Hamsterlarda Cinsiyet Ayrımı

Hamsterlarda cinsiyet ayrımı çeşitli yöntemler ile yapılabilir. Hamsterlar küçük evcil kemirgenlerdendir. Cinsiyet ayrımı aslında kolay olmakla beraber, biraz tecrübe gerektirir. Anüs ile cinsel organ arasındaki açıklığa bakarak yapılan cinsiyet ayrımı en çok kullanılan yöntemdir. Bu konumuzda sizlere hamsterlarda cinsiyet ayrımının birkaç yolunu vereceğiz.

Cinsiyet ayrımı için en çok kullanılan yöntem anüs ile cinsel organ arasındaki açıklığa bakılarak yapılandır. Erkek olan hamsterlarda anüs ile cinsel organ arasında belirgin bir açıklık söz konusudur. Dişi olanlarda ise anüs ile cinsel organ arasında ciddi bir açıklık söz konusu değildir, birbirleri ile hemen hemen sınırdır. Bu şekilde cinsiyet ayrımı kolaylıkla yapılabilir. Özellikle dişi ve erkek hamster yanyana konularak bu bölgeye bakıldığında cinsiyet tespiti kolaylıkla yapılır. Biraz tecrübeli kişiler bakar bakmaz anlarlar.

Resim: Hamsterlarda cinsiyet ayrımının yapılışı, dişi ve erkek hamster

Hamster Cinsiyet Ayrımı

Diğer bir yöntem ise meme uçlarıdır. Dişi hamsterlarda göğüs üzerinde meme uçları belli olur, erkeklerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun yanında erkek olan hamsterlarda testislerde tespit edilebilir. Testisler anüs ile cinsel organ arasında yer alır. Fark etmek kolay değildir ama tecrübeli kişiler bu şekilde de tayin yapabilir. Aslında çok fazla ayrım için kullanılmasa da erkeklerdeki erkek koku bezi cinsiyet ayrımında yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu