Kedi Sahiplenme Sürecinden Önce Bilinmesi Gerekenler

“Kedi sahiplenmek istiyorum” diyenlerin dikkat etmesi gereken birçok farklı konu var. Kedi sahiplenme ilanları arasından seçim yaparken farklı alternatiflerin bulunması da soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Aileye yeni bir üye katılması kararı başlı başına çok önemli, bir de karar sürecindeki değişkenler devreye girince kedi sahiplenme üzerinde düşünülmesi ve doğru platformlara başvurulması gereken bir süreç haline geliyor. Kedi sahiplenme kararı verdiyseniz ya da bu düşünce size giderek daha sıcak geliyorsa bazı konulara dikkat etmelisiniz.

Yavru ve Yetişkin Kedilerin İhtiyaçları Farklılaşabilir

Tüm yaşam evrelerinde kedilerin farklı ihtiyaçları bulunuyor. Dünyaya yeni geldikleri dönemde annelerinin bakımına ihtiyaç duyan yavrular çok kısa bir süre içerisinde hızlı bir büyüme ivmesi yakalıyor. Dünyayı keşfetmeye başlamaları ile birlikte hem en kaliteli mamalarla beslenmeleri hem de oyun oynayarak fiziksel ve sosyal gelişimlerini sürdürmeleri gerekiyor. Yavru kediler için temel aşıların yapılması olası hastalıkların önlenmesi ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için de kilit bir nitelik taşıyor. Bu dönemde yalnız kalmamaları ve aileleri ile kaliteli zaman geçirmeleri en önemli gerekliliklerin başında, kediler yavruluk döneminde aileleri ile sosyalleştiklerinde ilerleyen yıllarda da devam edecek sıkı bağlar kurulabiliyor.

Yetişkin kediler için de farklı ihtiyaçlardan bahsedilmesi mümkün. Geçmiş yaşantılarından ayrılan ve yeni bir düzene adapte olan kedilerin aşı devamlılıklarının sağlanmasına, yaşam evrelerine özel bir şekilde beslenmeye ve yeni ailelerine konforlu bir şekilde alışabilmek için bolca ilgi görmeye ihtiyaçları oluyor. Yavru ve yetişkin kedi sahiplenme kararı verilirken dostlarımızın tüm ihtiyaçlarının farkında olunması oldukça önemli. Düzenli veteriner hekim ziyaretlerine gitmeleri, dengeli beslenmeleri ve koşulsuz sevgi görmeleri mutluluklarının ve sağlıklarının en önemli gereksinimleri arasında yer alıyor.

Kedi Sahiplenme İlanları Detaylı İncelenmeli

Kedi sahiplenme ilanları incelenirken kediler hakkında detaylı bilgi sunulup sunulmadığına dikkat edilmelidir. Özellikle yetişkin döneminde olan ve karakterleri oturan kediler söz konusu olduğunda sahiplenme yapacak aile ile uyumlu olduklarının belirlenmesi büyük bir öneme sahiptir. Bazı kediler insanlardan uzak kalma eğilimindedir, bazıları ise kucakta zaman geçirmeye bayılabilir. Kedilerin karakterleri kedi sahiplenme sürecinde mutlaka dikkate alınmalıdır. Böylelikle mükemmel bir eşleşme yakalanabilir ve hem sahiplenme yapacak aile hem de sahiplendirilecek kedi mutlu bir yaşama adım atabilir. Kedi sahiplenme ilanları incelenirken kedilerin kronik hastalıklarının olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Bazı hastalıklar veteriner hekim ziyaretlerinin sıklığını artıracaktır. İster istemez bir maliyet çıkması ve bu maliyetin herkes tarafından karşılanamayacak olması önemli bir değişken haline gelebilir. Kedilerin bakımlarının eksiksiz yapılabilmesi için sahip oldukları hastalıklar varsa bunların bilinmesi ve sürece hazırlıklı olunması gerekir.

Kedi Sahiplenme İçin Neler Gerekli?

Kedi sahiplenme ilanlarında sahiplendirme yapan taraflar farklı şartlar ileri sürebilirler. Kimi zaman sözleşme yapılması istenebilir ve böylece kedilerin yeni evlerinde mutlu, sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmeleri beklentisi ortaya koyulabilir. Sözleşme kapsamında kedilerin yeni yaşam alanlarının resimleri, adres, sahiplenme yapılacak kişilerin iletişim bilgileri gibi farklı taleplerde bulunulması mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken sahiplendirme yapacak kişilerin herhangi bir ücret talep etmemesidir. Bu nedenle kedi sahiplenme sürecinde ücretsiz ilanlara güvenle erişilebilecek platformlar tercih edilmelidir.

Ücretsiz Kedi Sahiplenme İçin Neler Yapılmalı?

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen online petshop adresi Petlebi.com’da ücretsiz kedi sahiplenme ilanları düzenli olarak güncellenmektedir. İlanlar kedi sahiplenme İstanbul, kedi sahiplenme Ankara gibi filtreler kullanılarak kategorize edilebilir. Böylece ulaşım sorunları minimize edilerek yaşanılan bölgeye en yakın lokasyonlardaki ücretsiz kedi sahiplenme ilanları görüntülenebilir. Site üzerinde farklı filtreleme seçenekleri de vardır. “Kedi sahiplenmek istiyorum” diyenler kedi ırkları, yaş, cinsiyet, boyut doğrultusunda arama sonuçlarını daraltabilirler. Bu aşamada kedi sahiplenme ilanını veren bazında da filtreleme yapılabilmektedir. Barınaktan, veteriner hekimden, geçici evinden, sahibinden ya da sokaktan yapılan sahiplendirmeler özelinde de arama gerçekleştirilebilir. Siz de Petlebi.com’u ziyaret ederek yayımlanan ilanlar arasından seçim yapabilir, ilan sahibi ile doğrudan iletişime geçerek dostunuza kavuşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu