Kedi ve Köpeklerde Lazer Tedavisi

Kedi ve köpekler için lazer tedavisi özellikle son yıllarda yoğun olarak kullanılmaya başlanmış, veteriner hekimlikte yeni kullanılmaya başlanmış bir yöntemdir. Veteriner hekimler, lazer tedavi kullanıma başlandığından bu yana; iyileştirilmesine yardımcı olabilecek çok sayıda farklı koşul ve ağrılı bir kedi ile köpeğin yaşamını zenginleştirmenin yollarını buluyorlar. Lazer tedavi kedi ve köpeklerde farklı sorun ile hastalıklarda, farklı şekillerde kullanılabiliyor.

Kedi ve köpekler için lazer tedavisini araştırırken, mevcut olan farklı lazer tedavisi çeşitlerini göreceksiniz. Bu çeşitlerden bazıları sıcak lazer tedavisi, soğuk lazer tedavisi, düşük seviyeli lazer tedavisi, LLLT ve yumuşak lazerlerdir. Bunun dışında hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı alanında kullanılan farklı lazer tedavi yöntemleri de vardır.

Genel olarak, soğuk lazer tedavisi terimi, cildin yüzeyine yakın durumları tedavi etmeye yardımcı olan bir tedaviyi tanımlamak için kullanılırken, sıcak lazerler dokunun daha derinlerini tedavi edebilir. Tedavi şekli ne olursa olsun, amaç ve fayda genellikle aynıdır. Lazer tedavisi bir bütün olarak hücre yenilenmesini uyarmak ve vücudun belirli bir bölgesine kan dolaşımını artırmak için kullanılır. Bu nedenle lazer tedavide isimler farklı olsa da; amaç ve fayda genellikle aynıdır.

Kedi ve Köpeklerde Lazer Tedavisi Ne Zaman Kullanılır?

Başta kedi ve köpekler olmak üzere hayvan sağlığı alanında lazer tedavisi ağrıyı azaltmak ve iyileştirmeyi desteklemek amacı ile kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok farklı durumda, sorunda ve hastalıkta lazer tedavisi kullanılabilir. Lazer tedavisi çoğu zaman farklı tedavi seçeneklerine ilave olarak kullanılırken, bazen tek başına da kullanılabilmektedir. Lazer tedavisi kullanılan başlıda durumlar ise aşağıdaki gibidir.

  • Travma kaynaklı yaraların iyileştirilmesi
  • Yara dokusunun iyileşme hızının artırılması
  • Cerrahi müdahalelerden sonra iyileşmenin hızlandırılması
  • Sinir fonksiyonlarının desteklenmesi
  • Bel ve sırt ağrısı gibi sorunlar
  • Kas ve tendon yaralanmaları
  • Artrit gibi bazı eklem hastalıkları
  • Bazı enfeksiyonlar

Yukarıda saydığımız durumların her birisi iltihaplanma, ağrı, acı ve hareket kısıtlanmasına neden olabilir. Lazer tedavisi ile beraber ağrılı dokulardaki kan damarları açılır, lenf sistemi harekete geçer ve bölgedeki ağrı azalır. Bu süreç aynı zamanda ağrıyla mücadeleden sorumlu olan sinir hücrelerini uyarmaya yardımcı olur ve genel olarak daha az rahatsızlığa yol açar. Enflamasyon ve ağrı azaldıkça iyileşme hızlanır.

Kedi ve Köpeklerde Ağrı İçin Lazer Tedavisi

Bir kedi veya köpekte ağrı olduğunda vücut fizyolojisinde değişen bazı şeyler vardır. Sinirler uyarılır, bölgeye beyaz kan hücreleri ile beraber gelen bazı kimyasallar dokularda sızıya neden olur, dokular şişer ve tüm bunların bir araya gelmesi ile ağrı tetiklenir. Lazer tedavisi, bu tepkileri azaltmaya ve doğal olarak üretilen endorfin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Bu, ağrının genel olarak azalmasına yol açar ve hasarlı dokularda iyileşmeyi uyarır.

Kedi ve Köpeklerde Yaralar İçin Lazer Tedavisi

Kedi veya köpekte travma sonucunda bir yaralanma olduğunda veya cerrahi bir operasyon geçirdiğinde, bölgedeki dokular genel anlamda savunmadadır. Ameliyat kedi veya köpeğin yararına olsa bile, ağrıya neden olan bir iltihaplanma tepkisini tetikler. Lazer tedavisi kan damarlarını açmaya çalışır, dokulardaki şişkinliği azaltmaya yardımcı olan süreci başlatır ve bölgedeki kas ve dokuyu güçlendirir. Bütün bunlar bir araya geldiğinde iyileşmeyi hızlandırmaya ve evcil hayvanın yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Evcil Hayvanlarda Lazer Tedavisi Süreci

Evcil hayvanlar için lazer tedavisi tamamen ağrısızdır. Bu tedavilerde kullanılan lazerin gücü dokuları uyaracak kadar güçlüdür, ancak herhangi bir hasara veya ağrıya neden olacak kadar güçlü değildir. Bu tedaviler sırasında kedi ve köpeklerin anında rahatlama hissetmeleri bile mümkündür. Lazer dokuyu ısıtarak tedavi edilen bölgede sıcak ve karıncalanma hissine yol açabilir. Bu bazen o bölgedeki gerginliğin azalmasına ve ağrının hemen azalmasına neden olur.

Bir lazer tedavisi sırasında, veteriner hekim her kedi ve köpeğin mümkün olduğunca rahat olmasını ister. Çoğu zaman evcil hayvanınız için rahat bir yatak hazırlanır ve hatta onlarla oturup onları sakinleştirmeniz bile teşvik edilir. Bir tedavi süresinin uzunluğu kedi veya köpeğe bağlı olarak değişecektir. Ancak genel olarak, her ağrı bölgesi bir seferde yaklaşık bir dakikalığına işlem görmektedir. Lazer tedaivisi sırasında odadaysanız koruyucu gözlük takmanız istenebilir. Bazı lazerler koruyucu gözlük takılmadığı takdirde gözlere zararlı olabilir. Bu nedenle odadaki herkesin koruyucu gözlük takması istenebilir.

Lazer tedavisinin yukarıda sayılan durumlarda kullanılması sırasında hiçbir yan etkisi yoktur. Lazer tedavisinin kedi veya köpeğinizi olumsuz etkileyebileceği tek durum, bu tedavinin kanserli bir bölgede kullanılmasıdır. Bu tedavi hücre üretimini uyarabildiğinden, lazer tedavisinin kanserli hücrelerin üretimini artırması ve dolayısı ile kanseri şiddetli hale getirmesi mümkündür. Evcil hayvanınızın güvenliği için, kanser olduğu bilinen bir tümör üzerinde asla lazer tedavisi uygulanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu