Köpeklerde Enjeksiyon Sonrası Şişlikler

Tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de birçok aşı ve sıvı ilaçlar enjeksiyon yöntemi ile vücuda verilmektedir. Köpeklerde başlıca kas içi, deri altı ve damar içi enjeksiyonlar yapılmaktadır. Bunlar dışında çeşitli doku ve organlarada enjeksiyon yapılabilmektedir. Enjeksiyon uygulaması için genel bir kural ve her enjeksiyon için özel kurallar söz konusudur ve veteriner hekimler bu kurallara uyarak enjeksiyonlarını yaparlar. Fakat bazen ilaçlardan, hastadan veya uygulamadan kaynaklı olarak çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Enjeksiyon sonrası en sık gördüğümüz komplikasyonlardan birisi bölgede şişlik meydana gelmesidir.

Enjeksiyon sonrası şişlik meydana gelmesinin çeşitli sebepleri vardır. Kas içi ve deri altı enjeksiyonlarda genellikle bölgede ilaç uygulamasından hemen sonra ilaçtan kaynaklı veya birkaç gün sonra birçok faktöre bağlı olarak apse meydana gelmesi ile şişlik meydana gelebilir. Damar içi enjeksiyonlarda ise genellikle damar dışına kan toplanması sonucunda, enjeksiyon sırasında ve hemen sonrasında şişlik meydana gelebilir. Kas içi ve deri altı enjeksiyonlarda ilaçtan kaynaklı oluşan şişlik ilacın emilmesi ile beraber kısa süre içerisinde kaybolur ve normal bir durumdur. Diğer durumlar ise anormal durumlardır.

Kas içi ve deri altı enjeksiyonları sonrasında genellikle ilaçtan kaynaklı veya uygulamadan kaynaklı olarak apse oluşumları görülebilmektedir. Bu apseler enjeksiyondan birkaç gün sonra kendisini belli eder. Bölgede değişik büyüklüklerde, başlangıçta yumuşak ve sonrasında müdahale edilmediğinde sertleşen şişlikler olarak karşımıza çıkar. Bu durumun önüne geçmek için enjeksiyon sonrasında enjeksiyon yapılan bölgeye masaj uygulanmasının faydası vardır. Ayrıca yumuşak bir şişlik tarzında gördüğünüzde yine bölgeye hafif masaj uygulayarak bu şişliğin önüne geçebilirsiniz. Eğer sertleşmiş bir kitle tarzında şişlik mevcut ise onun için veteriner hekim tarafından ayrıca bir tedavi uygulanması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu