan çok fazla hoşlanmaz. Hareketli olan her olayda bu köpeklerde hareket etmek ister. Koruma içgüdüsü oldukça fazladırlar ve sahibine karşı oldukça itaatkardır. Yetişkin bir Avustralya Çoban Köpeği 50-55 cm boya ve 23-30 kg ağırlığa sahiptir. Zeka anlamında en iyi 10 ırk arasında gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu