Akvaryum Balıklarının Ortalama Yaşam Süreleri

Akvaryumda balık besleyenlerin veya beslemeyi düşünenlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi “Balığım ne kadar süre yaşar?” ya da diğer bir ifade ile “Akvaryum balıklarının yaşam süresi nedir?” sorulardır. Birkaç farklı referans kitabından bu konu ile ilgili araştırmalar yaparak ülkemizde en çok beslenen akvaryum balıklarının normal şartlarda ortalama yaşam sürelerini belirledik. Tabi ki balıklardaki yaşam süresi başta balığın türü olmak üzere genetik faktörler, bakım koşulları, besleme koşulları gibi birçok farklı faktöre göre değişiklik göstermektedir. Bununla beraber genel olarak küçük olan balıkların ömrü, büyük olan balık türlerine göre daha kısadır. Aynı zamanda yumurtlama yöntemi ile çoğalan balıklar, canlı doğuran türlere göre daha uzun yaşamaktadır.

Akvaryumlarda en çok beslenen iki tür olan beta balığı ve Japon balığının ömrü arasında ciddi bir fark vardır. Beta balıkları ortalama olarak 2 yıldan biraz daha fazla yaşarken, Japon balıkları çok daha uzun süre yaşayabilmektedir. Balıkların yaşamını etkileyen önemli konulardan birisinin de bakım ve besleme olduğunu da hiçbir zaman unutmamak gerekir.

Kısa Ömürlü Akvaryum Balıkları

Ömrü en kısa olan akvaryum balıkları arasında ilk olarak killifish sayılabilir. Bu tür genellikle 2 yıl kadar yaşamaktadır. Betalarda yine aynı şekilde 2-3 yıl civarında yaşamaktadır. Lepistes, molly, plati ve kılıçkuyruk balıkları gibi canlı doğuran (Canlı Doğuran Akvaryum Balıkları) küçük akvaryum balıkları da kısa ömürlü balıklar arasındadır. Bu türlerin genel olarak yaşam süreleri 5 yıldan daha azdır.

Uzun Ömürlü Akvaryum Balıkları

Uzun ömürlü ve popüler akvaryum balıkları arasında ilk olarak Japon balığını saymamız mümkündür. 25 yıldan fazla yaşayan birçok Japon balığı karşımıza çıkmıştır. Japon balığı aynı zamanda bakım ve beslemenin ortalama yaşam süresi için ne kadar önemli olduğunun çok güzel bir örneğidir. Genellikle fanus gibi uygun olmayan bakım koşullarında Japon balıkları sadece birkaç yıl yaşayabilir. Oysa ki bu balıkların normal ömrü 15 yıldan uzundur.

Görüldüğü gibi yaygın olarak karşımıza çıkan akvaryum balıklarının yaşam süreleri geniş bir skalada karşımıza çıkıyor. Tür özelliğinin yanında bakım, besleme koşulları da yaşam süresinde oldukça etkili oluyor. Bu nedenle bir balık sahiplenirken; balığın genel özelliklerini bilmek ve ona en uygun ortama sağlamak gerekir.

Akvaryum Balıklarının Yaşam Süreleri

Ülkemizde yaygın olarak beslenen ve karşımıza çıkan bazı balık türlerinin ortalama yaşam sürelerini sizler için araştırdık ve aşağıdaki listeyi oluşturduk. Burada balık türüne göre ortalama yaşam süresini ve balığın ortalama ömrünü bulabilirsiniz.

Balık TürüOrtalama Yaşam Süresi
Japon Balığı (Carassius auratus auratus)10-25 Yıl
Melek Balığı (Pterophyllum skalare)10-12 Yıl
Beta Balığı (Betta splendens)2-5 Yıl
Mavi Gurami (Trichopodus trichopterus)4 Yıl
Discus Balığı (Symphysodon aequifasciata)10-18 Yıl
Koi Balığı (Cyprinus carpio)25-35 Yıl
Çikolatalı Gurami (Sphaerichthys osphromenoides)4 Yıl
Ateş Ağız Cichlid (Thorichthys meeki)10-15 Yıl
Frontosa (Cyphotilapia frontosa)8-15 Yıl
Lepistes (Poecilia reticulata)3-5 Yıl
Killifish (Fundulopanchax spp.)2-3 Yıl
Neon Tetra (Paracheirodon innesi)5-10 Yıl
İnci Gurami (Trichogaster leeri)4 Yıl
Plati (Xiphorphorus maculatus)3-5 Yıl
Kırmızı Karınlı Pirana (Pygocentrus nattereri)10 Yıl
Kırmızı Gökkuşağı (Glossolepis incisus)5 Yıl
Kılıçkuyruk (Xiphorphorus hellerii)3-5 Yıl
Zebra Cichlid (Metriaclima callainos)10-12 Yıl
Siyah Neon Tetra (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)5 Yıl
Siyah Köpekbalığı (Labeo chrysophekadion)4-10 Yıl
Kardinal Tetra (Paracheirodon axelrodi)4 Yıl
Cüce Gurami (Colisa lalia)4 Yıl
Öpüşen Gurami (Helostoma temmincki)5 Yıl
Limon Cichlid (Neolamprologus leleupi)8 Yıl
Oscar (Astronotus ocellatus)10-18 Yıl
Leopar Vatoz Balığı (Hipostomus plecostomus)7-15 Yıl
Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)4 Yıl
Adolfo Kedi Balığı (Corydoras adolfoi)5 Yıl
Kakadu Cichlid (Apistogramma cacatuoides)5-10 Yıl
Jack Dempsey (Rocio octofasciata)10-18 Yıl
Kribensis (Pelvicachromis pulcher)5 Yıl
Mollie (Poecilia latipinna)3 Yıl
Akvaryum Balıkları Yaşam Süreleri

Akvaryumlarda yaygın olarak beslenen bazı balık türlerinin ortalama yaşam sürelerini sizler için derledik ve verdik. Eğer bunlar dışında merak ettiğiniz bir balık türü varsa aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Balıkların ömrü ne kadardır?

Başta balığın türüne göre değişmekle ile beraber bakım ve besleme koşulları da balığın ömrünü direk olarak etkileyen bir faktördür. Akvaryum balıklarından kısa ömürlü olanlar ortalama 2-5 yıl arasında yaşarken, uzun ömürlü akvaryum balıklarında yaşam süreleri 10-15 yıl kadardır. Japon balığı gibi bazı türler 25-30 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Japon balığı en fazla ne kadar yaşar?

Akvaryum balıkları arasında ömrü en uzun olan balık Japon balığıdır. Uygun bir akvaryum, uygun bakım ve besleme koşulları ile beraber 25-30 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Fanusta Japon balığı ne kadar yaşar?

Normalde ömrü uzun olan Japon balıkları için fanuslar uygun değildir. Bu nedenle yaşam süreleri ciddi anlamda düşmektedir. Fanusta bir Japon balığı 2-5 yıl arasında yaşamaktadır. Uygun bir akvaryumda bu süre 15-20 yıla kadar çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu