Köpekler Elma Yer Mi? Faydaları ve Zararları

Köpek sahipleri köpeklerine farklı besinler vermek isteyebilir. Meyve ve sebzelerden bazıları köpekler için zararlı hatta zehirli olsa da, bazılarını güvenli bir şekilde köpeğinize verebilirsiniz. Köpeklere verilebilecek olan meyvelerden birisi elmadır. Çok aşırıya kaçmamak şartıyla köpeklere elma verilebilir. Veteriner hekimlerde köpekler için elmayı besleyici bir atıştırmalık olarak önermektedir.

Elmalar, bağışıklık sisteminin gelişmesi ve fonksiyonlarını desteklemesi için gerekli olan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Aynı zamanda enerji kaynağı olan karbonhidrata sahiptir. Yüksek lif oranı sayesinde ise sindirim sistemi fonksiyonları ve kan şekerinin dengelenmesine de olumlu etkileri vardır.

Köpeklere Elma Verilir Mi?

Özellikle ırklara özel üretilen mamalara baktığımızda çeşitli mamaların içeriklerinde elmayı görebiliyoruz. Chihuahua, Yorkies ve Pomeranian gibi küçük köpek ırklarının mamalarına elma daha çok konulmaktadır. Tabi ki elma sadece bu ırklara verilir diye bir kural yoktur. Tüm köpek ırkları elma içerikli mamalar veya elma tüketebilir. Tüm elma çeşitleri köpekler için güvenlidir ve köpeklere elma verilebilir.

Köpeklere elma vermek istediğinizde taze elmaları kabukları ile birlikte verebilirsiniz. Elmaları uygun şekilde dilimleyerek verilmesinde fayda vardır. Elmanın içerisinde yer alan sert ve çekirdekli kısım boğazda takılıp, sağlık sorunlarına neden olabileceğinden bu kısımları vermemek daha doğru olacaktır.

Yavru Köpekler Elma Yer Mi?

Yetişkin köpeklere verilebildiği gibi yavru köpeklere de elma verilebilir. Yavru köpeklerinize elma verirken uygun şekilde dilimlediğinize emin olmanız yeterli olacaktır. Çok abartmamak koşulu ile haftada birkaç kez elma verebilirsiniz.

Köpeklere Elma Suyu, Elma Püresi veya Elma Cipsi Verilir Mi?

Elma cipsi, elma püresi ve elma suyu gibi elmadan yapılan diğer gıdalarda köpeklere verilebilir. Fakat bu tür besinler taze elmaya göre daha az besleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca dişler için daha zararlı olabilmektedir. Elma cipsleri kurutulur, şeker eklenir ve lif içermez. Elma suyu ve elma püresi ise su içeriğine sahip olabilir, ancak aynı zamanda şeker eklemiştir ve lif içermemektedir. Bu kombinasyonlar mine çürümesine , kilo alımına ve diyabete yol açabilir.

Elma Köpekler İçin İyi Bir Besin Midir?

Köpekler için elma iyi ve besleyici bir aperatiftir. Fakat elmayı bir yemek olarak düşünmemek gerekir. Köpeklerin doğru bir şekilde büyümesi ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için protein, yağ asitleri, karbonhidrat, mineral, vitamin ve suyu dengeli ve yeterli bir şekilde alması gerekir. Elma mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve aynı zamanda karbonhidrat ile lif bakımından da zengindir. Ancak protein ve yağ asitleri bakımından yoksun olan bir meyvedir.

Elma Tohumları Köpekler İçin Zehirli Midir?

Elma tohumları hem insanlar hem de köpekler için zehirlidir. Alınan çok küçük miktarlar zehirlenme belirtilerine neden olmasa da aşırı alınan elma tohumları yani çekirdekleri zehirli etkiler gösterebilmektedir. Elma tohumları hipoksi ve doku ile organlara yeterince oksijen verilememesine neden olan zehirli bir kimyasalı yani siyanürü içerir. Bu tür zehirlenmelerde görülebilecek başlıca belirtiler şunlardır.

  • Soluk almada zorlanma
  • Sık sık ve yüzeysel nefes alıp verme
  • Mukoza renklerinin tuğla kırmızısı renge dönüşmesi
  • Gözbebeklerinin büyümesi
  • Şok

Küçük miktarlarda tüketilen elma tohumları siyanür zehirlenmesine neden olmaz. Ancak kısa zaman içerisinde çok miktarda tohum yemek veya uzun vadede sürekli ve düzenli olarak bu tohumları almak zehirlenmeye neden olabilir.

Elmalar Köpeğin Dişleri İçin Zararlı Mı?

Bazı köpek sahipleri elmada bulunan şekerlerin köpeklerinin dişlerini çürütüp çürütmediğini veya diş sağlığına zararlı olup olmadığını sorabilir. Bu aslında çok mümkün olan bir durum değildir. Elmanın içeriğinde yer alan elma suyu ve ağız içerisindeki tükürük şekerin dişler üzerinde tutulmasını engeller ve diş sağlığı güvenli bir şekilde kalır. Bunun yanında elma kabukları diş fırçasına benzer bir görev görerek diş sağlığına katkı verebilir.

Bazı Köpeklerin Elmalara Alerjisi Var Mıdır?

Köpeklerin yiyeceklerde bulunan proteinlere alerjisi olabilmektedir. Elmalar çok düşük ve ihmal edilebilecek düzeyde protein içermektedir. Bu nedenle, mümkün olmasına rağmen, köpeklerin tipik olarak elmalara alerjisi yoktur. Bu ihtimal çok çok zayıftır.

Sıkça Sorulan Sorular

Elma çekirdeği köpeğe zararlı mı?

Elma çekirdeği yani tohumu zehirli bir kimyasal olan siyanür içermektedir. Bu nedenle yüksek oranda elma çekirdeği tüketilmesi veya az azda olsa uzun süre elma çekirdeği tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilmektedir.

Yeşil elma köpeklere zararlı mı?

Tüm elma çeşitleri gibi yeşil elmayı da köpeğinize verebilirsiniz. Fakat köpeğinizin boyutuna göre uygun miktarda ve çok aşırıya kaçmadan elma vermek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu