Kedilerde Kancalı Kurt Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde iç parazitler ve bağırsak kurtları yaygın olarak görülmektedir. Kancalı kurt adı verdiğimiz türlerde kedilerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kedilerde Ancylostoma veya Hookworm türleri bu türde karşımıza en yaygın olarak çıkan türlerdir. Kancalı kurtlar, kedinizi etkileyebilecek yaygın bir parazittir. Ancak, veterineriniz bu sorunu genellikle ilaçla tedavi edebilir. Kedileri etkileyen birkaç kancalı kurt türü vardır ve bazı kancalı kurt larvaları deri içinde göç ederek insanları da etkileyebilir.

Kancalı kurtlar, insan ve kedi gibi hayvanların bağırsaklarını enfekte edebilen, 2-3 santimetreden daha kısa, küçük, ince solucanlardır. Bu solucanlar, ağızlarında bulunan ve konaktan gelen besinlerle beslenmelerini sağlayan kanca şeklindeki yapılar ile kendilerini bağırsak mukozasına yani duvarına bağlarlar.

Kancalı Kurt Nedir?

Kancalı kurtlar yukarıda söylediğimiz gibi birçok canlıyı etkileyebilen ve bağırsaklarda yaşayan bir iç parazit türüdür. Bu parazitlerin ağız yapılarının görünümü türlere göre değişiklik gösterebilir. Fakat tüm kancalı kurtların ortak özellikleri bağırsak duvarına tutunmalarına yardımcı olacak yapılara (dişler veya plakalar) sahip olmalarıdır. Bir diğer yaygın iç parazit türü olan yuvarlak kurtların (bağırsak içerisinde serbest gezen ve kedinin yemeklerinden besinleri çalan) aksine, kancalı kurtlar kendilerini bağırsak duvarına yapıştırır ve kan ve/veya dokularla ile de beslenirler. Daha önce beslendikleri yerde küçük yaralar yani ülserler bırakarak ayrılıp başka noktalara hareket edebilirler.

Ortaya çıkan belirtilerin şiddeti kancalı kurt türüne göre değişir ve enfeksiyonların çoğu yaşamı tehdit etmez. Ancak en yaygın kancalı kurt türü Ancylostoma tubaeforme gibi bazı türler; ağır enfeksiyonlara ve yavru kedilerde ölümcül kan kaybına neden olabilir.

Ancylostoma türü bir parazitin genel görünümü…

Kedilerde Kancalı Kurtların Belirtileri

Belirtiler kancalı kurdun türüne, enfeksiyonun şiddetine ve kedinin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Kedilerde kancalı kurtlar aşağıdaki belirtilere neden olabilir ama belirtiler genellikle ağır enfeksiyonlarda karşımıza çıkmaktadır.

 • Kilo alamama ve zayıflama
 • Değişik şiddetlerde kronik ve bazen kanlı ishal
 • Anemi yani kansızlık tablosu
 • Halsizlik ve iştahsızlık
 • Diş etlerinde ve mukozalarda anemiye bağlı solgunluk
 • Dışkıda kan ve katran görülmesi
 • Bazen akciğerlerden larva göçü nedeniyle öksürük (genellikle çok ağır enfeksiyonlarda)
 • Larvaların nüfuz etmesi ve göç etmesi nedeniyle en sık ayak parmakları arasında görülen cilt tahrişi

Hastalığın ciddiyeti, ilgili kancalı kurt türünün yanı sıra iç parazitlerin sayısına ve enfekte kedinin yaşına ve sağlığına bağlıdır.​ Kedilerde iç parazit ile ilgili olarak “Kedilerde İç Parazit Belirtileri” konumuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kedilerde Kancalı Kurtların Nedenleri

Tüm iç parazitlerde olduğu gibi kancalı kurtlarda da belirli bir yaşam döngüsü vardır ve bu döngünün tamamlanması gerekir. Enfekte olan kediler tarafından kancalı kurt yumurtaları dışkıyla atılır. Sıcak ve nemli koşullar altında, yumurtalar birkaç gün sonra yeni bir konağı enfekte edebilen larvalara dönüşür.

Bu larvaların kedileri enfekte etmelerinin birkaç yolu vardır.

 • Kediler doğrudan bu larvaları yutabilirler. (Örneğin; kediler bir yeri yaladığında veya tüylerinde larvalar varken kendilerini temizlemek için yaladıklarında bu larvaları alabilir.)
 • Larvalar deriden göç ederek kedileri enfekte edebilir. Bu göç genellikle karın veya pati bölgesinden olmaktadır.
 • Larvalar kemirgen veya hamamböceği gibi başka bir hayvan tarafından yutulabilir ve daha sonra o enfekte hayvanı yiyen bir kedi enfekte olabilir.

Kancalı kurt larvaları bir kediye girdikten sonra, tipik olarak dokulardan akciğerlere göç ederler. Daha sonra larvalar öksürülür ve yutulur, bu şekilde bağırsaklara girerler. Bağırsaklara girdikten sonra ise yetişkin parazitlere dönüşürler.

Kedi Kancalı Kurtlarının Teşhisi

Kedinizdeki kancalı kurtlardan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime başvurmak en doğru olan seçenektir. Veteriner hekim kediyi muayene edecek ve muhtemelen bir dışkı örneğine ihtiyaç duyacaktır. Kancalı kurtların yumurtaları, dışkı örneğinin rutin kontrolünde mikroskop altında tespit edilebilir. Genç ve yavru kedilerin kancalı kurt yumurtalarını dökmeye başlaması biraz zaman alabilir. Bu nedenle yavru kedilerin rutin olarak kontrol edilmesi önerilir.

Kedilerde Kancalı Kurt Tedavisi ve Önlenmesi

Tedavi, kancalı kurt türünden bağımsız olarak hepsinde aynıdır. Kancalı kurtları tedavi etmek için kullanılabilecek birkaç ilaç vardır ve veterineriniz kediniz için doğru olanı önerecektir. Genellikle mevcut döngüyü kırmak için belirli aralıklar ile birkaç uygulama yapılması önerilmektedir. Yani ilaçlar yalnızca bağırsaklardaki kancalı kurtları etkiler, göç eden larvaları etkilemez. Bu nedenle larvalar olgunlaştıkça (genellikle iki haftalık aralıklarla) tedavi etmek için uygulama tekrarlanmalıdır. Gerekli tedavilerin sayısı, kedinin yaşına ve sağlığına bağlı olacaktır. 

Kedilerde düzenli olarak yapılan yapılan iç parazit uygulamaları kancalı kurtlara da etki etmektedir. Bu nedenle düzenli olarak iç parazit uygulaması yapılan kedilerde bu ve benzer iç parazitlerin görülme olasılığı düşüktür. Bu nedenle veteriner hekiminizin önerdiği aralıklar ile iç parazit uygulamalarının yapılması hem kancalı kurtları hem de diğer iç parazitleri büyük ölçüde etkileyecektir.

Kedi Kancalı Kurtları ve İnsanlar

Kancalı kurtların larvaları, kedilerin yanı sıra insanları da enfekte edebilir. Bu durum, çevreden gelen larvalar deriye geldiğinde ve deriden geçtiğinde olur. Larvalar insanlarda yetişkin kancalı kurtlara dönüşmez, ancak göç eden larvalar cilt tahrişine, kaşınmaya ve iltihaplanmaya neden olur. Vakaların çoğu ciddi olmasa da, kedinize kancalı kurt teşhisi konduysa ve parazitin evinizdeki bir kişiye bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen bir doktorla konuşmak en iyisidir. Kancalı kurt larvalarının insan derisi yoluyla göçüne “kutanöz larva migrans” adı verilir.

Kancalı kurt enfeksiyonlarının uygun tedavisi ve önlenmesi ile iyi hijyen, bu insan sağlığı sorununu önlemek için önemlidir. İnsan vakalarını önlemeye yardımcı olmak için evcil hayvanınızın bakımına dikkat edin ve rutin sağlık uygulamalarını (aşı, iç ve dış parazit uygulaması gibi) ihmal etmeyin. Evcil hayvanınızın hasta olduğundan şüpheleniyorsanız hemen veteriner hekiminizi arayın. Sağlıkla ilgili sorular için, evcil hayvanınızı muayene ettikleri, evcil hayvanınızın sağlık geçmişini bildikleri ve evcil hayvanınız için en iyi önerileri yapabilecekleri için her zaman veteriner hekiminize danışın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu