Köpeklerde Karaciğer Kanseri (Hepatosellüler Karsinoma)

Köpeklerde görülen karaciğer kanserlerinin çoğunluğu hepatosellüler karsinoma’dır. Hepatosellüler karsinoma karaciğerin epitel dokusunun kötü huylu tümörüdür. Bu tümör özellikle orta yaş üstü köpeklerde görülmektedir. Neden olarak kesin bir neden söz konusu olmamak ile beraber bazı toksinlerin ve karaciğer hastalıklarının bu kansere neden olabileceği ile ilgili bilgiler vardır.

Köpeklerde Hepatosellüler Karsinoma Belirtileri

Başlangıçta belirtiler net olarak ortaya çıkmaz. Karaciğer dokusunda bozulmalar, düzensizlikler ve büyüme olmasına rağmen bunu ilk aşamalarda tespit etmek zordur. Kanser biraz ilerledikten sonra diğer belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ve zayıflama öncelikli olarak karşımıza çıkan genel belirtilerdir. Bunun yanında aşırı su içme, ishal, kusma gibi belirtilerde ortaya çıkar. Bunun yanında karında özellikle karaciğer bölgesinde şişme ve karında kanamalar görülebilir.

Tanı ve Tedavi

Tanı için eğer şüpheli bir durum varsa kan parametreleri ve karaciğer enzim parametreleri incelenir. Aynı zamanda ultrason ile karaciğer dokusunun durumu hakkında bilgi edinilebilir. Kesin tanı için karaciğerden alınacak biyopsi sonucuna bakılır. Biyopsi sonucunda görülen hücrelere göre tanı konur.

Tedavide hastalığın şiddetli ve tümörün durumu önemlidir. Genellikle tek parça olarak meydana gelen tümörlerde operasyon ile başarı şansı vardır. Eğer yaygın bir tümör oluşumu söz konusu ile buna operasyon ile müdahale etmek mümkün değildir. Kemoterapi olarak ise başarı şansı düşüktür. Operasyon ile tedavi edilenlerde bunun yanında kan nakli vb. yardımcı uygulamalarda gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu