Türkiye’de En Sevilen Evcil Hayvanlar

Bizim konumuz ile direk olarak ilgili olduğu için piyasa araştırmaları şirketi olan GfK’nın yapmış olduğu bir anket çalışmasını sizler ile paylaşıyoruz. 2015 yılı içerisinde tüm Dünya’da pek çok ülkede yapılan ankette, ankete katılanlara “Evinizde hayvan besliyor musunuz?Eğer Besliyorsanız hangisini besliyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Bu anket Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Polonya, Rusya, Güney Kore, İspanya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İngiltere ve ABD’de yapıldı.

Toplamda 22 ülkede yapılan ankete 27.000’in üzerinde kişi katıldı. İnternet üzerinden yapılan ankete 15 yaş üzerindeki kişiler katıldı. Ankete göre Türkiye’de evlerde en çok beslenen hayvanların başında kuşlar geliyor. Ankete katılıp, evde hayvan beslediğini söyleyen kişilerden %20’si kuş cevabını verdi. Bunu %16 ile akvaryum balıkları, %15 ile kediler ve %12 ile köpekler takip etti. Ankette Türkiye’den bu şekilde cevaplar alınırken Dünya ortalaması %33 köpekler, %23 kediler, %12 akvaryum balıkları ve %6 kuşlar olarak ortaya çıktı.

Türkiye %20 ile evinde kuş besleyenler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Akvaryum balıkları sıralamasında ise %17’lik Çin’in ardından 2. sırada yer aldı. Evde köpek besleme oranı ise ankete katılan ülkeler arasında en düşük Türkiye’de gerçekleşti.

Ankette göze çarpan sonuçlara baktığımızdan Almanya’da evinde hayvan besleyenlerin oranının %50’nin üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu kısmın büyük çoğunluğunu %29 oran ile kediler oluşturuyor. Almanya’da %21 ile köpekler 2. sırada yer alıyor. Dünya’da evinde en çok hayvan besleyenlerin ise %80 ile Meksikalılar olduğunu görüyoruz. Meksika’yı %75 ile Brezilya izliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu