Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

Kediler doğal ortamlarında avlanarak beslenen canlı türlerindendir. Kuş ya da böcek gibi canlıları yiyerek beslenen kediler gerekli olan su ihtiyaçlarını da yine doğal ortamlarından karşılarlar. Evcilleştirilmeye başlanan kedilerin zamanla beslenme alışkanlıkları da değişiklik göstermeye başlamıştır. Böylece evde beslenen kedilerin beslenme ihtiyaçları kediler için özel olarak üretilen kedi mamalarıyla karşılanır. Kedi sahibi bireylerin kendi tükettikleri yiyecekleri kediye vermekten kaçınmaları gerekmektedir.

Bunun sebebi ise insanların tükettiği bazı yiyecekler kediler için zararlı olabilir. Hatta kedilerin zehirlenmesine kadar sebep olabilir. Bu yüzden kedinizin sevebileceği ve onun besin ihtiyaçlarını karşılayacak bir kedi maması tercihi yapmalısınız. Kedi mamaları kedilerin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Yavru, yetişkin ya da yaşlı dönemlerinde ihtiyaçları olan besinler düşünülerek özel olarak kedi mamaları üretilir.

Kedi Mamasının Çeşitleri Nelerdir?

Kedi mamalarının birçoğu kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve minik dostlarımızın damak tadına uygun bir şekilde hazırlanır. Yine de istisnai durumlar olabileceği gibi bazı kediler mama konusunda biraz seçici davranabilirler. Bu sebeple kedinizin sevebileceği bir mamayı tüketmesi için farklı birkaç mama markası ve çeşidi deneyebilirsiniz. Tabii ki mama çeşitlerini denerken kedinizin yaşını, gerekli besin ihtiyaçlarını ve genel sağlık durumunu da göz ardı etmemeniz gerekir. Bu doğrultuda ki bazı kedi maması çeşitleri şu şekilde sıralanabilir.

Yavru Kedi Maması

Kediler ilk 4-5 haftalarında ihtiyaçları olan tüm besini anne sütüyle karşılarlar. 7 haftalık oldukları zaman normal şartlarda anne sütünden kesilirler. Sütten kesildiklerinde ise yavru kediler için özel olarak üretilmiş olan yavru kedi mamaları ile beslenebilirler. Yavru kedi mamaları diğer kedi mamalarına göre vitamin ve mineral değeri daha yüksek olan mamalardır. Kedilerin ağız ve diş yapısına da uygun olan bu mamalar farklı seçeneklere sahiptir. Birçok marka yavru kedi maması üretimi yapmaktadır.

Mama seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mamanın tazeliği ve içeriğinin zengin olmasıdır. Bu kriterler göz önünde bulundurularak birkaç farklı mama denemesi yapılabilir ve kedinin severek yediği kuru mama tercih edilebilir. Aynı mamayı sürekli olarak vermek de çok doğru olmayacaktır. Ara ara besin değerleri farklı olan mamalar değiştirilerek kedinin ihtiyaçları karşılanabilir. Kedilerde mama değişimi hızlı bir şekilde yapılmamalıdır. Bu kediye zarar verebilir. Tüm bunların yanı sıra yavru kedi maması kullanırken mutlaka bir veteriner hekimim verdiği beslenme tablosuna uygun mamalar seçilmelidir. Böylece yavru kedinizin tüm besin ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılayabilmeniz mümkün olur.

Yetişkin Kedi Maması

Kedi maması çeşitlerinden bir tanesi de yetişkin kedi mamalarıdır. Yetişkin kedi mamaları 1 yaşından itibaren 7-8 yaşına kadar tüketebilecekleri mamalardır. Yetişkin bir kedinin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için alması gereken bazı temel gıda maddeleri bulunmaktadır. Yetişkin kuru mama çeşitleri içerisinde protein, karbonhidrat, vitamin, su ve mineral gibi besin maddeleri dengeli bir şekilde yer alır. Yetişkin kedi maması seçimi yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken konu kedinin damak tadına uygun olan bir mama seçimi yapmak olmalıdır. Bunun yanı sıra tüketeceği mamanın veteriner hekimden alınmış bir beslenme programı eşliğinde verilmesi gerekir. Her ne kadar mamaların içerisinde yetişkin bir kedinin alması gereken besinler olsa da kedinin hangi maddeleri ne kadar alması gerektiği konusu ancak bir veteriner yardımıyla öğrenilebilir. Yetişkin olan kediler az az ama sık sık mama tüketirler. Bu yüzden mamanın tamamını bir seferde bitirmeyebilirler, bu onların iştahsız olduğunu göstermez. Yetişkin bir kedi için ideal mama miktarı kuru mama paketi üzerinde tablo şeklinde mevcuttur. Günde bir seferde değil de yiyeceği miktarı öğünlere bölmek çok daha doğru olacaktır.

Yaşlı Kedi Maması

7 yaş ve üzeri kediler artık yaşlı kediler olarak kabul edilirler. Bu dönemlerde kedilerin enerji düzeyleri düştüğü için daha az hareket ederler. Hareket kabiliyetleri azaldığı için kilo almaya daha meyilli olurlar. Aşırı kilo sebebiyle sağlık sorunları daha fazla yaşanacağı için yaşlı kedilerin beslenmelerine ekstra dikkat edilmelidir. Bu yüzden yaşlı bir kedi için mama seçimi yapılırken sağlık sorunları ve kısırlaştırılmış olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer kedi kısırlaştırılmış ise kısırlaştırılmış yaşlı kedi maması seçilmelidir. Yaşlı olan kedilerin bazı vitamin ve mineral ihtiyaçları artmaktadır. Bu yüzden yaşlı kedi mamaları özle olarak üretilip gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılar. Birçok farklı çeşidi olan yaşlı kedi mamalarının, tahıllı, tahılsız, balıklı, etli, hindili gibi çeşitleri mevcuttur. Böbrek yetmezliğinin daha çok görüldüğü yaşlı kedilerin beslenme ihtiyaçları konusunda daha hassas davranmalı ve gün içerisinde yeterli miktarda taze su içmeleri de sağlanmalıdır.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kedi dostlarımız için özel olarak üretilen kedi mamalarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Kedilerin kısırlaştırılmalarının faydaları pek fazladır. Dişi kedilerde yumurtalık ve kistleri iltihap olasılığına karşı, erkeklerde ise testis problemleri riskini ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra kedilerdeki bazı olumsuz davranışları da ortadan kaldırır.

Fakat kısırlaştırılan kedilerin metabolizmaları yavaşlar. Bu da aşırı kilo almaya sebep olacağı için kısırlaştırılmış kedi maması kullanımı önerilmektedir. Kısırlaştırılmış kedi maması kullanımının en önemli noktası paketin üzerinde yazılan miktar kadar kullanılması gerektiğidir. Aksi olduğu zaman kedi her mama istediğinde verilirse kedinin kilo alması engellenemez.

Tahılsız Kedi Maması

Tahılsız olan kedi mamaları hem yavru kediler hem de yetişkin kediler için tercih edilebilir kedi mamalarıdır. Birçok farklı çeşitte olan tahılsız kedi mamalarını kuzu etli, sebzeli, balıklı, ve tavuklu olarak bulabilirsiniz. Tahılsız kedi mamaları özellikle hassas bir sindirim sistemine sahip olan ve deri problemleri yaşayan kediler için tercih edilebilir. Kedilerin doğal beslenme alışkanlıklarına uygun olarak üretilen bu mamalar zengin içeriklere sahiptir. Bu sayede bir kedinin günlük besin ihtiyacını karşılayabilir niteliktedir.

Kedi Maması Fiyatları Nasıldır?

Bir kedi sahibi için tabii ki uygun fiyatlı kedi maması temin etmek çok önemlidir. Kedi mamaları hem ekonomik olmalı hem de herkesin kolaylıkla ulaşabileceği ürünler olmalıdır. https://www.juenpetmarket.com adresinde tüm ırk ve tüm yaşlardaki kediler için kaliteli kedi maması çeşitlerini uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu