Papağanlarda Tüy Yolmanın Nedenleri

Papağanlarda karşılaşılan en büyük problemlerden biriside tüy yolma problemleridir. Bunun birçok nedeni söz konusudur. Nedene göre uygun bir tedavi ile bu düzeltilebileceği gibi; bazı durumlarda tüy yolma problemi kalıcıda olabilmektedir. Şimdi sizlere bu konu hakkında genel bilgiler vereceğiz.

İlk olarak tüy yolmanın nedenlerinden bahsedelim;

  • Papağanın tek olarak beslenmesi tüy yolmanın nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
  • Diğer önemli bir nedende beslenmenin düzenli ve doğru olmamasıdır. Yanlış beslenme sonucunda vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı olarak tüy yolma problemleri gelişebilmektedir.
  • Papağanın bakım koşullarının uygun olmamasıda tüy yolmaya neden olabilmektedir. Işık düzensizlikleri, bakılan ortamın çok küçük ve kirli olması gibi nedenler bunlar arasında sayılabilir.
  • Papağanın kafesinde ya da bakıldığı ortamda meşgul olabileceği yeterince oyuncak olmamasıda nedenler arasındadır.
  • Papağanlarda bazı iç hastalıklarıda tüy yolmaya neden olabilir.
  • Strese neden olabilecek tüm faktörler (Örnek olarak sahip değişikliği, yer değişikliği, aşırı gürültü, aşırı kalabalık vb.) tüy yolmaya sebebiyet verebilir.
  • Kuluçka döneminde yuva için uygun ve yeterli materyal olmamasıda tüy yolmaya neden olabilir.

Bunlar tüy yolmanın başlıca nedenleri arasındadır. Bunlar dışında birçok neden daha sıralanabilir.

Papağanlarda tüy yolma nedeninin herhangi bir hastalığa mı? Yoksa başka birşeye mi? Bağlı olduğunu öğrenmek uygulanacak tedavi ve çözüm yolu açısından oldukça önemlidir. Eğer papağanınız tüy yolmaya başladıysa en kısa zamanda bir veteriner hekime başvurmanızda ve nedenini aramanızda fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu