Soğuğa Dayanıklı Olan Köpek Irkları

Dünya’da yüzlerce farklı köpek ırkı vardır. Bu ırkların her birisinin farklı özellikleri ve doğal yaşam koşulları mevcuttur. Bazı köpek ırkları sıcak bölgelerden köken alırken, bazı ırklar ise Dünya’nın en soğuk bölgelerinden köken almıştır. Köpeklerde soğuğa dayanıklılık ile kökeni arasında doğru bir ilişki vardır. Soğuk ve sert kışa sahip olan bölgelerden köken alan köpek ırkları soğuk havalara karşı çok daha dayanıklıdır.

Dediğimiz gibi oldukça fazla köpek ırkı vardır. Yine soğuk havaları rahatlıkla tolere eden birçok ırk vardır. Biz sizlere bu konumuzda ülkemizde de yaygın olarak gördüğümüz, soğuğa dayanıklı köpek ırklarını yazacağız. Ülkemiz için özellikle kışın sert geçtiği, yazın ise nispeten daha serin olduğu yüksek ve doğu bölgelere bu ırklar uygundur.

Sibirya Kurdu (Sibirya Husky)

Soğuk bölge ırkı dediğimizde belki de en popüler olan ve ülkemizde en bilinen ırk Sibirya kurdudur. Adından da anlaşılacağı gibi kökeni Sibirya’dır. Bu köpekler çok uzun yıllar boyunca karda kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmışlardır. Karakter olarak baktığımızda özgürlüğüne düşkün bir ırktır ve inatçıdır. Bu canlılar -60 °C’ye kadar soğuğa dayanabilir. Tam tersi sıcak havaları hiç sevmezler.

Alaska Kurdu (Alaska Malamutu)

Dünya’nın en soğuk bölgelerinden birisi olan Alaska’dan köken almıştır. Irkın geçmişine baktığımızda özellikle Alaska’nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemut (Malamut) İnyupikleri tarafından kar üzerinde kızak çekmesi amacı ile kullanılmışlardır. Görünüş olarak Sibirya kurduna benzemekle beraber bazı ayrımlar vardır. Kulakları daha ayrıktır ve daha ağır bir vücuda sahiptir. Zeki, çocuklar ile oldukça iyi anlaşan, sadık ve tehditlere karşı dövüşçü bir ırktır.

Saint Bernard

Bu ırk özellikle Beethoven isimli film ile popüler olmuştur ve tüm dünya bu film sayesinde bu köpeği tanımıştır. Oldukça iri bir köpek ırkıdır ve kökeni İsviçre’dir. Bu bölgenin yüksek Alp dağlarında 980 yılında üretilmeye başlanmıştır. Tibet mastifinden köken aldığı düşünülmektedir. Oldukça itaatkar, arkadaş canlısı, sevecen ve sabırlı ırktır. Aşırı salya ve tüy dökme gibi problemler görülebilir. Geçmişten günümüze arama köpeği, bekçi köpeği, iz sürücü ve kurtarma köpeği olarak kullanılmıştır.

Tibet Terrier

Dünya’nın en yüksek ve en soğuk bölgelerinden birisi olan Tibet bölgesinden köken alan bir ırktır. Listenin üstünde yer alan diğer ırklara göre boyut olarak küçük bir ırktır. Adında terrier geçmesine rağmen bu sınıfa ait bir köpek değildir. Sadece terrier cinslerine benzediği için Avrupa halkı tarafından bu isim verilmiştir. Sevecen, enerjik ve cana yakın bir köpektir. Kürkü uzundur ve soğuğa dayanmasını sağlar. Geniş patileri karda rahatlıkla yürümesine olanak tanır.

Amerikan Eskimo Köpeği

Aslında kökeni Almanya olan bu ırk sonradan “Amerikan Eskimo Köpeği” ismi ile anılmaya başlamıştır. Bu ırkta küçük bir köpek ırkıdır. Boynunun etrafında kalın kabarık beyaz bir yelesi ve kürk kaplı kulakları ile dikkat çeker. Eğitimi kolaydır, çocuklar ile çok iyi anlaşır ve tam bir aile köpeğidir. Bu ırkın oyuncak, minyatür ve standart olmak üzere üç boy çeşidi vardır. Bu çeşitler ile beraber ağırlıkları 3 kilogram ile 18 kilogram arasında değişiklik gösterir.

Newfoundland

Kökeni Kanada’da yer alan Newfoundland ve Labrador bölgesidir. En iri köpek ırkları arasında yer alır. Kalın kürkleri ve vücut ağırlıkları ile çetin kış şartlarının üstesinden rahatlıkla gelebilirler. Dış görünüşleri sert olsa da, bu köpekler aileler için harika bir arkadaştır ve sakin doğaları nedeniyle çocuklarla harika anlaşırlar. Aynı zamanda zeki, güvenilir, cesur ve dost canlısıdır. Ağırlıkları 70 kiloya kadar çıkabilir. Geçmişte özellikle su aramalarında ve suda kurtarma çalışmalarında kullanılmıştır.

Wolfsspitz (Keeshond)

1700’lü yılların başında Hollanda’da üretilmiş olan bir köpek ırkıdır. Bu bölgelerde bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Kar ve soğuğu inanılmaz derecede iyi idare edebilirler. Ortalama ağırlıkları 15-20 kilogram arasındadır. İtaatkar, çevik, oyuncu ve neşeli bir ırktır. Tüm spitz tipi köpekler gibi, Keeshond’un boynunda bir yele vardır. Çocukları severler ve mükemmel aile köpekleridir, mümkün olduğunca insanlarına yakın olmayı tercih ederler. 

Akita

Bu köpek ırkı Japonya’nın Honshu adasının Akita bölgesinden köken almaktadır. Bu ırkta spitz türü ırklar arasında yer alır. Japonya’da çok uzun yıllar bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Sakin olmasına rağmen özgürlüğü sever ve kendi başına buyruk hareketler yapabilir. Bunun yanında oldukça sevecendir, çocuklar ile iyi anlaşır. Diğer köpeklere karşı ise çok iyi oldukları söylenemez. Sakin, akıllı ve cesur olan bu ırk aynı zamanda iyi bir yüzücüdür.

Norwegian Elkhound

Adından anlaşılacağı gibi kökeni Norveç olan bir köpek ırkıdır. Geçmişten günümüze avcı köpeği, koruyucu köpek ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Enerjik yapısı ve aktif yaşam tarzıyla tanınan bu ırk, soğuk kış koşullarında onları sıcak ve kuru tutan çift kat kürke sahiptir. Soğukta bile egzersiz yapmayı seven biriyseniz, bu köpek en soğuk günlerde bile harika bir arkadaş olarak yanınızda olacaktır. Ortalama 22-25 kilogram arası ağırlığa sahiptir.

Şimdilik sizlere soğuğa dayanıklı köpek ırkları olarak bu ırkları verdik. Tabi ki bunların dışında soğuk havalara dayanıklı çok sayıda köpek ırkı vardır. Listemizde görmek istediğiniz ırkları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu