Muhabbet Kuşlarında Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığı muhabbet kuşlarında sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalığa neden olabilen birçok etken vardır.

Muhabbet Kuşlarında Böbrek Hastalığı Nedenleri

Enfeksiyonlar: Birçok farklı enfeksiyon türü böbrekleri etkileyebilmekte ve böbrek hastalıklarına neden olabilmektedir. Çeşitli gram pozitif ve negatif bakteriler, Chlamydia, Mycobacterium, Paramyxovirus, Herpesvirus, Aspergillus, Cryptosporidium ve Polyamavirus bunlar arasında sayılabilecek örneklerdir. Görüldüğü gibi bakteriler, viruslar veya mantarlar bu enfeksiyonlara neden olabilir.

Toksinler ve Zehirlenmeler: Böbrekler birçok toksinin direk olarak ulaştığı organların başında gelmektedir. Bu nedenle her ne kadar dayanıklı olsada bazı toksinler böbrekleri olumsuz etkileyebilmektedir. Aşırı D vitamini düzeyleri, bazı antibiyotiklerin yanlış ve uzun süre kullanılması, çinko, kuşun, arsenik, demir, bakır, civa gibi elementler toksinler arasında sayılabilir. Yine aşırı tuz tüketimi böbreklerde sıkıntı oluşturabilmektedir. Ayrıca kut zehirlenmeler arasında sayabileceğimiz; karbamat zehirlenmesi, organik klorürlü pestisit zehirlenmesi ve organik fosforlu pestisit zehirlenmesi böbrekleri etkilemektedir.

Neoplaziler: Neoplazi yani tümör ve kanserler muhabbet kuşlarında sık gördüğümüz problemler arasında yer almaktadır. Bu neoplaziler bazen böbrekleride etkilemektedir. Aynı zamanda başka bir organ veya dokuda oluşan kötü huylu tümörler böbreklere metastaz yapabilmekte ve böbrekleri etkileyebilmektedir.

A Vitamini Yetersizliği: Bu sorun genellikle beslenme ile alakalı olarak ortaya çıkmaktadır. Muhabbet kuşlarında A vitamini eksikliği sık karşılaştığımız sorunlardan birisidir. Yanlış besleme ve diyette A vitaminin yeterince olmaması böbrekleri etkileyebilmektedir. Genellikle ilave besin verilmeyen ve sadece tohumlar ile beslenen kuşlarda görülmektedir.

Çeşitli Hastalıklar: Gut, amiloidozis, hemokromatozis gibi çeşitli kalıtsal ve metabolik hastalıklar muhabbet kuşlarında böbrekleride olumsuz etkileyebilmektedir.

Tıkanmalar: Üriner sisteminin herhangi bir yerinde gerçekleşen tıkanmalarda böbrekleri ciddi anlamda etkileyebilir. Bu tıkanmalar üriner sistemi taşlarından, çeşitli tümörlerden, yumurtadan kaynaklı olabilir.

Muhabbet Kuşlarında Böbrek Hastalığı Belirtileri

Böbrek hastalığına neden olan ana nedene göre farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Fakat genel olarak gözlenen belirtiler vardır. Bunlar:

  • Uyuşukluk ve depresyon hali
  • İştahsızlık ve zayıflama
  • Tüylerde kabarma ve tüy yapısının bozulması
  • Su tüketiminin artması ve aşırı su tüketimi
  • İshal
  • Dehidrasyon
  • Solunum güçlüğü
  • Karın bölgesinde şişme

olarak sayılabilir.

Dediğimiz gibi ana nedene bağlı olarak çeşitli diğer belirtilerde görülebilir.

Muhabbet kuşlarında böbrek hastalığı akut ve kronik olarak ortaya çıkabilir. Akut böbrek hastalığı ani olarak ortaya çıkar ve genellikle daha şiddetli bir seyir izler. Toksinler ve zehirlenmeler sonucunda oluşan böbrek hastalıkları genellikle akuttur. Kronik böbrek hastalığında ise böbrekler yavaş yavaş etkilendiğinden belirtilerde yavaş ortaya çıkar.

Muhabbet Kuşlarında Böbrek Hastalığı Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Yukarıdaki saydığımız nedenlerden birisinin gerçekleşmiş olması veya belirtiler uyması bu hastalıktan şüphe ettirir. Veteriner hekim genellikle bir idrar muayenesi yapar. İdrar muayenesinde görülen bazı anormal bulgular bu hastalığın varlığını ortaya koyabilir. Ayrıca kan testi ve röntgen gibi diğer tanı yöntemleri ile destek alınabilir.

Tedavi hastalığın nedenine göre farklı şekillerde yapılabilir. Buna veteriner hekim karar verecektir. Hastalığın nedenine göre uygun tedavi yolları belirlenir. Nedeni ortadan kaldırmak hastalığın tekrarlamaması açısındanda önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu