Kedilerde Tırnak Kırılması ve Tırnak Kanaması

Kedilerde tırnak sağlığı ve bakımı oldukça önemlidir. Özellikle evlerde beslenen kedilerde tırnak bakımı daha fazla önem taşımaktadır. Evlerde beslenen kediler için özel tırmalama tahtaları olmalı ve tırnak kesimleri düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde tırnak kırılması ve bunun neticesinde tırnak kanamaları karşımıza çıkabilmektedir.

Sokaklarda ve doğal ortamlarda yaşan kedilerin tırnakları sürekli olarak pürüzlü yüzeylerde hareket ettikleri ve tırmandıkları için düzenli olarak törpülenmektedir. Fakat evlerde beslenen kedilerde bu durum pek mümkün olmamaktadır. Evlerde beslenen kedilerinde tırmalamaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle uygun bir tırmalama tahtası veya oyuncağı alarak küçük yaşlardan itibaren kedinizi buna alıştırmanız tırnak sağlığı açısından olumlu olacaktır. Aynı zamanda kediler için uygun bir tırmalama tahtası yoksa veya buna alışmamış ise koltuk, kanepe, perde, halı gibi evdeki eşyaları tırmalama gereksinimi duyacaktır. Bu kedinizin tırnağına zarar verebilir ve tırnak kırılmasına yol açabilir. Aynı zamanda eşyalara da ciddi zarar verecektir.

Kedilerde Tırnak Kırılması

Kedilerde tırnak kırılmasının en büyük nedeni; uzayan ve kesilmeyen tırnakların çeşitli eşyalara takılarak kırılmasıdır. Bu nedenle evde beslenen kedilerde tırnak kesimi önemlidir. Düzenli olarak tırnakların kesilmesi olumlu olacaktır. Kedilerde tırnak kesimi ile alakalı olarak “Kedilerde Tırnak Bakımı ve Kesimi” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Kediler doğal olarak tırmalama iç güdüsüne sahiptir. Bu nedenle tırmalama ihtiyacını az veya çok duyacaktır. Uygun tırmalama tahtaları kedinizin bu ihtiyacını gidermesi için oldukça faydalı olacaktır. Çok fazla çeşitte tırmalama tahtası bulmak mümkündür. Veteriner hekime de danışarak uygun bir tırmalama tahtası seçebilirsiniz. Seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konular; kullanışlı olması ve kedinize zarar verecek şekilde olmamasıdır.

Tırmalama tahtası konusundan özellikle bahsetmek istedik. Çünkü evde beslenen kedilerin sağlığı bir tırnak yapısına sahip olabilmesi için önemli bir konudur. Fakat bu yeterli olmayacaktır. Bu nedenle düzenli aralıklar ile tırnak bakımının yapılması ve tırnakların kesilmesi gerekir. Tırnak keserken öncelikli olarak bu konuda bilgili birisinden veya veteriner hekiminizden yardım almanız doğru olacaktır. Tırnak kesimi bilgi gerektiren ve hassas bir iştir. Yanlış yerden tırnakların kesilmesi; tırnaklarda kanamaya ve kalıcı deformasyonlara neden olabilir.

Kedilerde Tırnak Kanaması

Kedilerde tırnak kanaması çeşitli nedenler ile kedinizin tırnağının kırılmasından veya tırnak kesimi esnasında yanlış bölgeden kesim yapmaktan kaynaklanır. Özellikle kedinizin tırnağı uzadığından evde bulunan halı, perde, kanepe, koltuk gibi eşyalara takılarak kırılması mümkündür. Kedilerin tırnağı ciddi anlamda uzar ve uç kısmı sivridir. Özellikle tırmalama ihtiyacını gideremiyorsa ve tırnak kesimi düzenli olarak yapılmıyorsa risk daha yüksektir. Tırnaklarda kırılma ve sonrasında kanama görülmesi ise böyle durumlarda olasıdır.

Tırnağın çeşitli nedenler ile kırılması veya kesilmesi sonucunda oluşan tırnak yaralarının yanında birde tırnak çevresinde bulunan yumuşak dokuların hasar görmesi nedeni ile kanamalar olabilir. Bu tarz kanamalarının nedeni; kesilme, ezilme, sürtünme gibi çeşitli travmalar olabilmektedir.

Kedilerde Tırnak Kanamasında Yapılması Gerekenler

Tırnak kanamaları genellikle çok şiddetli kanamalar olmasa bile kanamanın durdurulması biraz güçtür. Bu nedenle önemli küçük kanamalar sınıfında değerlendirebiliriz. Kedinizin tırnağı kanadığında yapmanız gereken ilk şey o bölgeye steril bir bez ya da temiz bir bez ile baskı uygulamak olacaktır. Bu baskıyı biraz uzun süre yapmalısınız. Dediğimiz gibi tırnak kanamaları biraz inatçıdır ve uzun sürebilmektedir. Yumuşak doku kanamalarında doku büzülerek kanamanın durmasına yardımcı olmaktadır. Tırnakta bu durum söz konusu olmadığından dolayı kanamanın durdurulması biraz daha zaman alacaktır. Mümkün olduğunca uzun süre baskı yapın ve süre sonunda birkaç dakika boyunca tırnakta kanama olup olmadığını gözlemleyin. Eğer kanama varsa baskıya devam edin.

Kanamayı durduktan sonra bölgeye küçük bir bant yapıştırabilirsiniz veya olduğu gibi bırakabilirsiniz. Kanama durduktan birkaç saat sonra tekrarlana riski azalacaktır.

Öneriler

  • Kedinizin tırnak bakımlarını düzenli olarak yapın. Evde beslenen kedilerde tırnakları düzenli olarak kestirin veya kesin.
  • Tırnak kesimi yaparken uzmanlardan yardım alın veya çok dikkatli davranın.
  • Kedinize uygun bir tırmalama tahtası alın ve bununla oynaması için kedinizi teşvik edin, alıştırın.
  • Tırnakların kanaması durumunda en kısa sürede müdahale edin, kanamayı durduramıyorsanız veteriner hekime başvurun.

Tırnağı kırılan kediye ne yapılır?

Öncelikli olarak kanamayı durdurmak gerekmektedir. Bunun için gazlı bez veya temiz bir bez kullanabilirsiniz. Sonrasında ise durumun şiddetine göre bir veteriner hekime götürmenizde fayda olabilir.

Kedinin tırnağı derin kesilirse ne olur?

Oldukça sık karşılaştığımız bir olumsuzluktur. Bu nedenle kedilerde tırnak kesimi mutlaka profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde kanama başta olmak üzere çeşitli komplikasyonlar karşımıza çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu