Köpeklerde Tırnak Bakımı ve Kesimi

Köpeklerde düzenli olarak tırnak bakımı ve kesimi oldukça önemlidir. Köpekler doğal koşullarda sürekli olarak hareket ettiklerinden ve birçok farklı yüzey ile tırnakları temas halinde olduğundan doğal olarak bir aşınma meydaha gelir. Fakat özellikle evde bakılan köpeklerde bu pek mümkün olmamaktadır. Ortalama olarak günde 30-45 dakika arasıyürüyüş yaptıklarını varsayarsak bunun dışında hareketsizdirler. Hareket etseler bile hareket ettikleri alanlar tırnakları doğal olarak törpülemeye yetmemektedir. Bu nedenle düzenli olarak tırnakların kesilmesi gerekir.

Tırnak Neden Kesilmelidir?

Köpeklerde tırnaklar uzar. Dediğimiz gibi doğal ortamlarda bu uzayan tırnaklar törpülenir ama evde bakılanlarda bu mümkün olmaz. uzayan tırnaklar ile özellikle sert zeminlere basıldığında tırnak köküne bir baskı hissedilecektir. Bunun neticesinde ise tırnak ve parmakta ağrı oluşacaktır. Bu köpeğinize ciddi rahatsızlık verir. Aynı zamanda uzayan tırnaklarda zamanla tırnak köklerinde kanamalarda şekillenebilmektedir. Bir diğer husus ise uzun tırnaklarda yere doğru bir bir şekilde basmak zor olmaktadır. Bu ise çeşitli ortopedik sorunları beraberinde getirebilir. Tüm bunların önüne geçmek için tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir.

Resim: Köpeklerde uzun tırnak ve normal tırnak ile yere basma.

Köpek Tırnak Basma

Köpeklerde Tırnak Nasıl Kesilir?

Köpeklerde tırnakları kesmek için özel tırnak makasları kullanmak doğru olacaktır. Köpekler için çeşitli boylarda üretilmiş çok farklı tırnak makasları vardır. Bunlardan uygun olan birisi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

Uygun tırnak makasınız varsa tırnak kesme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda bir veteriner hekimden veya bu konuda deneyimli birisinden destek almanız daha iyi olacaktır. Özellikle koyu renk tırnaklı köpeklerde canlı dokulara hasar verme ihtimali söz konusudur. Tırnakların bir kısmında canlı doku bulunmaktadır. Tırnakları bu canlı dokunun 3-5 mm önünden, canlı dokuya temas ettirmeden kesmeniz gerekir. Açık renk tırnaklı köpeklerde canlı dokuyu daha koyu veya pembemsi renginden kolay ayırırsınız. Fakat koyu tırnaklılarda bu ayrımı yapmak biraz zor olabiliyor. Bu konude tecrübeli birisinden destek alınız.

Resim: Tırnağın kesilmesi gereken yer.

Köpek Tırnak Kesimi

Köpeklerde tırnaklar belirli aralıklar ile uzar. Bu köpeğinize özellikle tırnak köklerine baskı yaparak rahatsızlık verir. Sizin bu durumda yapmanız gereken düzenli aralıklar ile tırnakları kestirmenizdir. Uygun bir tırnak makası ve deneyimli birisi ile bu işlemi düzenli olarak yaptırınız. Veteriner kliniklerinden uygun ücretler (10-20 TL) ile bu işlemi yaptırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu