Muhabbet Kuşlarında Tırnak Kesimi

Uzamış olan tırnaklar muhabbet kuşlarına ve sizlere rahatsızlık verebilir. Bu durum özellikle muhabbet kuşunun tünemesini zorlaştırır. Bu nedenle belirli aralıklar ile tırnakların kesilmesi faydalı ve doğru olacaktır. Önemli olan nokta tırnakların ne zaman kesileceği ve nasıl kesileceği hususuna dikkat etmektir. Herhangi bir yanlış uygulama yapmamak ve kuşunuza zarar vermemek için bu konuda bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Tırnaklar Ne Zaman Kesilmelidir?

Muhabbet kuşlarının tırnakları sürekli olarak belirli bir uzunlukta olmalıdır. Fakat bazen bu uzunluk artar. Bu durum kuşa, size ve çevreye zarar vermeye başlar. Eğer kuşunuzun tırnağı kafes tülüne, kıyafetlere, perdeye, halıya sık sık takılıyorsa artık tırnakları kesmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda uzayan tırnaklara yakından baktığınızda sizde uzamayı rahatlıkla fark edebilirsiniz. Tırnaklarda bir canlı doku kısmı ve bir de ölü doku kısmı vardır. İnsanların tırnakları ile benzetebiliriz. Bizim için önemli nokta ölü tırnak kısmının ne kadar uzağıdır. Eğer bu kısım birkaç milimetreden uzun hale gelmiş ise rahatsızlık vermeye başlar.

Eğer kuşunuz ile sık ilgileniyorsanız ve onun hareketlerini takip ediyorsanız; tırnaklarına yakından bakmasanız bile uzamış olduklarını hissedeceksiniz. Fakat yine de kuşunuzu sakin bir şekilde elinize alarak kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda tüneğinde veya herhangi bir yerde dururken de tırnaklarına bakarak durum tespiti yapabilirsiniz.

Tırnaklar Nasıl Kesilir?

Muhabbet kuşunun tırnakları oldukça hassastır. Tırnak üzerinde canlı bir doku ve sonrasında cansız tırnak dokusu yer alır. Bu ayrımı iyi yapmak gerekir. Yani canlı dokuya zarar vermeniz kanamalara ve başka sorunlara sebep olabilir. Özellikle bu işte deneyimi olmayan kişilerin; ilk olarak deneyimli kişiler bu işlemi yaparken izlemesi doğru olacaktır.

Muhabbet kuşunuzun tırnağını kestirmek istiyorsanız öncelikli olarak bir veteriner hekimden yardım almanız en doğrusu olacaktır.

İlk olarak canlı ve ölü dokuyu ayırt ediniz. Açık renk tırnaklara sahip olan kuşlarda bunu çok rahatlıkla görürsünüz. Canlı kısım kırmızımsı ve pembemsi bir dokuya sahiptir, diğer kısım yani ölü kısım ise şeffaf bir yapıdadır ve insan tırnağının uzamış kısmı gibi bir görüntüye sahiptir. Birkaç kez tecrübe ettikten sonra bu farkı çok rahat bir şekilde anlarsınız.

Koyu renk tırnağa sahip olan kuşlarda tırnak kesimi çok daha zor ve riskli olabilir. Bu nedenle bu tarz kuşlarda tecrübeli birisinin tırnağı kesmesinde fayda vardır. Genellikle hissiyat ile kesim yapılmaktadır. Eğer tecrübeniz yoksa ve kesmeniz gerekiyorsa sadece uzundan birkaç milimetre kesiniz. Önemli olan uç taraftaki sivri kısmı bir miktar törpülemektir.

Tırnak kesimi için çeşitli ürünler kullanılabilir. Özellikle evcil hayvanlarda tırnak kesmek için üretilmiş olan tırnak makaslarının küçük olanları tercih edilmelidir. Eğer bu tarz bir ürün yoksa dikkatli bir şekilde insanlar için üretilmiş olan tırnak makasları kullanılabilir.

Tırnak kesimine karar verdiniz ve uygun bir tırnak makası buldunuz. Sırada tırnağın kesimi vardır. Tırnak kesimi dikkatli olmanız gereken bir olaydır. Öncelikli olarak kuşunuzu hareket etmeyecek şekilde sabit olarak tutmanız gerekir. Sonrasında canlı dokuya temas etmeden, kuşunuzun parmaklarına paralel olacak şekilde tırnağı kesebilirsiniz.

Notlar

Özellikle yanlış ekipman ve tünek kullanımı tırnakların aşırı uzamasına neden olur. Bu nedenle ekipman seçerken ve özellikle tünek seçerken dikkatli olunmalı ve doğru tünekler seçilmelidir. Bu sayede kuşunuz hem daha rahat edecek, hemde tırnakları anormal şekilde uzamayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu