Annesiz Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Yavru kedilerde bakım ve besleme annesi olduğu takdirde çok zor değildir. Annesini emen yavru yeterli miktarda beslenecek ve gerekli bağışıklık faktörlerini annesinden alacaktır. Ayrıca yavru kediniz birçok alışkanlığı annesinden öğrenecektir. Fakat maalesef bazen yavru bir kediye annesiz olarak bakmak zorunda kalabiliriz. Bu durumda yavru kedinizin sağlığı ve hayatı için bakım ve besleme koşulları oldukça önemlidir. Bu konumuzda sizlere annesiz kalan yavru kedilerin bakım ve beslenmesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Eğer yavru 1,5 aydan önce annesinden ayrışmış ise biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Anneden ile beraber geçirdiği süre ne kadar az olursa o kadar fazla ilgi gerekir. Hele ki ilk günden itibaren annesinden ayrı kalan yavrular için daha özel bir bakım ve besleme şart olmaktadır.

Yapılması Gerekenler

  • Vücut sıcaklığı yavru kediler için oldukça önemlidir. Yeni doğan yavrular vücut sıcaklığı dengesini tam olarak sağlayamazlar. Bu nedenle ilk günlerinde annesiz kalan bir yavru için hayati önem taşıyan noktalardan birisi budur. Vücut sıcaklığının düşmemesi gerekir. Bunun için en ideal yöntem ya sıcak bir ortamda kedinize bakmaktır ki bu genellikle çok güç olmaktadır ya da sıcak su torbaları ile yeterli sıcaklığı sağlamaktır. Sıcak su torbası kullanırken dikkat etmeniz gereken husus; direk olarak yavru kediniz ile temas etmesin. Bir havluya sardığınız sıcak su torbasını yavru ile temas ettirin. Sık sık kontrol ederek soğuduktan sonra yenileyin.
  • Diğer önemli bir nokta beslenmedir. Yavru kediler ilk günlerinde ortalama 2 saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Beslenme için en ideal seçim veteriner hekiminize de danışarak özel yavru tozlarıdır. Annesiz kalan yavrular için hazırlanmış olan bu tozlardan mama hazırlayarak yavru kedinizi 2-3 saatte bir besleyebilirsiniz. Beslerken de kediler için özel yapılmış biberonları kullanabilirsiniz. Eğer bulamıyorsanız enjektör ile de bu işlemi yapabilirsiniz.
  • Yine yavru kedilerde düzenli olarak gazın çıkarılması gerekmektedir. Bunun için sırtına yapacağınız hafif masajlar yeterli olacaktır.
  • Tuvalet ihtiyacını yavru kedi tek başına karşılayamaz ve desteğe ihtiyaç duyar. Normalde anne kedi yavrularının genital bölgelerini ve karın bölgelerini yalayarak yavrunun tuvalet yapmasını sağlar. Bu durumda annesiz kalan kedilerde bu görev size düşmektedir. Küçük bir parça pamuk ile bu işlemi yapabilirsiniz. Pamuğu ılık su ile hafifçe ıslatın ve yavru kedinin genital bölgesinde çok bastırmadan, hafif masaj yaparmış gibi gezdirin. Sonrasında ise kuru bir pamuk ile kurulayın.

Yapılmaması Gerekenler

  • Yavru kedileri yerde, evin bir odasında serbest şekilde bırakmayın. Ona uygun ve sıcak bir yuva hazırlayıp buraya koymanız gerekir.
  • Diğer kediler ve canlılar ile temas ettirmeyin.
  • Herhangi bir ilaç uygulaması veya veteriner hekiminize danışmadan vitamin katkısı gibi katkılar kullanmayın.
  • Isıtırken dikkatli olun. Direk olarak sıcak su ile teması engelleyin.
  • Kesinlikle banyo yaptırmayın.
  • Beslerken zorlamayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu