Deve Kuşu Yumurtası ve Özellikleri

Dünya üzerinde şu anda yaşamakta olan kanatlı hayvanlar arasında en büyüğü olan deve kuşunun yumurtası da en büyük yumurta olma özelliğine sahiptir. Erişkin ağırlıkları 150 kiloya kadar ulaşabilen bu kuşların yumurta ağırlıkları ise 1500 grama ulaşabilmektedir. Bir tavuk yumurtasının ortalama 60 gram olduğunu düşünürsek yaklaşık olarak 25 katı bir büyüklüğe sahiptir. Yumurta şekil itibariyle tavuk yumurtasına benzemektedir. Ağırlığı yaklaşık 1,5 kilo olan yumurtanın boyu 14-16 cm civarındadır. Genişliği ise 12-13 cm civarındadır.

Deve kuşu yumurtası bu büyük boyutu ile beraber oldukça sert bir kabuk yapısınada sahiptir. Bu dayanıklığı şu şekilde ifade edebiliriz. Bir deve kuşu yumurtası 70 kiloluk bir insanın ağırlığına dayanabilecek bir kabuğa sahiptir.

Deve kuşu yumurtası lezzet olarak tavuk yumurtasına oldukça benzemektedir. İçerik olarak ise yine birbirine yakındır. Yağ, protein, kalsiyum ve fosfor oranları hemen hemen aynıdır. Yine birçok vitamin ve mineral anlamında birbirine yakındır. Deve kuşu yumurtası, tavuk yumurtasına göre A ve E vitamini bakımından biraz daha fakirdir. Pişirme olarak aynı tavuk yumurtasındaki gibi pişirme seçenekleri mevcuttur. Fakat pişirme süreleri arasında ciddi farklar vardır. Haşlanmış bir deve kuşu yumurtası yemek istiyorsanız yaklaşık olarak 1 saat boyunca kaynatmanız gerekecektir.

Deve kuşu yumurtaları geçmişten günümüze birçok amaçla kullanılmıştır. Özellikle son yıllarda besin anlamında tüketimi biraz daha artmıştır. Bunun öncesinde tüm Dünya’da süs eşyası olarak kullanılma özelliği vardı. Yine en büyük özelliklerinden örümcek kovucu olmasıdır. Bu özelliği sebebiyle özellikle Osmanlı döneminde camilerin inşasında sıkça kullanılmıştır. Bu özelliğinin nereden geldiğine bakacak olursak; deve kuşu yumurtası eğer kuru ve havadar bir ortamda duruyorsa, bir süre sonra su kaybedecektir. Bu su kaybından sonra yumurta çürümeye başlar ve ortama bir koku verir. Bu koku örümceklerin ortamdan uzak durmasına neden olur.

Özetlemek gerekirse;

  • Deve kuşu yumurtaları, yaklaşık olarak 150 gram ağırlığı ile günümüzdeki en büyük kanatlı yumurtasıdır.
  • İçerik ve lezzet anlamında tavuk yumurtası ile birbirine oldukça yakındır.
  • Özellikle eski dönemlerde örümcek kovucu özelliği ile birçok yapıda kullanılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu