En Az Tüy Döken 10 Kedi Irkı

Kedi sahiplenmek isteyenlerin en çok çekindikleri konulardan birisi tüy dökülmesi ve ev içerisinde kedi tüylerinin bulunmasıdır. Aslında kedilerde tüy bakımı doğru ve düzenli yapıldığında bu sorunla minimum seviyede karşılaşırsınız. Yine de kedi sahiplenmek isteyenler tüyleri az dökülen veya hiç dökülmeyen kedi ırklarını merak ediyorlar. Daha önce “Tüy Dökmeyen 5 Kedi Irkı” konumuzda sizlere tüysüz olan ve tüy dökme problemi olmayan kedi ırklarını tanıtmıştık. Bu konumuzda ise sizlere tüyleri az dökülen ve tüy sorunu en az olan kedi ırklarını tanıtacağız.

Tabi ki kedi tüyüne karşı bir alerjiniz varsa aşırı tüylü kediler ve tüy dökme problemi daha fazla olan kediler ile yaşamanız zor olabilmektedir. Bu durumda da tüy dökme problemi en az olan kedi ırkları avantajlı olacaktır.

En Az Tüy Döken Kediler

Eğer kediniz tüysüz bir kedi ırkı değilse az veya çok tüy dökecektir. Önemli olan bu tüy dökülmesini minimum seviyede tutmaktır. Bunun içinse yapılması gerekenler kedinizin beslenmesine dikkat etmeniz ve tüy bakımını önemsemenizdir. Bu iki konuya dikkat ettiğiniz takdirde tüy dökülmesi sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz azalacak, en azından bunun bir sorun haline dönüşmesi engellenecektir.

1. Sfenks Kedisi (Sphynx)

Tüysüz kedi denildiğinde akla ilk gelen ırk ve ülkemizde de bu kategoride en çok beslenen kedi olduğundan dolayı sphynx ile konumuza başlamak istedik. Bu ırkın en önemli özelliği tüysüz olmasıdır. Dolayısı ile tüy dökülmesi gibi problemler ile karşılaşma ihtimali söz konusu değildir. Bu ırkın kökeni Kanada’dır. Görüntü olarak biraz soğuk olmasına rağmen oldukça sıcakkanlı, cana yakın, sahibine bağlı ve yumuşak huylu bir kedi ırkıdır. Ortalama yaşam süresi 10-13 yıl arasındadır. Tüyleri olmadığı için sıcaklık değişimlerine karşı duyarlıdır. Düzenli olarak banyo yaptırılması gerekmektedir.

2. Bengal Kedisi

Kısa tüylü kedi ırklarından birisi olan Bengal kedisinin kökeni Amerika’dır. Görüntüsüne baktığımızda kedigiller sınıfının leopar gibi vahşi üyelerine benzemektedir. Fakat karakter olarak oldukça uysal bir yapıya sahiptir. Yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar. Bu ırkı ikinci olarak vermemizin nedeni tüy dökülme problemi az olan ve tüy bakımı kolay olan ırklardan birisi olmasıdır. Bunu kısa ve kalın tüylerine borçludur. Aynı zamanda birçok kedinin nefret ettiği yıkanmadan, bu ırkımız hoşlanabilir. Yani hava koşulları olduğunda sık sık yıkayabilirsiniz. Böylece tüy sorunlarını daha da azaltabilirsiniz. Ortalama yaşam süreleri 13-16 yıl arasındadır.

3. Siyam Kedisi

Ülkemizde yaygın olarak beslenen ve bilinen bir kedi ırkıdır. Kökeni Güneydoğu Asya’da yer alan Tayland’dır. Kendine has bir görüntüye sahiptir. Yüzün ön kısmı, kulakları, patileri ve kuyrukları koyu renkli, diğer kısımları ise açık renklidir. Kısa tüylü bir ırk olan Siyam kedilerinin tüy bakımı kolaydır ve tüy dökme problemleri, birçok ırka göre daha azdır. Oldukça zeki olan bu ırkın, insanlar ile iletişimi de iyidir. Sevecen ve genellikle iyi huyludur. Sakin karakteri ile evlerde ve apartman dairelerinde bakıma uygundur. Ortalama yaşam süresi ise 15-18 yıl arasında değişmektedir.

4. Bombay Kedisi

Bu ırk Birman kedisi ve American Shorthair kedisinin melezlenmesi ile ortaya çıkmış olan kısa tüylü bir kedi ırkıdır. Parlak siyah renkli tüylere sahiptir ve göz renkleri ise sarıdır. Bu görkemli tüyleri, birçok ırka göre daha az dökülmektedir ve az tüy döken bir kedi arayanlar için oldukça uygun bir ırktır. Karakteri çok yumuşak ve çekingendir. Yabancı kişilere karşı başlangıçta çekinik davranabilir ama alıştığında oldukça arkadaş canlısıdır. Çocuklar ile de oldukça iyi anlaşır. Ayrıca tasma ile kedisini gezdirmek isteyenler içinde uygun bir ırk olabilir. Birçok ırk bundan nefret edebilir, bunu bilmelisiniz. Ortalama yaşam süreleri ise iyi bakım koşullarında 15-20 yıl civarındadır.

5. Devon Rex Kedisi

Kısa tüylü kedi ırklarından birisi olan Devon Rex ırkı, 1950’li yılların sonunda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Görüntü özelliklerine baktığımızda dalgalı veya hafif kıvırcık tüyleri ve büyük kulaklarıyla bilinirler. Tüyleri seyrek olduğundan çok fazla dökülme yaşanmaz. Tüy bakımına biraz dikkat ettiğiniz takdirde çok bir sorun yaşamazsınız. Oldukça zeki olan bu kedilerin insanlar ile ve diğer kediler ile iletişimi de iyidir. Oyun oynamayı seveler, meraklıdır ve yalnız kalmayı sevmez. Suyu seven kedilerden birisidir. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

6. Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

Bu ırk ilk olarak Kuzey Avrupa’da 1860’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Sonrasında diğer ülkelere yayılmıştır. Dış görüntü olarak British Shorthair ırkına benzemesine rağmen farklılıklar vardır. Gri renkli tüylere sahip olan bu ırkın, gözleri ise zümrüt yeşili rengindedir. İlginç olan doğduklarında gözleri sarı renktedir ve giderek yeşile dönüşür. Oldukça nazik bir kedi olmasına rağmen bazı konularda ise disiplinlidir. Fakat iyi bir aile kedisi olabilir. Çocuklara karşı oldukça sevecen ve naziktir. Kısa tüylü bir ırk olan bu ırkın tüy sorunları da oldukça azdır. Yumuşak bir fırça ile tüylerinin ara sıra taranması yeterli olmaktadır. Ortalama yaşam süreleri ise 13-17 yıl arasındadır.

7. Lykoi Kedisi

Dünya’daki en yeni kedi ırklarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. 2011 yılında ortaya çıkan bu kedi ırkı, 2017 yılında Dünya’daki önemli kedi dernekleri tarafından ayrı bir ırk olarak tanımlanmıştır. Görünüm olarak hayli ilginçtir ve seyrek tüylere sahiptir. Görüntü olarak küçük bir kurda benziyor ve ismi de Yunanca “kurt” kelimesinden geliyor olsa da ev ortamı için oldukça sakin ve uysal bir kedidir. Zarif ve ince bir vücut yapısına sahip olan bu ırkın tüyleri orta uzunlukta ama oldukça seyrektir. Bu da tüy dökülmesi problemlerinin oldukça az görülmesini sağlamaktadır. Her ne kadar ırk hakkında çok detaylı bilgiler henüz olmasa da ortalama yaşam süresi 12-15 yıl olarak düşünülmektedir. Nadir bulunan bir kedi ırkıdır.

8. Exotic Shorthair

Bu ırk İran kedisi ile American shorthair kedisinin birleşmesi ile ortaya çıkmış olan bir ırktır. Konumuz tüyler ile alakalı olduğundan öncelikli olarak bu konuda bilgi verelim. Exotic shorthair kedilerinin tüyleri yavruluk döneminde uzun ve yumuşaktır, yetişkin olduklarında ise tüyleri kısalır. Eğer ölü tüyler düzenli bir şekilde fırçalanarak uzaklaştırılırsa, tüy dökme sorunları ile çok az karşılaşırsınız. Aynı zamanda kendini temizleme konusunda biraz tembel oldukları için diğer birçok kedi ırkına göre biraz sık banyo yaptırmanız gerekebilir. Çok fazla hareket etmeyi sevmezler ve sakin yaşamak isterler. Buna rağmen oldukça oyuncu, uysal ve sahiplerine bağlıdır. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır.

9. Colorpoint Shorthair

Siyam kedilerine benzeyen ve siyam kedileri ile karıştırılan bir kedi ırkıdır. Bu ırkın ortaya çıkmasında Siyam kedisi ile beraber Habeş kedisi ve American shorthair ırkları da rol oynamıştır. Araştırmacıların yaptığı bazı melezlemeler sonucunda yeni bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. Genel olarak vücutları ince ve narin yapılıdır. Ön bacakları, arka bacaklarına göre biraz daha kısadır. Kuyrukları ise uzundur. Gözleri çoğunlukla mavi renklidir. Kısa tüylü bir kedi ırkı olan colorpoint shorthair ırkının tüyleri aynı zamanda yumuşak ve parlaktır. Oldukça hareketli bir ırk olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda insanlar ile iletişimleri iyi düzeydedir. Ortalama yaşam süresi 14-18 yıl arasında değişmektedir.

10. Korat Kedisi

Bu ırkın kökeni Tayland’dır ve bilinen en eski kedi ırklarından birisidir. Gri mavimsi veya yağmur bulutu grisi renkli parlak tüylere ve yeşil gözlere sahiptir. Tayland’da iyi şans getirdiğine inanılır ve düğünlerde gelinlere hediye edilir. Sahibine oldukça bağlıdır ve bir köpek gibi dışarıda peşinizden gezebilir. Sahibinin yanından neredeyse hiç ayrılmaz. Ayrıca zeki, çocuklar ile iyi anlaşan ve sevecen bir ırktır. Kısa tüylü bir kedi olan korat kedisinin tüylerini haftada birkaç kez fırçalamanız ve ölü tüyleri uzaklaştırmanız yeterli olacaktır. Bu sayede tüy problemleri en aza iner. Ortalama yaşam süreleri ise 17-19 yıldır.

Bu konumuzda sizlere tüy problemini en az yaşayacağınız bazı kedi ırklarını vermeye çalıştık. Yeni kedi sahiplenmek isteyenler için oldukça önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz. Kedi sahiplendikten sonra problem yaşamamak adına sahipleneceğiniz kedi ırkını iyi araştırmanız ve size uygun bir kedi ırkı seçmeniz doğru olacaktır.

Kedi sahibi kişilerden tüy dökülmesi ve diğer tüy problemleri ile ilgili tecrübelerini aşağıdaki yorum bölümünden yazmasını ve böylece yeni kedi sahipleneceklere yardımcı olmalarını rica ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu