Köpeklerde Anal Kese Problemleri

Anal keseler, köpeklerde anüsün her iki yanında bulunan salgı bezleridir. Bu bezler anüsün her iki tarafında anüsün çok az altında yerleşmiş vaziyettedir. Bu bezlerden salgılanan sıvının başlıca görevleri hem anüsü kayganlaştırarak dışkılamanın rahat yapılmasını sağlamak, hem de dışkıya kokusunu vermektir. Dışkılama esnasında meydana gelen basınç ile kese içersinde birikmiş olan salgı ortaya çıkar ve görevlerini yerine getirir.

Köpeklerde anal kese ile çeşitli nedenlere bağlı olarak problemler ortaya çıkabilir. Anal keselerde en çok ortaya çıkan problemler tıkanıklıklar ve yangıdır. Her iki durumda köpeğinizi oldukça huzursuz edecektir.

Köpeklerde Anal Kese Tıkanıklıkları

Anal keselerdeki tıkanıklıkların başlıca sebepleri travmalar, çevre dokulardaki tümör gibi oluşumların baskı yapması, kanalın daralması, salgının koyu kıvam alması ve sindirilmemiş büyük partiküllü gıda atıklarıdır. Bunun dışında çeşitli faktörlerde saymak mümkündür. Anal keselerde meydana gelen tıkanıklıklar kısa süre içerisinde çözülmezse yangı ve/veya apse oluşmasına da neden olacaktır. Tıkanıklık oluşması ile beraber köpeğinizde bir huzursuzluk, anüs etrafını yalama ve kaşıma isteği ortaya çıkar. Bunun neticesinde kızak hareketi dediğimiz kalça tarafını yere koyarak sürtünme şeklinde hareket anal kese problemlerinin en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer müdahale edilmez ise kızak hareketi dediğimiz hareketi köpeğiniz daha çok yapmaya başlar. Bunun neticesinde anüs ve çevresinde yaralar ve iltihaplanmalar görülür. Çözüm daha zor bir hale gelir. Aynı zamanda anal kese problemleri köpeğinizin dışkı yapma isteğini azaltacak, köpeğiniz dışkı yapmak istemeyecek ve kabızlık problemi de ortaya çıkacaktır.

Resim: Köpeklerde anal kese yerleşimi

Köpeklerde Anal Kese

Köpeklerde Anal Kese Yangısı

Anal kese tıkanıklıklarına zamanında müdahale edilmemesi ve diğer bazı dış sebeplere bağlı olarak bu bezlerde yangı ve apseler meydana gelebilir. Genellikle tıkanma gözlenir, buna müdahale edilmediği takdirde yangı baş gösterir. Eğer yangıyada zamanında müdahale edilmez ise apse meydana gelir. Anal kese yangılarında rol oynayan başlıca bakteri türleri; Streptococcus fecalis, Escherechia coli, Clostridium welchii ve Staphilococcus türleridir.

Anal kese yangılarında da tıkanıklıklarda bahsettiğimiz belirtilere benzer belirtiler ortaya çıkar. Kaşıntı, anüsün yere sürtülmesi, anüs yalama başlıca görülen belirtilerdir. Bir süre sonra anüs etrafında kızarıklık, şişlik ve yaralarda görülmeye başlar. Yine kabızlık problemi de bir süre sonra şekillenmeye başlar.

Tanı ve Tedavi

Özellikle kızak hareketinin ortaya çıkması anal kese ile ilgili bir problemin olduğunu gösterir. Bununla beraber veteriner hekim tarafından yapılacak olan bir muayene ile tanı kesinleşir. Tedavi de ise anal kesenin çeşitli yöntemler ile boşaltılması gerekir. Tabi ki bunun yanında nedenin belirlenerek ortadan kaldırılması önemlidir. Aksi takdirde tekrar etme ihtimali her zaman olacaktır.

Bu problem tüm ırklarda görülse de özellikle terrier, chihuahua, poddle gibi küçük ırk köpeklerde daha sık görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu