Kedilerde Obezite ve Kilo Verme

Kedilerin bakımında beslenme ile ilgili normalde bir kısıtlanmaya gidilmez. Yani kedinizin tüketmiş olduğu mama sürekli olarak önündedir ve istediği zaman mamadan tüketir. Sağlıklı kediler genellikle ihtiyaçları kadar mamayı tüketirler. Bu şekilde beslenmeye rağmen kiloları normal seviyelerde kalır. Fakat bazen çeşitli sebepler ile kediler kilo alır ve obezite meydana gelir.

Kedilerde obezite genellikle yanlış beslenme, kısırlaştırma, hormonal bozukluklar, hareketsizlik, bazı hastalıklar ve psikolojik problemlerden kaynaklıdır. Eğer kedinizde obesite sorunu varsa ve kilosu normalden fazlaysa artık risk grubuna girmiştir ve günlük kalori miktarını kontrol altında tutmak gerekir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerdede günlük olarak belirli miktarlarda besin ve kalori ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaç kedinizin ağırlığına, yaşına, cinsiyetine, ırkına ve diğer bazı özelliklerine göre değişebilir.

Kalori İhtiyacı ve Kilo Verme

Kilo vermede en önemli noktalardan birisi kedinizin günlük kalori ihtiyacını belirlemek olacaktır. Bunun için veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Kediler için sabit bir değer yoktur. Dediğimiz gibi günlük kalori ihtiyacı; yaşa, cinsiyete, mevcut kiloya, ırka ve diğer birçok faktöre göre değişebilir. Genel olarak yavru kedilerin kalori ihtiyacı fazladır. Aksine kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyacı ise daha düşüktür. Bu ihtiyaç düşük olmasına rağmen alınan kalori genelde yüksek olduğundan kısırlaştırılmış kediler kilo almaya daha yatkındır.

Kediniz için mevcut kalori ihtiyacını belirledikten sonra eğer obezite problemi varsa veya obeziteye yatkınsa bu ihtiyaç miktarı önemlidir. Çünkü kedimizi ideal kilolarda tutmak veya ideal kilolara taşımak için bu kalori ihtiyacından bir miktar daha az kalori vermeliyiz. Bu rakam yaklaşık olarak %80’dir. Yani kedinizin günlük kalori ihtiyacının %80’ini vererek bir diyet oluşturabilirsiniz. Birçok veteriner hekim tarafından kilo vermek için önerilen değer budur.

Kedilerde Kilo Verme İçin Öneriler

  • Öncelikli olarak insanlarda olduğu gibi kedilerdede hızlı kilo vermek sağlıklı değildir. Genel olarak söylemek gerekirse bir kedi ayda ortalama 0,5 kilo civarında verebilir. Fazlası risk oluşturmaktadır.
  • Kilo vermek için öncelikli yapılması gereken beslenme programı ve mama seçimidir. Bu konuda veteriner hekiminizden yardım alarak diyet mamalar kullanabilirsiniz.
  • Kedilerinizi kesinlikle ev yemekleri ile beslemeyiniz. Bu hem sağlık problemlerine neden olur, hemde obezite problemine davetiye çıkarır.
  • Mama kısıtlamasına gidebilirsiniz. Bunun için daha fazla öğünde daha az mama vererek bir uygulama yapabilirsiniz.
  • Kedi ödülü kullanacağınız zaman veya yaş mama vereceğiniz zamanda diyet ürünleri tercih edin.
  • Eğer evde birden fazla kedi varsa kedilerin mamalarını ayırmak doğru olacaktır.
  • Kediniz için ekstra 10-15 dakika zaman ayırın ve bu zamanda egzersiz yapmasını sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu