Kediler Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Evlerde en çok beslenen ve en çok vakit geçirdiğimiz evcillerden birisi kedilerdir. Kedi besleyenler veya beslemeyi düşünenlerin merak ettikleri çok fazla soru vardır. Sitemizde tüm bu sorulara uzman kadromuz ile cevap vermeye çalışmaktayız. Bizlere en çok gelen sorulardan birisi “Kediler Ortalama Kaç Yıl Yaşar?” sorusuydu. Bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Öncelikli olarak şunu belirtmek isteriz ki kedilerde yaşam kalitesini ve süresini etkileyen çok fazla faktör vardır. Bunlar arasında öncelikli olarak ırk özellikleri, genetik faktörler, aşılı olup olmaması, bakım koşulları, beslenme koşulları, stres ve yaşadığı ortamı saymamız mümkündür. Bunların dışında kedinizin yaşam kalitesini ve ortalama yaşam süresini etkileyecek başka faktörlerde vardır.

Tabi ki kediler için net bir yaşam süresi belirtmek mümkün değildir. Ama uzun yıllardır yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda ortaya bazı rakamlar çıkmıştır. Sizlere ancak bu rakamları verebiliriz.

En Uzun Yaşayan Kedi

Konumuza gelmeden önce tarih boyunca kayıt altına alınmış en uzun süre yaşayan kediden bahsedelim. Bu kayıt altına alınmış olan bir rakamdır. Bunun yanında kayıt altına alınmamış ve daha uzun süre yaşamış olan kedilerin olma ihtimali söz konusudur. En uzun süre yaşayan kedimiz 1967 yılında Amerika’nın Teksas eyaletinde dünyaya gelmiştir ve 2005 yılında hayata gözlerini yummuştur. Creme Puff isimli kedimiz tam tamına 28 yıl 3 gün yaşamıştır.

Bunun yanında Tiffany Two isimli ve yine Amerika’da doğmuş olan kedimiz 27 yıl 9 ay 2 gün yaşamıştır. 2014 yılı ekim ayında Guiness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye ha kazanan kedimiz kayıt altına alınmış en uzun süre yaşayan ikinci kedidir.

Kediler Kaç Sene Yaşar?

Bu bilgilerden sonra asıl konumuza ve merak ettiğimiz noktaya gelelim. Kedilerin yaşam süreleri yukarıda bahsettiğimiz faktörlere bağlı olarak değişiyor olsa da ortalama olarak ev kedileri için 13-16 yıl arasında bir süre verebiliriz. Tabi ki burada başta ırk ve genetik faktörler olmak üzere bu süreyi etkileyen oldukça fazla faktör vardır. Örnek olarak İran kedisi, Himalayan kedisi, chinchilla kedisi gibi basık burunlu kedi ırklarında yaşam süresi biraz daha düşüktür ve 10-12 yıl civarındadır.

Sokak kedileri için maalesef durum biraz daha trajiktir. Sokak kedileri açlık, susuzluk, hastalıklar, kazalar gibi birçok farklı dış etkene çok daha fazla ve şiddetli bir şekilde maruz kalmaktadır. Bu nedenle ortalamalara baktığımızda sokak kedilerinin yaşam süreleri oldukça kısa görülmektedir. Özellikle sokakta yaşayan kedilerde ilk 2 ay içerisinde ölme oranı çok daha fazladır. Yani yeni doğmuş yavru sokak kedilerinde ölüm oranının fazla olması da ortalama yaşam süresini etkileyen önemli bir faktördür. Sokak kedileri ortalama olarak 5-8 yıl yaşamaktadır.

Kedinin Ömrünü Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Genetik faktörleri ve ırk özelliklerini bir yana bıraktığımızda bakım ve beslenme koşulları oldukça önemlidir. Eğer bir kedi besliyorsanız bu kedinin yaşam süresi biraz da sizinle alakalıdır. Doğru ve düzenli bir beslenme programı yapılması, ilk andan itibaren bakım koşullarının uygun olması ve gerekli kontrollerinin düzenli olarak yapılıyor olması ve stresten uzak bir yaşantı kedinizin yaşam kalitesi ve süresini artıracaktır.

Özellikle evlerde beslediğimiz kedilere gerekli sevgiyi göstermemiz, onu stresten uzak tutmamız, onunla ilgilenmemiz oldukça önemlidir ve yaşam süresini artıran faktörlerden birisidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu