En Popüler 4 Kedi Irkı

Çocuk veya yetişkin fark etmeksizin, farklı karakterleri ile çevresindeki herkesi büyüleyen kediler, sahiplerinin hayatına bambaşka bir sayfa açmaya devam ediyor. Antik kültürlerden beri süregelen insan ve kedi dostluğu, her geçen gün çok daha belirginleşiyor.

Onlarca kedi ırkı içerisinde, her biri bambaşka karakterlere sahip ve tamamen kendine özgü bir yaşam süren bu canlıları birbiriyle kıyaslamak mümkün olmasa da, bu sevimli dostlarımızın bazıları tüm dünyada oldukça popüler. Sizler için hazırladığımız ve miyhav.com’un kedi cinsleri sayfasındaki puanlamasına göre bu yazıda, dünyadaki en popüler 4 kedi ırkına yer verdik.

Herkesin Duyduğu İsim: British Shorthair

Geçmişi oldukça eski tarihlere dayanan ve İngiltere kökenli olan British Shorthair kedileri, hem dünyada hem de Türkiye’de fazlasıyla popüler. Çocuklarla çok iyi anlaşması ve çok az bakıma ihtiyaç duyması sayesinde ünü giderek yayılan British Shorthair ırkı eğitilebilirlik açısından da oldukça farklı.

British Shorthair ırkının en yüksek puan aldığı nokta çocuklarla çok iyi geçinmesi. Miyhav.com’un yapmış olduğu puanlamalarda 10 üzerinden 7 alan British Shorthair ırkı çocukların en yakın arkadaşı olmaya hazır.

17 yıla kadar çıkan yaşam süreleri ve kendine özgün görüntüsü ile tanınan British Shorthair kedileri, tüm dünyada en popüler kediler arasında gösteriliyor.

Her Zaman Oyuncu Ama Gerektiğinde Sakin: Chinchilla

Çok sık rastlanan, genellikle beyaz tüylü olan bu sevimli ırk, tüm dünyada oldukça iyi tanınıyor. Her özelliği ile ilgi çekmeyi başaran Chinchilla kedileri ilk kez İngiltere’de üretildi. Avrupa’da da kısa sürede tanınan Chinchilla kedilerinin popüler olmasının sebebi ise sadece göz kamaştırıcı tüyleri değil.

Chinchilla kedilerinin alameti farikası zekaları. Zor ve düşünmeyi gerektiren aktivitelerden hoşlanan yapıları ile tanınan bu ırk, oyunlarında da keskin zekalarını kullanmaktan çok hoşlanıyor. Miyhav’dan hem zeka hem de çocuklarla olan ilişkisinden 7’şer puan alan Chinchilla kedileri dünyada en çok tanınan ırklarda zirveye oynuyor.

Görkemli ve Bir O Kadar Da Zor Karakterli: İran Kedisi

İran kedilerinin ismini duymayan neredeyse kalmadı. Özellikle Türkiye’de çok popüler olan bu ırk, tarih boyunca bilinen en eski kedi ırkları arasında da gösteriliyor. 17. yüzyıla dayanan kökenleri ve eskiden özellikle üst düzey devlet adamları tarafından beslenmiş olmaları, İran kedilerinin değerini her dönem artırmış.

Normal şartlarda sadece beyaz olarak tanıdığımız bu kediler aslında her renkte görülebiliyor. Etkileyici görüntüleri sayesinde her zaman isminden söz ettirmeyi başaran İran kedileri, Türkiye’de en çok beslenen kedi ırkları arasında.

Siz Cins Kedi Beslersiniz Ama Cenazenize O Gelir: Tekir!

Şüphesiz herkesin her dakika karşısına çıkan, her köşe başında saklanarak insanları izleyen, balık restoranlarının vazgeçilmezi olan tekir kediler hayatın en önemli parçalarından biri. Cins kediler kadar etkileyici görüntüye sahip olmasalar da, her biri bambaşka bir karaktere sahip olan tekir kediler, Türkiye’nin en popüler kedi ırkı olmayı hak ediyor.

Çok özel bir sadakat duygusuna sahip olan bu kediler, sokakta olmanın vermiş olduğu içgüdü sayesinde oldukça zeki bir karaktere sahip. İnanılmaz sevimli bakışları insanları cezbetmiş olsa gerek, tekir kediler Türkiye’nin en popüler kedi ırkı unvanını açık ara farkla kazanmış!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Benimde İran kedim var ve her mevsim geçişinde inanılmaz tüy döküyor. Veterinere gittiğimde mevsimsel kaynaklı olduğunu söylüyor ama bence kullandığımız kedi maması ile doğrudan orantılı olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu