VetBilgi

Köpeklerde Bayılma Nedenleri ve Tedavisi


Köpeklerde Bayılma Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde bayılma yani tıp dilindeki ismi ile senkop, çeşitli nedenler ile geçici bir bilinç kaybı oluşması ve tekrar iyileşmedir. Beyne giden kan akışının azalmasından kaynaklanan bayılma ani ve kısa bilinç, duruş kaybıdır. Aslında bu durumu birçok farklı şekilde görmek mümkündür.

Bayılma, çoğunlukla beyne giden oksijen miktarının azalması veya beyine gerekli olan besin iletimindeki sorunlar nedeni ile beyin için kan ihtiyacında geçici bir kesinti olması sonucunda ortaya çıkar. Tabi ki sorun her zaman direk olan beyinle ilişkili değildir. Kalp tüm vücuda kalp pompalar, bazı kalp sorunlarında vücuda ve dolayısıyla beyine yeterli kan pompalanamadığı için bayılma şekillenebilir.

Bayılma her ırk köpekte her yaşta görülen bir sorundur. Fakat Alman Çoban Köpeği, Cocker Spaniellerde, Pug, Minyatür Schnauzer, Boxer ve Dachshund ırkları bayılmaya daha yatkın olan, bayılmanın daha sık görüldüğü ırklardır.

Köpeklerde Bayılma Nedenleri

Bayılmanın ana nedeni beyine yeterli miktarda kan akışının sağlanamaması olsa da altında yatan birçok farklı sebep olabilir. Birçok beyin hastalığı bayılmaya sebebiyet verebilir. Bunlar dışında bayılmaya neden olabilecek faktörler aşağıda sıralanmıştır.

 • Kalp hastalıkları
 • Kalp tümörü
 • Aşırı heyecan
 • Stres ve strese neden olan faktörler
 • Kan glikoz seviyesinin düşmesi
 • Kan kalsiyum seviyesinin düşmesi
 • Kan potasyum seviyesinin düşmesi
 • Damarda kan pıhtılaşması ve buna sebebiyet veren hastalıklar
 • Bazı ilaçlar
 • Zehirlenmeler ve bazı toksik maddeler

Köpeklerde Bayılma Teşhis ve Tedavi

Bayılma genellikle geçici bir durumdur ve çoğu vakada köpek kısa sürede normal yaşamına döner. Fakat bayılmanın altında yatan neden ilerleyici ve yaşamı tehdit eden bir hastalık olabilir. Özellikle bu nedenden dolayı bayılmaya neden olan faktörü belirlemek ve bu faktörü ortadan kaldırmak gerekir.

Teşhis için öncelikli olarak iyi bir anamnez vermek gerekir. Yani köpek sahibi köpeğinin geçmişi ve şu anki durumu ile alakalı detayları veteriner hekime bildirmelidir. Bunun yanında bayılmanın şekli, süresi ve bayılma esnasında yaşanan durumlar tanı için oldukça önemlidir. Tabi ki bunun yanında tam kan sayımı, biyokimya profili ve idrar analizi gibi birçok yardımcı tanı yöntemi uygulanması gerekebilir. Fakat çoğunlukla kan testlerinden bir sonuç alınamaz. Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, beyin omurilik sıvısının analizi, elektrokardiyogram (EKG) ve ekokardiyografi kullanılabilecek diğer yardımcı tanı yöntemleri arsındadır. Özellikle beyin hasarı, beyin tümörü ve kalp sorunlarını tespit etmek için bu yöntemler gerekmektedir.

Senkop yani bayılma geçici bir durumdur ama altta yatan sebep tedavi edilmediği sürece tekrarlayan senkop ataklarına ve farklı belirtilerin şiddetlenmesine neden olur. Altta yatan nedenler farklı olacağından tedavi seçenekleri de farklı olacaktır. Medikal ve cerrahi tedavi seçenekleri nedene göre belirlenebilir.

Öneriler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Köpeğiniz bayılma durumu ile karşı karşıya geliyorsa mutlaka veteriner hekime muayene ettirmeniz gerekmektedir.
 • Özellikle tekrarlayan bayılma durumlarında acil olarak nedenin belirlenmesi köpeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ