Köpeklerde İç Parazit Belirtileri

Köpeklerde iç parazitler yavruluk döneminden itibaren her dönemde görülebilir. İç parazitlerin birçok farklı çeşidi vardır. Bazen belirtiler ile bunu anlayabiliriz. Fakat bazen bu iç parazitler görülebilir herhangi bir belirti vermeden seyredebilir. Bu nedenle rutin olarak iç parazitlere karşı uygulamaların yapılması önemlidir. Bu hem köpeğinizin sağlığı hemde sizin sağlığınız için gereklidir.

İç parazitler ile ilgili kısa bir giriş yaptıktan sonra belirtilerine geçelim. Dediğimiz gibi çok farklı iç parazitler vardır ve bu parazitlerin her birisinin kendine özgü özelliği vardır. Her birisinin yerleşim yeri, sebep olduğu lezyonlar, köpeğe verdiği zarar, köpek üzerinde yaşama süresi farklıdır. Genellikle sindirim sisteminde bağırsaklara yerleşiyor olsalarda; mide, akciğerler, kalp, karaciğer, safra kesesi, idrar kesesi ve diğer doku ile organlara yerleşebilirler. Bu nedenle belirtiler yerleştikleri yere göre ortaya çıkar. Yavru köpeklerde genellikle belirtiler daha şiddetlidir. Fakat tüm yaşlarda görülür. İç parazitlerin neden olduğu başlıca belirtiler;

Köpeklerde İç Parazit Belirtileri

Kilo Kaybı: Sindirim sistemi üzerinde yerleşen parazitler başta olmak üzere parazitler köpeğinizin aldığı besinlerinden faydalanır. Dolayısı ile parazit yoğunluğuna bağlı olmak üzere çeşitli şiddetlerde kilo kaybı gözlenir.

İshal: Özellikle bağırsaklara yerleşen parazitler ishale neden olur. Yavru köpeklerde bu tarz ishallere oldukça fazla rastlanır.

Kanlı İshal: Parazitlerin bağırsak mukozasına zarar vermesi ile beraber ishalde veya dışkıda kan görülebilir.

Abdominal Şişkinlik: Yavru köpeklerde bu daha belirgindir. Hem parazitten hemde parazitin neden olduğu problemlerden (sindirim sisteminde gaz vs.) bu görülebilir.

Bağırsaklarda Gaz: Yine görülen sindirim sistemi belirtileri arasındadır.

Anemi: Parazitler genellikle bulunduğu dokularda kanamalara neden olur. Bunun neticesinde anemi şekillenebilir.

Solunum Güçlüğü: Akciğer ve solunum sistemi üzerine yerleşen parazitler doğrudan buna sebebiyet verebilir. Aynı zamanda kalp üzerine yerleşen Dirofilaria immitis dolaylı yoldan buna neden olur.

İştahsızlık: Parazitlerin neden olduğu belirtilerden birisidir. Parazit enfeksiyonlarında iştahsızlık görülebilir.

Sarılık: Karaciğer ve kanda yerleşen parazitler sarılığa neden olabilmektedir.

Diğer Bazı Belirtiler: Dehidrasyon, öksürük, egzersiz intoleransı, deride dökülmeler, tüy dökülmesi, deride kızarıklıklar, idrarda kan, işeme güçlüğü, sinirsel belirtiler, görme kaybı…

Aslında belirtileri daha da çoğaltmak mümkündür. Fakat genel itibari ile bunları söyleyebiliriz. Sitemizde spesifik olarak parazitlerin genel özelliklerinden ve neden olduğu semptomlardan bahsetmekteyiz. Bunları arama yaparak görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Parazit hapı ile parazitin oluşmasının önüne geçilir mi? Yoksa olan parazitimi döker?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu