Köpekler Ortalama Ne Kadar Yaşar? Köpek Ömrü Ne Kadardır?

Köpek sahibi olmak hayattaki en büyük zevklerden ve ayrıcalıklardan biridir. Bu tüylü dostlarımız bizlere karşılıksız bir sevgi ile bağlanır ve aramızda çıkarsız bir arkadaşlık ile dostluk oluşur. Aynı zamanda insanın hayatını da birçok olumlu anlamda düzene sokar. Fakat gerçek olan bir şey vardır ki ortalama insan ömrü, ortalama bir köpek ömrüne göre çok daha fazladır. Bu nedenle köpekler genellikle sahiplerini belirli bir süre sonrasında maalesef ağlatır. Tabi ki bu durum böyle bir dostluk ve karşılıksız sevginin olmaması anlamına gelmemelidir.

Yeni bir köpek sahiplenecek veya köpek sahiplerinin merak ettiği konulardan birisi yukarıda bahsettiğimiz konu ile alakalı olarak “Köpeklerin ömrü ne kadardır?” sorusudur. İster istemez insanın aklına “Köpeğim ne kadar yaşayacak?” sorusu gelmektedir. Aslında bu süreci etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan ve ortalama köpek ömründen bahsedeceğiz.

Bu güne yapılan tüm çalışmaların ve tüm ırkların ortalaması alındığında ortalama köpek ömrünün 10-13 yıl arasında olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki skala oldukça geniştir. Başta ırk olmak üzere genetik özellikler, bakım ve besleme koşulları bu süreyi ciddi anlamda değiştirebilmektedir.

Genel bir tanımlama yaptığımızda küçük köpek ırkları, büyük köpek ırklarına göre çok daha uzun süre yaşamaktadır. Küçük ırkların ortalama yaşam süreleri 16-20 yıl, orta ırkların yaşam süreleri 12-16, büyük ırkların yaşam süreleri 10-13 ve çok büyük ırkların yaşam süreleri ise 8-11 yıl kadardır.

Irklara Göre Köpek Yaşam Süreleri

Köpeklerdeki ortalama yaşam süresini etkileyen en önemli faktörün ırk olduğunu söylemiştik. Özellikle ırkın büyüklüğü önemli bir kriterdir. Bunun yanında genetik faktörlere bağlı olarak böyle bir durum oluşmaktadır. Türkiye’de en çok beslenen köpek ırklarından bazılarının ortalama yaşam sürelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Golden Retriever12-14 Yıl
Labrador Retriever12-14 Yıl
Boxer9-10 Yıl
Maltese Terrier12-13 Yıl
Doberman10-12 Yıl
German Shepherd10-12 Yıl
English Setter12-14 Yıl
Collie11-12 Yıl
French Bulldog8-10 Yıl
Toy Poodle12-15 Yıl
English Cocker Spaniel12-15 Yıl
Shih Tzu13-15 Yıl
Beagle12-14 Yıl
Border Collie13-15 Yıl
Bulldog6-7 Yıl
Jack Russell Terrier14-17 Yıl
Pekingese12-14 Yıl
Akita10-12 Yıl
Bull Terrier10-12 Yıl
Chow Chow8-11 Yıl
Dachshund12-15 Yıl
Newfoundland9-11 Yıl
Rottweiler9-11 Yıl
Pomeranian10-13 Yıl
Saint Bernard7-10 Yıl
Samoyed11-14 Yıl

Yukarıda verdiğimiz listede yer alan yaşam süreleri çeşitli çalışmaların derlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Farklı bilimsel çalışmalarda farklı rakamlar görünüyor olsa da ortalama süreler bu şekildedir. Merak ettiğiniz ırkı aşağıdaki yorum bölümüne yazdığınız takdirde bilgi alabilirsiniz.

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Köpeğinizin yaşam süresi bakım, besleme, sevgi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu