Papağan Türleri Özellikleri ve Fiyatları

Papağanlar taklit ve konuşma yetenekleri ile ilgi çeken ve evcil olarak en çok beslenen canlılar arasında yer almaktadır. Birçok farklı renkte, boyutta ve özellikle papağan ile karşılaşmamız mümkündür. Ayrıca yapılan melezlemeler ile beraber günümüzde orijinal renk ve özellikler dışında birçok farklı renk ve özellikte papağan görebiliyoruz. Papağan denildiğinde akla ilk gelen muhabbet kuşlarıdır. Bunun yanında sultan papağanı, cennet papağanı, jako papağanı, macaw papağanı ve kakadu papağanları en çok bilinen ve beslenen papağan türleridir.

Muhabbet Kuşu

Papağan denildiğinde akla ilk gelen ve ülkemizde en çok beslenen papağan türüdür. Bu türün kökeni Avustralya’dır. Küçük papağan türleri arasında yer almaktadır. Doğal ortamlarında genellikle yeşil ve tonlarında renge sahiptir. Fakat evcilleştirildikten sonra birçok farklı renkte muhabbet kuşu elde edilmiştir. Mavi, beyaz, yeşil, sarı başta olmak üzere birçok farklı renkte ve özellikte muhabbet kuşu görmemiz mümkündür. Ortalama 15-20 cm boya sahip olan muhabbet kuşlarının, ömürleri ise 5-10 yıl arasında değişmektedir. Konuşma yetenekleri orta seviyededir.

Muhabbet Kuşu Fiyatları

Muhabbet kuşunu hemen hemen her petshop mağazasında bulmanız mümkündür. Aynı zamanda üremesi kolay olduğundan dolayı hobicilerden ve eşli muhabbet kuşu besleyenlerden de muhabbet kuşu bulmanız mümkündür. Fiyatlarına gelecek olursak alt türüne, genel özelliklerine, rengine ve yaşına göre değişmek ile beraber ortalama 20-80 TL arasındadır.

Sultan Papağanı

Muhabbet kuşundan sonra en çok karşılaştığımız papağan türüdür. Bu tür kakadugiller ailesinde yer almaktadır. Bu ailenin en bilinen türüdür. Anavatanı Avustralya’dır. Yaygın olması ve iyi bilinmesi nedeni ile ayrı bir isim verilmiştir. Genellikle beyaz, gri ve sarı renkte ve bu renklerin tonlarındadır. Konuşma yetenekleri çok üst seviyede değildir ama erkekler konuşturulabilir. Ortalama olarak baştan kuyruk ucuna 30-35 cm uzunluğa sahiptir. Ortalama yaşam süreleri ise 10-15 yıl arasında değişmektedir.

Sultan Papağanı Fiyatları

Birçok petshopta bu türü bulmanız mümkündür. Albino, pearl, pied, cinnamon ve lutino gibi birçok farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Fiyatlar alt türe, renge, genel özelliklerine ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde 200 ile 500 TL arasında fiyatlara satılmaktadır.

Cennet Papağanı

Aynı zamanda sevda papağanı ve aşk kuşu isimleri ile de bilinmektedir. Kökeni Afrika’dır. Buradaki doğal yaşam alanları sıcak ve nemli bölgelerdir. Sık karşılaştığımız türler arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak muhabbet kuşları ile aynı boyutlara sahiptir. Ortalama boyları 15-18 cm arasındadır. Cennet papağanı farklı renklerde karşımıza çıksa da ana rengi yeşildir ve baş kısımda ise sarı, turuncu ve kırmızı tonları yer almaktadır. Konuşma yetenekleri çok zayıftır. Çok iyi bir eğitim ile beraber birkaç kelimeyi taklit edebilir.

Cennet Papağanı Fiyatları

Yine rahatlıkla bulabileceğimiz bir türdür. Birçok petshopta bulunmaktadır. Yine besleyen çok olduğu için hobilerden veya eşli cennet papağanı sahiplerinden bu türü bulabilirsiniz. Fiyatları ise 100 ila 400 TL arasında özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Jako Papağanı

Ülkemizde aynı zamanda Afrika gri papağanı veya gri papağan isimleri ile bilinmektedir. Aslında papağan denildiğinde akla ilk gelen türlerden ve gözümüzde ilk canlanan canlılardan birisidir. En zeki olarak kabul edilen papağan türleri arasında yer alır. Konuşma yetenekleri oldukça gelişmiştir. Yüzlerce kelimeyi ve kısa cümleleri kısa süre içerisinde öğrenebilir. Adından anlaşılacağı gibi genel olarak rengi gridir. Kuyruk kısmında ise kırmızı renkli tüyler bulunur. Orta boy papağan türleri arasındadır. Ömürleri 80-90 yıla kadar çıkabilmektedir.

Jako Papağanı Fiyatları

Çok yaygın bulunan bir tür değildir. Bu nedenle her petshopta bulamayabilirsiniz. Fakat genellikle sipariş üzerine gelmektedir. Fiyatları ise başta yaşı ve sağlık durumu olmak üzere, farklı faktörlere göre değişmektedir. Ortalama fiyatları 2.500 TL‘den başlamakta ve 7.000 TL‘ye kadar çıkmaktadır.

Macaw Papağanı

Aynı zamanda ara papağanı ismi ile bilinmektedir. Kökeni Amerika kıtası olan bir papağan türüdür. Çeşitli renklerde ve renk kombinasyonlarında olabilmektedir. Macaw türleri arasında en sık karşılaştıklarımız; mavi-sarı macaw ve sarı-kırmızı macaw papağanıdır. Boyları 90 cm’ye kadar çıkmaktadır. İri türde papağanlar arasında yer alır. Ortalama yaşam süreleri ise 60-70 yıl kadardır. Sahibine karşı oldukça sadıktır. Zeki bir papağan türüdür. Taklit yetenekleri iyidir ve konuşma yetenekleri de iyi sayılır.

Macaw Papağanı Fiyatları

Nadir bulunan türler arasında yer almaktadır. Ev ortamında üremesi çok kolay olmadığından genellikle yurt dışından getirilerek, ülkemizde satılmaktadır. Fiyatları ise 6.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Diğer Papağan Türleri ve Fiyatları

Yukarıda sıraladığımız papağanlar dışında oldukça fazla papağan türü bulunmaktadır. Bunlar arasında ülkemizde görmeye alıştığımız ve görebileceğimiz diğer bazı papağan türlerinin yaklaşık satış fiyatlarını sizler ile paylaşacağız.

Monk Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Aynı zamanda quaker papağanı olarak adlandırılmaktadır. Anavatanı Güney Amerika’dır. Boyları 25-30 cm civarındadır. Dayanıklı bir papağan türüdür. Ülkemizde çok yaygın olmasa da; özellikle Avrupa’da oldukça yaygın bulunan bir türdür. Fiyatları 300 ile 1.000 TL arasında değişmektedir.

İskender Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Kökeni Hindistan olan bir papağan türüdür. İnsanlar ile ilişkileri gçlü olan bir türdür. Genellikle yeşil renklere sahiptir. Fiyatlarına gelecek olursak ortalama olarak 1.000 TL ile 2.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Pakistan Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Ülkemizde son yıllarda popüler olmaya başlayan papağan türleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ülkemizde şehirlerde yabani olarak görebiliriz. Yapılan çalışmalarda İstanbul’da çok sayıda yabani olarak yaşayan pakistan papağanı olduğu tespit edilmiştir. Fiyatları 1.000 TL ile 2.500 TL arasında değişmektedir.

Amazon Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Konuşma yetenekleri en gelişmiş papağan türü olarak bilinmektedir. 30 kadar alt türe sahiptir. Bu alt türlerin büyük çoğunluğunda ana renk yeşildir. Ülkemizde evcil olarak beslenen amazon papağanı türlerinde de durum böyledir. Fiyatları 2.500 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kakadu Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Kakadugiller ailesinde oldukça fazla alt tür vardır. Ülkemizde sultan papağanı olarak adlandırılan kakadu türü en çok karşılaştığımız kakadu türüdür. Bunun yanında oldukça farklı boyut ve renklere sahip farklı türler bulunmaktadır. Zeka seviyeleri yüksek, özellikle taklit yetenekleri gelişmiştir. Fiyatları farklılık göstermektedir. Alt türe göre fiyatları 1.500 ile 20.000 TL arasında yer almaktadır.

Caique Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Anavatanı Güney Amerika’dır. Ülkemizde yaygın olarak görülen bir tür değildir. Fakat Avrupa’da ülkemize oranla oldukça yaygın olarak beslenmektedir. Siyah başlı ve beyaz karınlı olmak üzere iki ana alt türü vardır. Boyları 25 cm civarında, ortalama ömürleri 30 yıl kadardır. Fiyatları 1.500-4.000 TL arasındadır.

Eklektus Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Ayrıca kilise papağanı olarak bilinmektedir. Ortalama 30-40 cm boya sahiptir ve ortalama yaşam süreleri 30 yıl kadardır. Dişileri kırmızı ve lacivert renkte olurken, erkekleri ise yeşil renktedir. Fiyatları 1.000-5.000 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Hiç bir canlı boş değildir, kelimelerini dikkatli seç… Her kuşun farklı özellikleri ve huyu vardır. Sen ona sevgini hissettirebilirsen istediğin kıvama getirebilirsin ama senin gibi boş bir insan bunu anlamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu