Köpeklerde Otitis Externa

Köpeklerde en sık görülen kulak hastalıklarından birisi otitis externa’dır. Otitis externa kısaca, dış kulak kanalı derisinde değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan yangıdır. Yangıya parazitlerden veya diğer mikroorganizmalardan kaynaklı olabilir.

Köpeklerde Otitis Externa Çeşitleri

  • Otitis externa examatosa
  • Otitis externa ulserosa
  • Otitis externa purulenta
  • Otitis externa pustulosa
  • Otitis externa crustosa
  • Otitis externa verrucosa
  • Otitis externa seruminosa

Köpeklerde Otitis Externa Nedenleri

Çok fazla neden sıralamak mümkündür. Travma ile su en önemli nedenlerdendir. Çeşitli nedenler ile kulak kepçesinin iç yüzünde veya kulak kanalında bir travma oluşması yangıya sebep olabilir. Bu genellikle kulak kanalına yabancı cisim kaçması şeklinde meydana gelir. Aynı zamanda kulak kanalına su kaçması ve nemli bir ortamın burada oluşması mikroorganizmalar için bir üreme alanı oluşturmakta dolayısı ile otitis externaya sebep olabilmektedir. Sıcak ve soğuk havalarda nedenler arasında sayılır. Tüm bu ve buna benzer hazırlayıcı faktörler neticesinde kulak kanalınında mikroorganizmalar için iyi bir üreme alanı olması, yangıya sebep olur ve şiddetlendirir. Bunlar dışında özellikle sarkık kulaklı ırklarda ırk özelliğinden dolayı bu tarz kulak problemleri ile daha çok karşılaşılır. Bu nedenle sarkık kulaklı ırklar daha duyarlıdır.

Köpeklerde Otitis Externa Belirtileri

Kulakta meydana gelen akıntı ve kötü koku ilk önce görülebilen belirtilerdir. Yine kulak bölgesinde bir ağrı söz konusudur. Eğer yangı tek taraflı ise sıkıntılı kulak tarafına doğru baş eğik tutulabilir. Kulak bölgesini sürekli kaşıma isteği önemli belirtiler arasındadır. Kaşıntı bazen çok şiddetli olabilir ve başını yere sürtebilir.

Dış kulak yoluna bakıldığında derinin kızarık bir hal aldığı ve bir akıntı olduğu görülür. Hastalığın şiddeti ve neden olan mikroorganizmaların özelliğine göre akıntının karakteri değişebilir. Yine kulak kepçesinin iç yüzünde ve kulak kanalında kurumuş veya nemli kirler ve kabuklanmalar görülebilir.

Köpeklerde Otitis Externa Tedavisi

Tedavi değişik şekillerde yapılabilir. Hastalığın şiddeti ve formu tedavinin belirlenmesinde önemlidir. Genellikle medikal tedavi seçenekleri uygulanır. Akut otitis externalarda bu uygundur. Bunun yanında cerrahi yöntemler özellikle kronik olan otitis externalarda uygulanabilir.

Medikal tedavide öncelikli olarak kulak kanalının uygun antiseptikler ile temizliği sağlanmalıdır. Bunun öncesinde kulaktan swap alınarak etkenin belirlenmesi tedavide başarı şansını oldukça artırır. Uygun pomadlar ve duruma göre parenteral uygulamalar yapılır. Tedavide çok fazla seçenek olduğundan veteriner hekim en uygun olanı uygulayacaktır.

Eğer durum ciddi ise ve dış kulak kanalı ciddi anlamda hasar almış ve daralmış ise operatif yöntemler uygulanabilir. Bunun için değişik yöntemler vardır.

Öneriler

  • Köpeklerde kulak temizliği oldukça önemlidir. Köpeklerde kulak temizliği uygun şekilde ve düzenli olarak yapılmalıdır. Bu kulak hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Eğer köpeğinizde kulakta bir akıntı veya kaşıntı tespit ederseniz en kısa sürede bir veteriner hekime muayene ettiriniz. Çünkü erken tanı ile tedavi oldukça kolay olmaktadır. Eğer geç kalınırsa bu basit tedavinin yerine ciddi operasyonlar alabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu