Japon Hoso Kanarya Hakkında Bilgi

Kanaryalar pek çok farklı cinsleri olan kuş türleridir. Bu kuş türleri özellikle ötüşleri ile besleyicileri tarafından sevilirler. Kanaryalar kuş beslemek isteyen herkesin ilk tercihi değildir. Kuşları ve özellikle kanaryaları çok seven kişiler genellikle kanarya beslemeyi tercih ederler. Ayrıca kanaryalar çok ses çıkartan ve öten hayvanlardır. Dolayısıyla sessiz ve sakinlik seven kişiler kanaryaları tercih etmemelidir. Japon hoso kanarya da kanarya cinslerinden biridir. Bu cins kanaryalar özellikle meraklıları tarafından çok fazla sevilmektedir. Ayrıca Japon hoso kanarya hakkında bilgi verileceği zaman en önemli bilgiden yani COM Dünya Şampiyonasından bahsedilmelidir. COM Dünya Şampiyonalarında yarışabilen Japon hoso kanaryaları ilk ve de tek Japon kanarya türüdür.

Japon Hoso Kanarya Duruşları

Japon hoso kanaryalar küçük oluşları ve tünekte bir hilal şeklinde duruşları ile katıldığı yarışmalardan puan almaktadırlar. Ayrıca bu hayvanların hüzünkar bakışları da ilk göze çarpan özellikleri arasındadır. Bu hayvanlar zayıftırlar ve aynı üşümüş bir çocuk gibi omuzlarını kaldırırlar. Ayrıca Japon hoso kanaryalarının görünen baldırları ve hafif bükük şekilli ince bacakları da dikkat çeken diğer özelliklerindendir. Genel olarak kanul gören duruşlarından biri ise kanatlarının vücutlarına yapışık olması ve bu şekilde durmalarıdır. Düşük kanat istenmemektedir ve bozuk bir pozisyona neden olur. Bu canlıların belli bir standartları vardır ve bu standartlar dışında kalanlar tercih edilmemektedir. 1960 yıllarından beri ülkemizde bulunan Japon hoso kanaryaları PENS adı ile de bilinmektedirler.

Japon Hoso Yarışma Ölçütleri

Japon kanaryaları arasında bulunan Japon hoso kanaryası, katıldığı yarışmalardan belli özelliklerine göre puan alırlar. Yarışmada ilk önce duruşa puan verilir. 30 puan olan duruş hilal şeklinde olmalıdır. Bacakları hafif şekilde bükük olurken baldırlar da görünmelidir. Bir diğer puan ise kanaryanın biçimine verilmektedir. 25 puan olan biçim narin bir görünümde olmalıdır. Japon hoso kanaryanın uzun ve dar bir elipsi andıran vücudu olmalıdır. Ayrıca yarışmada 15 puan Japon hoso kanaryalarının sırt ve omuzlarına verilmektedir. Yandan sırtının görünüşü çeyrek daire şeklinde olmalı ve omuzlar da yuvarlak ve kalkık olmalıdır.

Not: Fiyatları genel özelliklerine göre 75 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu