Köpeklerde İdrar Kaçırma Problemi

İdrar kaçırma problemi hemen her yaştaki köpeklerde görülebilen bir problemdir. Buradaki idrar kaçırma olayını henüz tuvalet eğitimini tam olarak almamış olan yavru köpeklerde idrar yapma olayı ile karıştırmamak gerekir. Bahsedeceğimiz konu normalde tuvalet eğitimini almış olan bir köpeğin çeşitli patolojik veya psikolojik sebeplere bağlı olarak idrarını tutamaması, idrarını kontrolsüz ve uygun olmayan yerlere yapmasıdır.

İdrar kaçırma problemi dişi köpeklerde erkek köpeklere oran ile daha fazla görülmektedir. Yine yaşlı olan köpeklerde bu tarz problemler daha fazla görülür. Aynı zamanda kısırlaştırma operasyonu sonrasında ani olarak hormon değişikliklerinin oluşması bu tarz bir olayın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Probleminin Nedenleri

Neden olan birçok faktör saymak mümkündür. Genel olarak nedenleri patolojik nedenler ve psikolojik nedenler olarak ayırmak mümkündür.

  • İdrar kaçırmanın en önemli nedeni idrar kesesini kontrol eden sinirlerin değişik nedenlere bağlı olarak tam olarak görev yapamamasıdır. Bu sinirler üzerine etkili olan ilaçlar, sinir üzerindeki hasarlar idrar kaçırmaya neden olur. Yine bazı operasyonlar esnasında meydana gelen sinir hasarları da bu problemin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.
  • İdrarın kese içerisinde tutulmasını sağlayan sifinkter kasındaki hasarlar ve tahribatlar yine idrar kaçırmanın nedenleri arasındadır.
  • Üriner sistem enfeksiyonları esnasında idrar kaçırma durumu da görülebilir. Genellikle başka belirtiler ile beraber seyreder.
  • İdrar kesesinde oluşabilen polipler ve tümörlerde idrarın kese içerisinden istemsiz bir şekilde dışarı atılmasına sebep olabilir.
  • Erkek köpeklerde prostat hastalıkları idrar kaçırmanın önemli sebepleri arasındadır.
  • Ani hormon değişimleri idrar kaçırmaya sebep olabilir.
  • Yine evden ayrılma, uzun süre yalnız kalma, korkma gibi durumlarda da idrar kaçırma problemini görebilmekteyiz.

Belirtileri

İdrar kaçırma uyurken veya uyanıkken olabilir. Hastalık dolayısı ile meydana gelen idrar kaçırmalar genelde sızıntı şeklindedir. İdrar kaçırma ile beraber köpekler genellikle vulva veya penis bölgesini yalarlar. Bunun yanında idrar ile sürekli bulaşık olan bu bölgelerde kızarıklık, kaşıntı gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Başka bir hastalığa bağlı olarak şekillenen idrar kaçırma olaylarında primer nedene bağlı olarak birçok farklı belirti ortaya çıkabilir.

Tedavi Seçenekleri ve Önlemler

İdrar kaçırmanın nedenini belirlemek oldukça önemlidir. Bir veteriner hekim tarafından yapılacak olan kapsamlı muayene ile neden belirlendikten sonra tedavi seçeneklerini konuşmak daha mantıklıdır. Nedene göre değişik medikal ve operatif tedavi seçenekleri mevcuttur.

Bu tarz bir peoblem ile karşı karşıya iseniz neden belirlenip, tedavi başarı ile sonuçlanana kadar idrarın bulaştığı bölgelerin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu durumun daha da ciddi hal almasını engelleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu