Köpeklerde Lyme Hastalığı

Lyme hastalığı, kene kaynaklı olan ve insanları da etkileyen bir hastalıktır. Borrelioz spiroketler nedeniyle oluşturulur. Lyme hastalığı Ixodes ricinus cinsi keneler tarafından taşınan ve yayılan Borrelia burgdorferi sensu lato nedeni ile meydana gelir. Keneler vücuda yapıştıktan sonra etkenler konağa girer ve burada bağ dokulara ve diğer dokulara yayılır. Bu şekilde enfeksiyon başlar.

Borrelia burgdorferi sensu lato isimli bakteri doğada normal olarak bazı canlılarda bulunur. Bu canlılara yapışan keneler bakterileri alır ve bu şekilde bakteriler diğer canlılara da yayılım gösterir. Birçok canlıda herhangi belirti vermezken; köpeklerde ve insanlarda belirtiler oataya çıkabilir.

Lyme Hastalığı Belirtileri

Etken vücuda girdikten sonra ilk belirtiler inflamatuvar reaksiyonlar neticesinde başlar. Sonrasında şekillenen belirtiler ise; ateş, iştahsızlık, lenf yumrularında büyüme, halsizlik, topallık gibi belirtilerdir. Köpeklerde belirtiler genellikle hafiftir. İnsanlarda daha şiddetli belirtiler ortaya çıkar.

Tanı ve Tedavi

Hastalığın spesifik bir belirtisi olmadığı ve genel klinik tablonun genelde hafif olması nedeni ile bu belirtilere bakarak kesin tanıyı koymak zordur. Topallık bu anlamda en büyük belirtidir diyebiliriz. Bir kene enfestasyonu ve bundan bir süre sonra şekillenen yukarıda saydığımız belirtiler hastalıktan şüphe ettirir. Spesifik bir hematolojik veya biyokimyasal parametre yoktur.

Tedavisinde çeşitli antibiyotikler uzun süreli olarak kullanılır. Antibiyotik olarak doksisiklin, amoksisilin, azitromisin, kloramfenikol tercih edilebilir. Aynı zamanda inflamasyon için NSAID ilaçlar kullanılabilir.

Korunma

Bu hastalığa karşı korunmada dış parazit mücadelesi ve Lyme aşısı önem taşımaktadır. Düzenli olarak dış parazit uygulamaları yapılmalı ve Lyme aşıları da yıllık olarak tekrarlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu