Köpeklerde Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

İnsanların kadim ve sadık dostu köpekler, binlerce yıldan beri bizler ile güçlü bağı olan hayvanların başında gelir. Yapılan araştırmalarda köpekler ile insanların birlikteliği 30 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Son derece sadık, korumacı ve sevgi gösterici bu hayvanların bizlerle olan iletişimi de günümüzde araştırma konularına sürekli dâhil oluyor. Bu kadar uzun yıllar boyunca bir ilişki süre geldiğinden olsa gerek onların ne dedikleri, bizlere ne anlatmaya çalıştıklarını da büyük ölçüde artık anlayabilmekteyiz. Bunun için köpeklerde kuyruk hareketleri ve anlamları çok önemlidir.

Köpeklerin dilini anlamak için belli başlı bazı hareketlerin sıklıkla tekrar edildiğini biliyoruz. Sahibi tarafından bu vücut hareketleri çoğu zaman fark edilse de bazı durumlarda iş karmaşık bir hal alabiliyor. Özellikle yabancı bir ortama giren bu dostlarımızın endişe ve stres seviyesi bir anda yükselebiliyor. Köpek sahipleri bu sevimli dostlarıyla iyi bir iletişim kurmak istiyorlarsa kuyruk ve kulak şekillerine özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Üç temel durumla bu iletişimi sınırlayabilirler. Bunlar köpeklerin istek ve arzuları, ev dışı toplumsal durumları ve duygusal durumları. Şimdi bunlarla ilgili olarak köpeğiniz size ne diyor inceleyelim.

Oyun Oynamak İstiyorum Sahip! (Sürekli Sallanan Kuyruk)

Normal durağan durumdan çok daha hareketli ve seri ani hareket ederler. Ön bacakları sıklıkla öne ve aşağıya doğru eğilir. Kuyrukları sürekli olarak heyecanlı heyecanlı sallarlar. Birkaç kez seri olarak havlarlar. Hadi benimle oyna! Çağrısıdır bu. Kuyruklarını siz oyuna katıldığınızda duruma göre sallamayı kesebilirler.

Yine aynı şekilde sahiplerini gördüklerinde kuyruklarını çok daha seri ve güçlü şekilde sallarlar. Hoş geldin sahip! Hareketidir bu aynı zamanda.

Dikkat Kesilme Kuyruk Hareketi!

Köpekler bir şeye dikkatini verdiğinde kuyruklarını genel olarak havada sabit tutup bir süre o pozisyonda beklerler.

Korkma Durumu Kuyruk Hareketi!

Bu pozisyonda herkesin bildiği gibi köpek kuyruğunu bacaklarının arasına alır. Kafası ve kulakları da aynı şekilde bedenin aşağısına doğru pozisyon almıştır.

Tehdit Var ve Ben Saldırıya Hazırım!

Köpeği olan ya da olmayan herkesin bu durumda bir köpeğin kuyruğunu dik bir şekilde kaldırması, başının ve kulaklarının hareketsiz olması ile anlamaktayız. Şayet köpeğiniz bu şekilde bir pozisyon aldıysa her an saldırıya geçecek veya kendini savunmak için harekete geçecek demektir.

Kuyruğun Hareketsiz Olması

Kuyruk köpekler için temel bir uzuv olduğu için hareketsiz ve cansız kuyruk ile karşılaşırsanız ve buna kulakların da eklenmesi, köpeğinizin iştahsız, isteksiz olması gibi durumlar da eklenirse bu durumda hastalıkla karşılaşmışsınız demektir. Köpeğinizi bir veterinere götürmeniz iyi olacaktır.

Buradaki tüm temel hareket tarzı elbette ki genel ve sık karşılaşılan uzuv hareketleri ile tespit edilen anlam ve manalar içermektedir. Köpeğinizi tanımanız, onu anlamanız yine aynı şekilde bu hayvanlarla ne kadar süre geçirdiğinizle yakından alakalıdır. Köpeklerde kuyruk hareketleri ve anlamları diğer tüm hareketlerle birleştiğinde bir bütünlük sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu