Kedi Maltı Nedir? Malt Ne İşe Yarar?

Kedilerde çeşitli amaçlar ile bazı ek besinler ve ürünler kullanılabilmektedir. Kedi maltı kedilerde en çok kullanılan ek ürünler arasında yer almaktadır. Bazı kedi sahiplerinin bildiği, bazılarının ise yeni tanıştığı malt, doğru şekilde kullanıldığında birçok avantaja sahip olan bir üründür ve kedinizin sağlığı açısından avantajları vardır. Bu konumuzda sizlere kedilerde malt ve malt kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kedi Maltı Nedir?

Kedi maltı, çeşitli avantajlarından dolayı kedilerde kullanılan ek besinlerden birisidir. Özellikle tüy yumağı sorunlarını çözmek amacı ile kullanılmakla beraber; metabolizma hızlandırıcı, sindirim düzenleyici ve kolaylaştırıcı etkileri de vardır. Özellikle tüy yumağı oluşumunu engellediği için bununla alakalı olarak ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını engelleyen bir üründür. Kedi maltları ticari olarak çoğunlukla tüplerde macun veya jel halinde satılırlar.

Kedi Maltı İçeriği

Bu ürün piyasada ticari amaçla satılmaktadır ve birçok markanın kedi maltı ürünü vardır. Her markanın ise kendisine özel formülü vardır. Tabi ki adı üstünde ürünün ana maddesi malt veya malt özüdür. Bunun yanına markanın özelliklerine ve kullanım amacına göre çeşitli içerikler ilave edilmiştir. Ticari olarak satılan bazı kedi maltı ürünlerinde bulunan başlıca ürünler;

 • Malt
 • Malt Özü
 • Maya
 • Sıvı ve Katı Yağlar
 • Süt ve Süt Ürünleri
 • Sebze Türevleri
 • Dextroz

Not: Markaya ve ürüne göre yukarıdaki içeriklerin bir veya birkaçı üründe bulunabilir. Bunların dışında ilave ürünler, ürün içeriğinde yer alabilir.

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kediler oldukça temiz canlılardır ve sürekli olarak kendilerini temizlemek ile meşguldür. Bildiğiniz gibi kediler kendilerini yalayarak temizler. Bu yalama esnasında ister istemez kendi tüylerini yutarlar ki, bu yutulan tüy miktarı hiç azımsanamayacak kadar çoktur. Kedilerin yuttuğu tüyler sindirim kanalından geçerek dışkı yolu ile atılır. Fakat her zaman bu mümkün olmaz ve tüyler sindirim sisteminde birikebilir. Genellikle midede biriken tüyler, burada tüy yumakları oluşturur. Bazense bu tüy yumakları bağırsaklarda oluşmaktadır. Sonuç olarak belirli bir büyüklüğe ulaşan tüy yumakları kusma veya dışkı yolu ile vücuttan atılır. Bazen tüy yumakları atılamayacak kadar büyük olabilir. Bunun neticesinde sindirim kanalında tıkanıklık gibi ciddi sorunları da ortaya çıkarabilir.

Kedilerin kendisini yalaması ve bu esnada tüylerini yutması gayet normaldir. Kedi sahibi olarak sizin yapmanız gereken ise kedinizde büyük tüy yumaklarının oluşumunu engellemek olacaktır. Bu amaçla kullanabileceğiniz en ideal ürünlerden birisi kedi maltıdır ve kedi maltının başlıca işlevi burada devreye girer.

Kedi maltı, kedinin kendisini temizlerken yutmuş olduğu tüylerin birbiri ile birleşerek tüy yumağı oluşturmasını engeller, tüylerin kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Kedilerin çok sayıda alınan tüyleri sindirme şansları çok yoktur. Malt hem tüylerin sindirimine yardımcı olur hem de hızlı bir şekilde bağırsaklardan geçerek atılmasını sağlar.

Kedi Maltı Faydaları

 • Kedinize zararlı olabilecek tüy yumağı oluşumunu engeller ve riski en aza indirir.
 • Yutulan tüylerin hızlı ve kolay bir şekilde sindirim sisteminden atılmasını sağlar.
 • Sindirim sistemini düzenler, daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir.
 • Ticari olarak içeriğine bağlı ekstra faydaları vardır.
  • Tüylerin sağlıklı ve parlak olmasına katkı sağlar.
  • Deri sağlığı için avantajları vardır.
  • Kabızlık ve ishal gibi problemleri en aza indirir.
  • Kalp sağlığına avantajları vardır.
  • Göz sağlığı için avantajları vardır.

Kedi Maltı Zararları

Bu ürün doğru şekilde ve doğru miktarlarda kullanıldığı takdirde kediler için herhangi bir zararı söz konusu değildir. Fakat son kullanma tarihine ve kullanma önerilerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer kedinizin kronik bir rahatsızlığı ya da özel bir durumu varsa veteriner hekime danışmanız daha doğru olacaktır.

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Kedi maltı çoğunlukla tüpler içerisinde macun olarak satılır. Öncelikli olarak günlük verilmesi gereken miktarı veteriner hekiminizden öğrenebilir ya da kullanım talimatlarından bakabilirsiniz. Fakat şunu belirtmemizde fayda vardır. Tüy yutma ihtimali çok daha yüksek olan uzun tüylü ırklarda, orta ve kısa tüylü ırklara göre kullanım miktarı biraz daha fazla olabilir.

Bu ürünler içerdikleri besinler sayesinde genellikle kediler tarafından sevilir. Parmağınızın ucuna veya kedinizin patisine bu ürünü sürdüğünüzde kediniz çok kısa sürede yalayarak bu ürünü alacaktır. Mama kabında mamanın üzerine de sıkabilirsiniz. Beslenmeden önce vermeniz daha doğru olacaktır.

Öneriler

 • Kedi maltı doğru şekilde kullanıldığında oldukça avantajlı bir üründür ve kullanılması tavsiye edilir.
 • Özellikle geçmişte tüy yumağı problemi olan kedilerin ve uzun tüylü kedi ırklarının kullanması daha fazla önerilir.
 • Kedinizde tüy yumağı problemi yaşamamak için bu ürünler ile beraber tüy bakımına ve tüylerin fırçalanmasına da dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu