Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Anne kediler yaklaşık olarak 63 günlük bir gebelik sürecinden sonra yavrularını Dünya’ya getirirler. Kedi yavruları Dünya’ya ilk geldiklerinde gözleri kapalıdır ve göremezler. Aynı zamanda bu yavruların duyma yetenekleride yoktur. Yani basit bir ifade ile kör ve sağır olarak Dünya’ya gelirler. Yeni doğan yavru kediler ilk günlerindeki hareketlerini koku alma ve dokunma duyuları ile gerçekleştirirler. Anneleri zaten özellikle ilk 24 saatte sürekli olarak yavrularının yanında olur, onları yalar ve temizler. Yavrularda koku alma ve dokunma hisselerini kullanarak annelerinin memelerini bulurlar ve sütlerini emerler.

Gözleri Ne Zaman Açılır?

Yavru kedilerde gözlerin açılma süresi farklılık gösterebilir. Genel olarak 7 ile 14 gün arasında yavru kedilerin gözleri açılır. Gözler açılmasına rağmen ilk günlerde görme yetenekleri henüz gelişmemiş haldedir. Gözler açıldıktan sonra, bir süre daha göremezler. Yaklaşık olarak 3 haftalık olduklarında etrafı görecek kadar görme duyuları gelişmiştir.

Göz Renkleri Ne Zaman Belli Olur?

Uygun zaman gelip gözleri açılan yavru kedilerin neredeyse tamamının gözleri ilk günlerde mavidir. Fakat bu mavilik kedi büyüdükçe renk değişir ve kedinin asıl göz rengi ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 1 ayını dolduran yavru kedinin göz renginde değişiklik meydana gelmeye başlar. Bu değişikliği dikkatle baktığımızda anca fark ederiz. Yavru kedi 1,5 aylık olduğunda bu değişim kendisini biraz daha belli eder. 2. ayını dolduran yavru kedilerde ise artık değişim rahatlıkla görülür hale gelir. Tam olarak göz renginin oturması ise 3-4 ayı bulabilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu