Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Birçok gıdayı seçerken taze olmasına önem gösteririz. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyveler, sebzeler ve balık bu anlamda özellikle dikkat ettiğimiz ürünlerdir. Gıdaların taze olması hem sağlık açısından hemde lezzet açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle bu tarz ürünleri alırken taze olmasına dikkat etmeliyiz. Peki bu anlamda en çok dikkat edilmesi gereken ürünlerden birisi olan balığın taze olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bu konumuzda bu sorunuza cevap vereceğiz.

Balık her mevsimde tüketilen ve taze olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. İçerdiği birçok besin maddesi ve yağlar ile sağlık açısından oldukça faydalıdır. Balığı her mevsimde mutlaka sık sık soframıza koymalıyız. Fakat balık seçerken taze olmasına özellikle önem göstermeliyiz. Balık hızlı bozulan bir besin maddesidir. Özellikle satış ortamınada dikkat edilmediği takdirde bozulma riski yüksektir. Ayrıca yaz aylarında sıcak hava bu süreci çok daha hızlandıracaktır. Bu nedenle balık alındıktan sonra en kısa sürede tüketilmeli ve alınırkende taze olmasına dikkat edilmelidir.

Balığın taze olduğunu anlamak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemleri bilerek sizlerde balığın taze olup olmadığını az çok anlayabilirsiniz. Fakat bundan daha önemlisi güvenilir yerlerden balık almaktır. Öncelikli olarak bu noktaya dikkat etmeniz gerekir.

Balık Tazeliği

Taze Balık ile Bayat Balık Arasındaki Farklar

  • Taze balıkta deri yüzeyi parlaktır ve belli bir gerginliğe sahiptir. Bayat balıklarda ise bu parlaklık kaybolmuş, gerginlik azalmıştır. Özellikle karın bölgesinde bu durum daha rahat olarak görülür.
  • Taze balığın gözleri canlı ve parlaktır ayrıca dışa doğru bombelidir. Bayat balıklarda ise göz parlaklığını kaybetmiş ve içe doğru çökmüştür.
  • Taze balıklara parmaklar ile bastırıldığında meydana gelen iz kısa sürede kaybolur. Bayat balıklarda ise bu iz uzun süre kalmaktadır.
  • Taze balıkların solungaçlarına bakıldığında parlak kırmızı renk dikkati çeker. Bayat balıklarda bu bölgede canlılığını ve parlak kırmızı rengini kaybetmiştir.
  • Balığı baş kısmından tutup kaldırdığımızda taze balığın kuyruğu dimdik durur. Bayat balıklarda ise kuyruk kısmı aşağıya doğru sarkar.
  • Pullu olan balıklarda; taze olanların pulları vücuda yapışık bir haldedir ve kolay dökülmez. Bayat balıklarda bu durum kaybolmuştur ve el ile pullar kolayca dökülür.
  • Taze balıklarda kendisine has balık kokusu vardır. Bayat balıklarda bu koku yerini kötü ve bozulma kokusuna bırakır.

Balık sağlıklı beslenmek açısından oldukça önemli bir besin maddesidir. ancak alırken taze olmasına özen göstermek gerekir. Bu nedenle sizlere bu basit yöntemleri verdik. Bundan sonra balık alırken özellikle bu noktalara dikkat etmeniz iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu