Sultan Papağanları Hakkında

Sultan papağanı, oldukça alımlı bir kuş türüdür. Kakadugiller ailesinden gelen, genellikle sarı gri renkli sevimli hayvanlardır. Onları gördükten sonra, beğenmemeniz imkansızdır. Öylesine güzel ve kibardırlar ki, sevimlilikte üstlerine yoktur. Değişik renkler ile akıllarda iz bırakan sultan papağanları, standart olarak karın boşluğuna kadar gri rengi taşırlar. Sırt ve baş gövdeleri tamamen sarıdır. Kulaklarının arkasında, hemen göz kısmının altında turuncu tüyleri bulunmaktadır. Kibar duruşlarının ardında yatan bir yetenek vardık. İnsanları çok dinlerler.

Öğrenmeye çok yatkın hayvanlardır. Bunların dişi olanlarında sarıdan çok beyaz tüy oluşmaktadır. Fakat erkek olanları çok fazla konuşkan bir yapıya sahiptirler. Üstelik ilgiyi çok severler. Sultan papağanları, insanlara en yakın hayvan türlerindendir. Ne kadar çok ilgilenirseniz, o kadar çok konuşmayı öğrenirler. Eğer sizinle rahatlıkla sohbet edebilecek bir papağan istiyorsanız, size tavsiyemiz sultan papağanın erkek olanını almanızdır. Sizinle sohbet edecek zekaya sahiptirler.

Onların dünyasında beslenmek en önemli etkenlerden birisidir. Sebze ve meyvelere bayılırlar. Onların size rahatlıkla alışabilmesini istiyor iseniz, beslenme yolunu seçerek, sultan papağanlar ile bir bağ oluşturabilirsiniz. Örneğin; kiraz sapı, armut sapı gibi meyveleri oldukça severler. Bir tavşan kadar havuca olan ilgileri vardır. Havuca bayılırlar. Bununla birlikte kuru üzüm, incir, kiraz gibi yiyecek türleri ile kendinize onları çekebilir, sevdirebilirsiniz.

En nefret ettikleri özelliklerden birisi, kafese bağlı yaşamaktır. Çünkü onlar özgürlüğüne düşkün hayvanlardır. Onları evinizde sürekli uçurtmanız, sultan papağanını kazanmak kadar önemlidir. Zamanla evinizi, sizi benimseyerek, sizinle birlikte yaşamaya alışacaklardır. Yüksek sesle bağırma gibi davranışlarda bulunmayın. Onlar insan değil ki kızdığınızda hemen barışsın. Küstüler mi hayata küserler. Onları incitmeden, bağırmadan sevin. Çünkü onların yaradılışında sevgi vardır.

Eğer papağan yalnız ise ve sürekli kafeste tutuluyorsa, bir süre sonra papağan bu hayatını beğenmeyecek, sıkıntılı durumların içerisine girecektir. Mutsuzluğu kaldıramayan hayvanlar arasında yerini alan bu papağanlar, yalnızlığa terk edilmemelidir. İlgiyi oldukça severler. Özellikle çiftleşme dönemleri geldiklerinde yalnızlığı taşıyamayacak hale gelirler.

Saldırgan bir yapıları o dönem içinde gerçekleşebilir. Hatta sahiplerine bile zarar verme olasılığı yüksektir. Bu durumda ona uygun bir eş bulmalı onu, bu durumdan kurtarma yolunu seçmelisiniz. Aksi takdirde kendine zarar verecek, kendi tüyünü yolma gereksinimi duyacaktır. Bu davranış sultan papağanlarda, hayata küsme belirtileridir. Papağanınız bu duruma gelirse bilin ki çiftleşme dönemi gelmiştir. Onu bu durumdan kurtararak, psikolojisinin düzelmesine katkıda bulunun. Onun yanına bir dişi papağan almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu