Cennet Papağanları Hakkında Bilgi

Cennet papağanları ya da diğer ismi ile sevda papağanları çok renkli ve sevimli bir kuş türüdür. Cennet papağanlarının asıl vatanları Afrika kıtasıdır. Ayrıca bu kuşların Madagaskar taraflarında yaygın oldukları da bilinmektedir. Bu papağan türü tohumlar ile beslenir. Cennet papağanı hakkında bilgi verilirken en başta söylenecek özellikleri nemli ve de sıcak iklimi sevmeleridir. Cennet papağanları oyuncudurlar ve insanlar ile bağ kurabilecek olan sosyal canlılardır. Bu kuşlar müzik dinlemekten çok hoşlanırlar ve bazı zamanlarda kafalarını sallayarak müziğe eşlik ederler.

Cennet Papağanı Boyutları

Cennet papağanları muhabbet kuşlarına göre çok daha büyük hayvanlardır. Boyutları değişmekle birlikte yaklaşık olarak 12 ile 19 cm arasında olmaktadırlar. Cennet papağanları çok ağır hayvanlar değildirler. Genellikle ağırlıkları 40 ile 60 gram arasındadır. Ayrıca bu canlılar ortalama olarak 10 yıl kadar yaşamaktadırlar. Sevda papağanı hakkında bilgi verirken renklerinden de bahsetmek gerekmektedir. Bu canlılar çok renkli hayvanlardır. Genellikle yeşil tonlarının ağırlıklı olduğu sevda papağanlarının 32 farklı rengi bulunmaktadır. Bu canlıların genel renkleri yeşilken kafaları daha turuncu ya da kırmızı olabilir.

Cennet Papağanlarının Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Cennet papağanının cinsiyeti dıştan bakarak kesin olarak bilinememektedir. Cennet papağanlarının cinsiyetleri sadece DNA testi ile net olarak belirlenebilir. Ama bunun dışında bazı özelliklerinden ya da davranışlarından cennet papağanlarının cinsiyetleri tahmin edilebilir. Lakin unutulmamalıdır ki bu tahminler kesinlikle doğru sonuçlar olmamaktadır. Örneğin dişi cennet papağanlarının kuyrukları genellikle aynı uzunluktadır ve düz şekilde biterler. Erkek cennet papağanlarının ise kuyrukları daha oval bitmektedir. Ayrıca en doğru sayılabilecek bilgilerin arasında tünekteki duruşları vardır. Dişi cennet papağanlarının karınları tüneğe daha yakın erkek cennet papağanlarının karınları ise daha uzak olur. Tabi ki bu bilgiler kesin sonuç vermemektedir.

Cennet Papağanı Bakımı Ve Beslenmesi

Cennet papağanlarının bakımı diğer kuş türlerine göre daha kolaydır. Muhabbet kuşlarına benzeyen bakımları olan cennet papağanları suyu da çok severler. Cennet papağanları çift olarak beslenmesi gereken canlılardır. Ayrıca cennet papağanlarını besleyeceğiniz kafesin de büyük olması gerekmektedir. Bunun nedeni bazen kuş kanatlarını havalandırmak ve kanat egzersizi yapmak için hareket eder. Bu hareketlerini rahatlıkla yapması için de kafesin yeterli büyüklükte olması gerekmektedir. Suyu çok seven bu canlılar yaz aylarında banyo yapmaktan çok hoşlanırlar. Cennet papağanlarının banyo yapabilmeleri için kafes içine banyo küveti koymalısınız. Bu sayede sevimli cennet kuşları serinler ve kendilerini temizler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2 ay önce gelen cennet papağanımız çok hareketli ve oyuncuydu fakat 3 gündür tüylerini kopartıp uyukluyor gibi halsiz ve ötmüyor bize yardımcı olur musunuz? Gidebileceğimiz veteriner, ne yapabiliriz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu