Köpek Maması Seçerken İçeriğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek maması seçimi patili dostlarımız için özenle yapılmalıdır. Beslenme şekilleri, onların küçüklükten itibaren sağlıklarını etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Öncelikle yavru köpekler ihtiyaç duydukları mineral ve besinleri anne sütünden karşılamaktadır. 2. aydan itibaren artık kuru köpek mamasına geçiş yapılırken bu süreçte bazı durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Köpeklerin dişleri 1.5-2 aylık olmasının ardından çıkmaya başladığı için bu durumda hem gelişimlerini hem de ağız sağlıklarını düşünmeniz gerekiyor. Patili dostunuzun gelişimi devam ederken yaşına göre de seçmeniz gereken köpek mamalarının içeriği değişmektedir. Bu yazımızda kaliteli köpek maması içeriğinde neler olmalı şeklinde araştırılan soruların yanıtlarını paylaşıyoruz.

Köpek Maması İçeriğinde Neler Olmalı?

Köpek maması tercihlerinizi yavru ve yetişkin köpekler için ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir çünkü her iki durum arasında mamalardaki besin değerleri farklıdır. Yetişkin köpekler, yavru köpeklere göre daha sakindir. Yavru köpekler ise çok daha hareketlidir. Bu yüzden yavru köpek maması içeriğindeki besin değerleri yüksektir. Aynı zamanda yetişkin köpekler de yavru köpeklerdeki enerjiyi yakalamak zorundadır. Aksi halde kilo alımı başlayabilir. Buradan çıkarılacak sonuç, yetişkin köpeklere yavru köpek maması vermemek ve her zaman içerik bakımından zengin mamaları tercih etmektir. Köpek maması seçerken içeriğinde iyot, demir, kalsiyum, bakır ve fosfor gibi minerallerin olmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda ham protein oranının da yüksek olması patili dostlarımızın yararınadır.

Mama seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de köpeğinizin özelliklerine göre mama seçimi yapmak. Büyük ırk köpekler ile küçük ırk köpek mamalarının içeriklerinde farklılıklar oluyor. Küçük ırk köpeklerin kiloları büyük ırklara göre daha düşük olduğu için ihtiyaç duydukları enerji daha az oluyor. Ancak büyük ırk ve 40 kg üzeri bir köpeğin ihtiyaç duyacağı enerji çok daha fazla olacaktır. Mama seçimini de buna göre yapmamız gerekecektir. Bunlara dikkat etmek patili dostunuzun günlük enerji ihtiyacını karşılamak açısından önem taşımaktadır. Bunun dışında köpeğinize uygulayacağınız diyeti karışık diyet olarak seçebilirsiniz. Bu diyette köpeğiniz gündelik olarak kuru mama ile beslenirken yaş ve konserve mamaları ek besin olarak verebilirsiniz. Bu hem ekonomik hem de diş sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Köpek Maması ve Tüy Dökme Arasındaki İlişki

Köpeklerde tüy dökümü yaşam boyu devam eder. Fakat bu durumu kaliteli köpek maması kullanarak azaltma yoluna gidebilirsiniz. Köpeklerin tüy dökme durumu mevsimlere, deri ve cilt sorunlarına ve mamaya göre değişmektedir. Bu süreçte herhangi bir hastalık nedeniyle tüy dökme yaşanıyorsa önceliğiniz veteriner hekim müdahalesi olmalıdır. Ancak muayene sonrasında hastalık söz konusu değilse, mama seçiminde özenli davranmalısınız.

Irklara Göre Köpek Maması Seçimi Nasıl Olmalı?

Köpek maması seçiminde hem boyut hem de ırk faktörüne göre hareket etmenizde yarar var. Çünkü her köpek ırkının tüy yapısı, kemik yapısı, aktivite ve genetik özelliği farklıdır. Sonuç olarak sağlıklı bir gelişimi desteklemek için köpeğinizin özelliklerine en uygun mamayı seçmeniz gerekmektedir.

Her zaman kaliteli köpek maması tercih etmeniz gerekirken bu konudaki en özel seçeneklere www.petlebi.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Köpeğinizin özelliklerine göre mama seçebileceğiniz bu platform üzerinden köpek maması dışında köpek oyuncakları, köpek ödül mamaları ve diğer birçok ekipman ve takviyeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca soru cevap bölümü üzerinden evciliniz ile ilgili soruları hayvan severlere sorarak fikir alışverişi yapabilirsiniz. Alışverişinizi yaparken de HAYTAP-Petlebi iş birliği ile barınaktaki canlara destek olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu